بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰

پزشکی تنها یک رشته نیست که شما تصمیم به تحصیل در آن گرفته و پس از فارغ‌التحصیلی به کار بپردازید، بلکه یک انتخاب مادام‌العمر است که به سادگی و در مدت زمانی کوتاه به سبک زندگی شما بدل خواهد شد. معمولا پزشکان تصویر خاصی از این موضوع دارند که آن شخصی باشند که به بیماران از لحاظ جسمی، ذهنی و روحی کمک کرده تا بر بیماری خود غلبه کنند و در مواقع سخت و دشوار در نقش پشتیبان ظاهر شده و به بیماران و بستگان آنها به خوبی اطلاع‌رسانی کنند.

پر واضح است که انتخاب رشته پزشکی و تحصیل در آن مستلزم داشتن رزومه تحصیلی و نمرات قابل قبول و خوب دانشجو است و حقیقتی که همواره مورد تائید دانشجویان برتر پزشکی در سراسر دنیا بوده این است که انتخاب دانشگاه‌های برتر پزشکی برای ادامه تحصیل در این رشته در ارزش مدرک دریافتی تاثیر بسزایی داشته و به همان نسبت تا بیش از ۶۰ درصد در استخدام سریع و شروع به کار فرد فارغ‌التحصیل در یک موقعیت شغلی ایده‌آل پزشکی با حقوق قابل قبول تاثیرگذار خواهد بود.

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه معروفی مانند هاروارد به هیچ وجه قابل مقایسه با دانشگاه‌های پزشکی ایران و یا سایر کشورهای کمتر شناخته‌شده نبوده و تصمیم‌گیری بر سر انتخاب دانشگاه معتبر بین‌المللی و مناسب دانشجو، سهم بزرگی در موفقیت و آینده وی خواهد داشت.

از این رو چنانچه شما یا فرزندتان قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را داشته و می‌خواهید از بهترین کیفیت و استاندارد آموزشی، تضمین شغل و دریافت حقوق درخور توجه برخوردار شوید، با ما همراه باشید تا به معرفی بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰ پرداخته و به تفکیک کشور و قاره شما را با برترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا آشنا سازیم.

دانشگاه‌ های پزشکی جهان  برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰

به طور معمول دانشگاه‌های پزشکی برتر دنیا براساس میزان اشتغال دانشجویان فارغ‌التحصیل خود رتبه‌بندی می‌شوند، اما پارامترهای دیگری نظیر شهرت آکادمیک، شهرت کارفرماها و پرسنل دانشگاه، قابل استناد بودن تحقیقات بر حسب هر مقاله و H-index ( که به ارزیابی و سنجش میزان بهره‌وری و تاثیر مقالات منتشر‌شده از یک محقق یا دانشمند می‌پردازد) نیز در رنکینگ جهانی آن‌ها در هر سال تاثیرگذار خواهد بود.

در ادامه براساس آمار و اطلاعات USNews، برترین دانشگاه‌ها از نگاه CNBC و سازمان Times Higher Education، با جدیدترین رتبه‌بندی سال ۲۰۲۰ بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در خدمتتان هستیم.

رتبه برتر دنیا: دانشگاه هاروارد

در حال حاضر دانشگاه هاروارد در رتبه ششم برترین دانشگاه‌های دنیا قرار دارد، اما با این وجود، از لحاظ رنکینگ دارای رتبه نخست بهترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا در سال ۲۰۲۰ بوده و از لحاظ تحقیقات پزشکی و اختراعات در دنیا دارای جایگاه اول است.

بد نیست بدانید که دپارتمان پزشکی دانشگاه هاروارد از هر ۱۰۰ درخواست متقاضیان ادامه تحصیل در این دانشگاه، تنها ۳ درخواست را مورد پذیرش قرار می‌دهد. (یعنی نرخ پذیرش هاروارد ۳.۴ درصد است)

میانگین نمره GPA و نمره MCAT دانشجویان بین‌المللی واجدشرایط برای ادامه تحصیل در این دانشگاه باید به ترتیب ۳.۹۳ و ۵۱۹ باشد. از جانبی دیگر، میانگین شهریه ۱۵ رشته تحصیلی در طی سال در دانشگاه پزشکی هاروارد بیش از ۵۹.۳۱۷ هزار دلار است. (در عین گرانی شهریه ارزشش را دارد) در سال ۲۰۱۸، شخصی میلیاردر به نام Ken Langone مبلغی معادل ۱۰۰ میلیون دلار به این دانشگاه اهدا کرد که موجب شد تا تنها در همان سال دانشجویان دانشکده پزشکی هاروارد از دادن شهریه معاف گردند.

