بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۲۰ کدامند؟

در جدیدترین رنکینگ QS World University سال ۲۰۲۰ میلادی، قریب به ۲۶ دانشگاه برتر در کانادا براساس اصول و قوانین و معیارهای خاصی از قبیل میزان شهرت دانشگاهی، شهرت پرسنل دانشگاه، نسبت دانشکده و دانشجو، کیفیت تدریس، استناد به مقالات و تحقیقات هر دانشگاه و تاثیر تحقیقات، ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند.

با توجه به مناسب بودن شهریه دانشگاه‌های کانادا به نسبت آمریکا، انگلیس و استرالیا، کیفیت و استاندارد بالای آموزشی، آسان‌تر بودن پروسه پذیرش و درخواست ویزا، فضای چندفرهنگی و صمیمی دانشگاه، امکان کار دانشجویی در خلال تحصیل و مزیت دریافت اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی و استقبال بی‌نظیر دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور، قصد داریم تا در ادامه این مطلب به معرفی دانشگاه‌های برتر کانادا در سال ۲۰۲۰ بپردازیم.

برترین دانشگاه‌های کانادا

رتبه اول: دانشگاه تورنتو

بنابر اطلاعات وب‌سایت THE، این دانشگاه در ابتدا توسط کلیسای انگلستان کنترل میشده و نخستین دانشگاه در مستعمره Upper Canada تحت سیستم دانشگاهی بوده و بسیار شبیه به دانشگاه‌های معتبر انگلیس ساخته شده است. لازم به ذکر است که هر هفت دانشکده دانشگاه تورنتو دارای تاریخچه و رسوم متمایز و مختص به خود هستند.

همواره دانشگاه تورنتو در کسب دستاوردهای مختلفی از قبیل اولین انتشارات دانشگاهی کانادا، نخستین دپارتمان علوم جنگل در کشور پیشرو بوده و نخستین دانشگاه کانادایی است که از موقوفات و اهدای بیش از ۱ بیلیون دلار کانادا معادل ۷۵۵.۵۱۷ میلیون دلار آمریکا برخوردار شده است.

حرکات و جنبش‌های تاثیرگذار دانشجویی از این دانشگاه و از دانشکده نقد ادبی و نظریه ارتباطات، تئوری