دانشگاه پزشکی هاروارد

رتبه دوم: دانشگاه آکسفورد

همواره در تاریخ از دانشگاه آکسفورد به عنوان پدر بسیاری از دانشگاه‌های جهان یاد می‌کنند. در حال حاضر آکسفورد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا در رتبه دوم برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

این دانشگاه با برخورداری از تاریخچه‌‌ای غنی از تحقیقات و درمان پزشکی در مقیاس جهانی، به عنوان یکی از ستون‌های مهم در آینده بریتانیای کبیر محسوب می‌شود. در حالت کلی، دانشگاه اکسفورد با پذیرش ۱۵۰ دانشجوی بین‌المللی در یک دوره ۶ساله موافقت کرده و دو دوره پزشکی را ارائه می‌دهد که هر دو با شرایطی مشابه به لیسانس پزشکی و جراحی (BM و BCh) منتهی می‌شوند.

به طور معمول شهریه سالانه دانشکده پزشکی دانشگاه آکسفورد برای رشته‌های کارشناسی بین ۳۲.۸۰۰ تا ۴۵.۹۰۰ دلار و برای رشته‌های ارشد و دکترا بین ۲۹.۹۳۰ تا ۳۵.۷۰۰ دلار خواهد بود.

دانشگاه پزشکی آکسفورد

رتبه سوم: دانشگاه کمبریج

دانشگاه پزشکی کمبریج در کنار بیمارستان آدنبروک Addenbrooke در پردیس بیومدیکال کمبریج واقع شده است. در حال حاضر کمبریج دومین دانشگاه برتر انگلیس و سومین دانشگاه معتبر و برتر دنیا محسوب می‌شود.

شهریه این دانشگاه برای رشته پزشکی و دامپزشکی در حدود ۶۹.۷۰۰ دلار و برای اغلب رشته‌های ارشد و دکترا به طور سالانه چیزی در حدود ۲۷.۰۵۰ تا ۳۸.۸۶۰ دلار است. همچنین دانشگاه کمبریج قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ به رتبه برتر دانشگاه‌های پزشکی جهان دست پیدا کند.

دانشگاه پزشکی کمبریج

رتبه چهارم: دانشگاه جان‌ هاپکینز

جان هاپکینز پس از دانشگاه هاروارد دومین دانشگاه برتر پزشکی آمریکا محسوب می‌شود. میانگین نمره GPA مقطع کارشناسی این دانشگاه ۳.۹۴ با نمره‌ای بالاتر از ۵۲۰ برای امتیاز MCAT است. اما با این حال، جان هاپکینز با ۶.۱۰ درصد، نرخ پذیرش خوبی در مقایسه با دانشگاه هاروارد دارد.

ادامه  بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکتری، فوق لیسانس و لیسانس در سال 2020

به طور میانگین شهریه سالانه دانشگاه پزشکی جان هاپکینز چیزی در حدود ۵۸.۹۴۹ دلار بوده و دارای رکورد ثبت‌نام بیش از ۴۷۰ دانشجوی پزشکی در آمریکا است.

دانشگاه پزشکی جان هاپکینز

رتبه پنجم: دانشگاه استنفورد

در حال حاضر دانشگاه پزشکی استنفورد دارای رتبه سوم دانشگاه‌های برتر آمریکا است و در عین حال پنجمین دانشگاه برتر دنیا محسوب می‌شود. این دانشگاه بیش از ۴۹۴ ثبت‌نام جدید داشته و شهریه سالانه آن معادل ۵۸.۱۹۷ هزار دلار است.

دانشگاه پزشکی استنفورد

رتبه ششم: امپریال کالج لندن

رتبه ششم بهترین دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰ به امپریال کالج لندن اختصاص دارد. این دانشگاه انگلیسی به عنوان یک مسیر هدفمند برای توسعه پزشکی در بریتانیای کبیر عمل می‌کند. در حال حاضر دانشگاه امپریال کالج لندن دارای سه دوره کارشناسی است که هر ساله در حدود ۲۸۰ دانشجو را مورد پذیرش قرار می‌دهد و در عین حال دوره ۶ساله این دانشگاه پزشکی نیز به دریافت مدرک MBBS و BSc منتهی می‌شود.

به طور کلی شهریه تقریبی سالانه برای دانشجویان غیربالینی و پزشکی بالینی در ICL چیزی در حدود ۴۱.۰۰۰ پوند است.

دانشگاه پزشکی امپریال کالج لندن

رتبه هفتم: دانشگاه پنسیلوانیا (پرلمن)

دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا به طور رسمی سومین دانشگاه برتر پزشکی در آمریکا محسوب می‌شود و همواره در میان ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی جهان، دانشگاه پنسیلوانیا از آوازه و اعتبار خاصی برخوردار بوده است.

این دانشگاه از میانگین نمره ۳.۹ برای GPA مقطع کارشناسی، امتیاز ۵۲۱ MCAT و نرخ پذیرش ۴.۵ برخوردار است و با رکورد ثبت‌نام ۵۸۷ دانشجو، میانگین شهریه سالانه آن معادل ۶۳.۱۳۷ دلار است.

دانشگاه پزشکی پنسیلوانیا

رتبه هشتم: دانشگاه کالیفرنیا – سن‌فرانسیسکو

دانشگاه پزشکی کالیفرنیا-سان‌فرانسیسکو چهارمین دانشگاه برتر پزشکی آمریکاست و از میانگین نمره ۳.۸۵ GPA مقطع کارشناسی و میانگین نمره ۵۱۷ MCAT  برای پذیرش دانشجو برخوردار است. این در حالی است که نرخ پذیرش این دانشگاه معادل ۳.۴ درصد است. در حال حاضر مجموع سالانه دانشجویان ثبت‌نامی پزشکی این دانشگاه چیزی در حدود ۶۴۵ نفر بوده و شهریه آن به طور تقریبی ۵۲.۶۸۹ دلار است.

دانشگاه پزشکی سانفرانسیسکو

رتبه نهم: دانشگاه کارولینسکا

رشته‌های اصلی این دانشگاه در رابطه با سلامت و پزشکی بوده و شامل دندان‌پزشکی، اپتومتری، پرستاری و سایر رشته‌های مرتبط می‌شود. تقویم تحصیلی این دانشگاه به صورت ترمیک است و زبان اصلی آموزش در این دانشگاه، سوئدی محسوب می‌شود. اما در عین حال چندین رشته بین‌المللی کارشناسی و ارشد نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است که شهریه سالانه دانشگاه کارولینسکا برای دانشجویان بین‌المللی در حدود ۵۷.۷۲۰ دلار در هر سال است.

دانشگاه پزشکی کارولینسکا

رتبه دهم: دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس

دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و یا همان دانشکده پزشکی دیوید گفن David Geffen، ششمین دانشگاه معروف و مطرح آمریکا به شمار می‌رود. این دانشگاه از میانگین نمره ۳.۸۲ CGPA و نمره ۵۱۷ MCAT در کنار نرخ پذیرش ۲.۱ درصدی برای دانشجویان برخوردار است.

شهریه این دانشگاه به طور تقریبی و سالانه در حدود ۵۲.۸۹۹ هزار دلار بوده و در مجموع ۷۱۳ ثبت‌نام دانشجو داشته است. در ادامه به معرفی برترین دانشگاه‌های پزشکی سایر نقاط دنیا به تفکیک قاره و کشور می‌پردازیم.

دانشگاه پزشکی لس‌آنجلس

برترین دانشگاه‌های پزشکی اروپا

در میان لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر پزشکی حال حاضر دنیا، بسیاری از آنها در قاره اروپا و ۴۰ عدد از آنها در بریتانیای کبیر قرار دارند.

بر همین اساس، همانطور که در بالا به لیست ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا اشاره کردیم، دانشگاه‌های آکسفورد، امپریال کالج لندن و کمبریج در لیست برترین‌ها قرار دارند. به بیانی دیگر، این سه دانشگاه برتر انگلیسی بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل و حرفه پزشکی در سراسر اروپا محسوب می‌شوند.

دانشگاه دیگری که بسیار به این لیست نزدیک است، دانشگاه کالج UCL لندن است. این دانشگاه یکی از موسسات آموزشی عالی و جهانی پیشرو در زمینه تحقیقات سلامت بوده و این مجموعه تحقیقات ارزشمند منجر به اختراعات بسیار زیادی شده است. از این رو با توجه به میزان فعالیت‌های تحقیقاتی تاثیرگذار این دانشگاه به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۱ شاهد حضور UCL در لیست ۱۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا خواهیم بود.

کشور آلمان یکی دیگر از مقاصد برتر تحصیل پزشکی در دنیا بوده و با بیش از ۳۱ دانشگاه قرار گرفته در رنکینگ اصلی و ۳ دانشگاه قرار گرفته در ۵۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا، دومین کشور برتر اروپایی در زمینه پزشکی به شمار می‌رود.

از این رو می‌توان اینطور گفت که دانشگاه‌های چریته برلین (رتبه ۳۳ دنیا)، دانشگاه روپرچت کارلز  Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg ( رتبه چهلم) و لودویگ مکسیمیلیان مونیخ (با رتبه ۴۲ دنیا) دانشگاه‌های پیشرو در زمینه پزشکی در آلمان محسوب می‌شوند.

در این میان دانشگاه‌های ایتالیا با برخورداری از بیش از ۲۵ دانشگاه پزشکی دارای رتبه، در مقام سوم قرار گرفته‌اند. از این رو دانشگاه‌های ساپینزای روم، دانشگاه دلی استودی میلان degli Studi di Milano و دانشگاه دی بولونا di Bologna (UNIBO) همگی در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی جهان قرار دارند.

ادامه  بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال 2020 کدامند؟

از دیگر کشورهای مطرح اروپایی در زمینه تحصیل پزشکی می‌توان به فرانسه با ۲۰ دانشگاه دارای رتبه جهانی (۱۰۰ دانشگاه برتر) از جمله دانشگاه سوربون و دیسکارتس پاریس Université Paris Descartes  اشاره کرد.

اسپانیا یکی دیگر از قطب‌های پزشکی در اروپاست که از ۱۴ دانشگاه برتر و دارای رتبه جهانی نظیر بارسلونا Universitat de Barcelona (UB)  در این زمینه برخوردار است.

دانشگاه پزشکی اروپا

همچین دانشگاه کاتولیک لون Belgium’s Katholieke Universiteit Leuven دانشگاه برتر پزشکی بلژیک محسوب شده و در هلند، دانشگاه لیدن، دانشگاه ماستریخت، دانشگاه خرونینگن و اوترخت با برخورداری از رتبه‌های ۵۱ تا ۱۰۰ جهانی، برترین دانشگاه‌های پزشکی این کشور محسوب می‌شوند.

در عین حال، سوئد نیز با داشتن دانشگاه‌هایی نظیر کارولینسکا، لوند و اوپسالا جزو کشورهایی است که از دانشگاه‌های معتبر پزشکی در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد.

کشور سوئیس نیز جزو مقاصد برتر تحصیلی اروپا برای رشته پزشکی محسوب شده و دانشگاه‌های معتبر پزشکی ژنو و دانشگاه زوریخ (لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر) را در خود جای داده است. در ایرلند اما تنها یک موسسه آموزشی به نام ترینیتی کالج دوبلین TCD در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا قرار گرفته است.

در این بین دانشگاه‌های کپنهاگن Copenhagenو هلسینکی نیز در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا قرار دارند و در نهایت دانشگاه پزشکی وین اتریش Austria’s Medizinische Universität Wien آخرین دانشگاه اروپایی است که در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

برترین دانشگاه‌های پزشکی اروپا

برترین دانشگاه‌های پزشکی آمریکای لاتین

در محدوده آمریکای لاتین، بیش از ۳۰ دانشگاه از کشورهایی نظیر برزیل،آرژانتین، شیلی، پرو و اروگوئه در بین بهترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا قرار گرفته‌اند. در این بین برزیل با بیش از ۱۵ دانشکده پزشکی مطرح، بالاترین رتبه را در میان سایر کشورهای آمریکای لاتین دارد.

بر همین اساس، دانشگاه سائوپائولو USP برترین دانشگاه پزشکی آمریکای لاتین به شمار رفته و در حال حاضر شش دانشگاه کلمبیا در رنکینگ جهانی ۳۰۱ تا ۳۵۰ قرار دارند.

همچنین در مکزیک، دانشگاه اتونوما دو مکزیکو Universidad Nacional Autónoma de Méxicoبالاترین رتبه دانشگاهی را در این کشور داراست. در کشورهای شیلی و آرژانتین نیز به ترتیب دانشگاه‌های پونتیفیکا کاتولیک Pontificia Universidad Católica de Chile و دانشگاه بوینس آیرسde Bueno Aires maintains بهترین دانشگاه‌های پزشکی این دو کشور محسوب می‌شوند.

برترین دانشگاه‌های پزشکی آمریکای لاتین

برترین دانشگاه‌های پزشکی آسیا

قاره آسیا در مجموع دارای ۹۸ دانشگاه برتر پزشکی است که از بین آنها ۲۸ دانشگاه در ژاپن و ۱۸ عدد از آنها در چین و کره‌جنوبی قرار دارند. دو دانشگاه برتر پزشکی در ژاپن در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا و دو دانشگاه دیگر ژاپن در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند که شامل دانشگاه توکیو و کیوتو می‌شوند.

علاوه بر دانشگاه چین University of China در بیجینگ، دانشگاه فودان Fudan و دانشگاه شانگهای جیائو تونگ جزو موسسات آموزشی عالی و دانشگاه‌های برتر پزشکی در چین محسوب می‌شوند.

در این میان کره‌جنوبی از ۱۸ دانشگاه پزشکی دارای رتبه جهانی برخوردار است که در راس آنها دانشگاه ملی سئول قرار گرفته و دانشگاه‌های Sungkyunkwan و یونسی  Yonsei کره برخلاف رنکینگ سال گذشته، به رنکینگ جهانی ۵۱ و ۱۰۰ در رتبه‌بندی امسال دست یافته‌اند.

کشور تایوان با برخورداری از ۱۰ دانشگاه در لیست دانشگاه‌های پزشکی جهان در سال ۲۰۲۰، توسط دانشگاه ملی تایوان NTU در رتبه ۵۰ دنیا قرار گرفته است.

تایلند نیز در مجموع دارای ۶ دانشگاه پزشکی است که از لحاظ رتبه دانشگاه ماهیدول Mahidol  در راس آنها قرار دارد. کشور مالزی دارای ۵ دانشگاه برتر پزشکی است و دانشگاه مالایا Malaya (UM) از رتبه ۱۰۱ تا ۱۵۰ جهانی برخوردار است.

کشور هند کمتر از ۵ دانشگاه پزشکی داشته و عموما دانشگاه‌های پزشکی نیودهلی جزو بهترین موسسات آموزشی پزشکی در این زمینه محسوب می‌شوند.

هر یک از کشورهای هنگ‌کنگ، اندونزی و فیلیپین دارای ۲ دانشگاه پزشکی هستند و در این میان دانشگاه هنگ‌کنگ HKU دارای رتبه سوم در آسیا بوده و در رتبه ۲۹ جهانی ۵ جایگاه را برای خود کسب کرده است.

دانشگاه چینی هنگ‌کنگ CUHK نیز دومین موسسه عالی و دانشگاه برتر پزشکی در رتبه‌بندی ۵۰ دانشگاه برتر دنیا به شمار می‌رود. کشورهای پاکستان و سنگاپور نیز دارای یک شرکت‌کننده در لیست جهانی برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان هستند و در حال حاضر دانشگاه ملی سنگاپور NUS در رتبه ۲۳ دنیا قرار دارد.

دانشگاه پزشکی در آسیا

برترین دانشگاه‌های پزشکی آمریکا

در رنکینگ سال ۲۰۲۰ برترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا بیش از ۹۰ دانشگاه معتبر آمریکایی قرار گرفته که ۱۸ عدد از آنها در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهانی هستند. در ایالات متحده آمریکا، ۶ دانشگاه پزشکی در لیست ۱۰ دانشگاه برتر دنیا هستند که از بین آنها دانشگاه معتبر و خوش‌نام هاروارد در مقام نخست قرار گرفته و دانشگاه پزشکی جان هاپکینز با برخورداری از رتبه چهارم دنیا، برای هر چهار شاخص ارزیابی نتایج فوق‌العاده‌ای را بدست آورده است.

در این میان، استنفورد به عنوان دانشگاهی شناخته می‌شود که بیش از هر موسسه آموزشی پزشکی دیگری در دنیا، جوایز تحقیقاتی را از موسسه ملی سلامت دریافت کرده است.

در رده‌های بعدی، ۷ دانشگاه برتر دنیا از جمله دانشگاه پنسیلوانیا قرار دارند که به دانشجویان تعاملی نزدیک با دروس پزشکی و فرصت‌های ناب تحقیقاتی را ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های کالیفرنیا-سن‌فرانسیسکو و لوس‌آنجلس در رتبه‌های ششم و دهم رنکینگ ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند و هرساله در تلاش هستند تا فارغ‌التحصیلانی زبده و جهانی که به موفقیت‌های تحقیقاتی بزرگ دست پیدا کرده‌اند را به دنیا معرفی کنند.

در دانشگاه مشهور و معتبر Yale، دانشکده پزشکی یل یک مرکز جهانی شناخته‌شده تحقیقاتی بیومدیکال و مرکز آموزشی محسوب می‌شود؛ همچنین دانشگاه MIT در کنار دانشگاه UCL انگلیس نیز در رتبه زیر ۱۰ رنکینگ قرار دارند.

ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

سایر دانشگاه‌ها و دانشکده‌های پزشکی آمریکا نیز در لیست ۲۰ دانشگاه برتر دنیا هستند که از آن جمله می‌توان به دانشگاه کلمبیا در رتبه چهاردهم ، دانشگاه دوک Duke و دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو UCSD اشاره کرد.

دانشگاه پزشکی آمریکا

برترین دانشگاه‌های پزشکی کانادا

کشور کانادا خانه اول خدمات باکیفیت درمانی و سلامت Quality Health Service است که توسط تحقیقات ممتاز و باکیفیت پزشکی در دانشکده‌ها و مدارس پزشکی کانادا پشتیبانی شده و به سرانجام رسیده است.

در بخش شمالی کانادا ۱۷ دانشگاه در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های پزشکی ۲۰۲۰ قرار گرفته‌اند و در بین آنها چهار دانشگاه در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا هستند.

در حال حاضر بنابر رتبه‌بندی QS Ranking، دانشگاه تورنتو دارای رتبه ۱۳ جهان و رتبه نخست در کانادا است. در عین حال، دانشگاه مک‌گیل دارای رتبه نوزدهم بوده و دانشگاه بریتیش‌کلمبیا در رتبه ۳۰ دنیا قرار دارد. همچنین دانشگاه مک‌مستر نیز در رقابت با سایر دانشگاه‌های تراز اول دنیا در رتبه ۴۳ جهان قرار گرفته است.

دانشگاه پزشکی کانادا

برترین دانشگاه‌های پزشکی استرالیا و نیوزلند

قاره اقیانوسیه دارای مجموع ۲۲ دانشگاه پزشکی بین‌المللی در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۰ است که از این تعداد ۲۰ دانشگاه مربوط به استرالیا و ۲ دانشگاه در نیوزلند قرار دارد. از ۲۰ دانشگاه پزشکی برتر استرالیایی، چهار دانشگاه دارای رتبه در رنکینگ ۵۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا هستند.

دانشگاه ملبورن همچنان در جایگاه هفدهم دنیا قرار گرفته و به دنبال آن دانشگاه سیدنی که دانشگاه موناش Monash  را پشت سر گذاشته در رتبه ۱۸ دنیا ایستاده است. در این بین دانشگاه کوئینزلند Queensland

نیز رتبه ۴۹ دانشگاه‌های برتر پزشکی دنیا را از آن خود کرده است.

دانشگاه ملی استرالیا ANU، دانشگاه آدلاید Adelaide  و نیو ساوت ولز UNSW سه موسسه آموزشی و دانشگاه استرالیایی دیگری هستند که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر پزشکی دنیا قرار دارند. دانشگاه‌های اوکلند و اوتاگو  Otago نیز به نمایندگی از نیوزلند به ترتیب در مقام‌های ۱۰۱ و ۱۵۰ برتر جهان هستند.

دانشگاه پزشکی استرالیا

برترین دانشگاه‌های پزشکی آفریقا

در قاره آفریقا مصر با ۶ دانشگاه دارای بیشترین دانشگاه پزشکی در رتبه‌بندی جهانی بوده و پس از آن آفریقای جنوبی با ۵ دانشگاه پزشکی در جایگاه بعدی قرار دارد. در مصر، دانشگاه قاهره شاهد بیشترین تغییر و افزایش رتبه در رنکینگ جهانی بوده و از رتبه ۲۵۱ به ۳۰۰ تغییر یافته است، این در حالی است که آفریقای جنوبی دارای رتبه نخست در قاره آفریقاست و کیپ تاون جایگاه خود را در رتبه‌بندی جهانی ۱۰۱-۱۵۰ حفظ کرده است.

در این بین کشورهای اوگاندا، نیجریه و غنا دارای تنها یک نماینده در لیست دانشگاه‌های پزشکی جهان هستند.

دانشگاه پزشکی در آفریقا

برترین دانشگاه‌های پزشکی خاورمیانه

در محدوده خاورمیانه، اسرائیل دارای ۵ دانشگاه در لیست برترین موسسات پزشکی دنیا است. بعد از آن کشور ترکیه دارای چهار دانشگاه پزشکی برجسته بوده و کشورهای عربستان سعودی، لبنان و اردن هر یک دارای دو دانشگاه پزشکی بین‌المللی در رنکینگ جهانی هستند.

در این بین امارات متحده عربی و کویت دارای کمترین تعداد دانشگاه‌های پزشکی بین‌المللی و تراز اول بوده و هر یک تنها از یک دانشکده پزشکی برخوردار هستند. دانشگاه عبری اورشلیم که دارای رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰ دنیاست، در منطقه خاورمیانه در رتبه نخست دانشگاه‌های پزشکی قرار دارد، این در حالی است که دانشگاه حاجت‌تپه و استانبول ترکیه با رنکینگ جهانی ۳۰۱ تا ۳۵۰ در مقام‌های بعدی دانشگاه‌های پزشکی خاورمیانه قرار گرفته‌اند.

در عربستان سعودی دانشگاه شاه عبدل‌عزیز KAU دارای بالاترین رتبه در میان دو دانشگاه شرکت‌کننده در رنکینگ جهانی است که نسبت به رتبه ۲۵۱-۳۰۰ سال گذشته در حال حاضر دارای رتبه ۱۵۱-۲۰۰ دنیاست.

همچنین کشورهای لبنان و اردن هر یک دارای دو دانشگاه پزشکی در رتبه‌بندی جهانی هستند که از آن جمله می‌توان به دانشگاه ممتاز و آمریکایی بیروت AUB با رتبه ۲۰۱-۲۵۰ اشاره کرد.

به طور کلی صرف نظر از هزینه‌ها و چالش‌ها و سختی‌های اولیه پذیرش، انتخاب دانشگاه پزشکی معتبر و شناخته شده در کیفیت آموزشی، مدرک دریافتی و تضمین شغل شما در آینده بسیار تاثیرگذار بوده و یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی شما خواهد بود. از این رو بهتر است تا حد امکان درمورد دانشگاه مورد نظر خود، دپارتمان آموزشی و تمامی جوانب لازم تحقیق کرده و در صورت تمایل در جهت نیل به اهداف خود از مشاوره و راهنمایی کارشناسان ذیربط در حوزه مهاجرت تحصیلی استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو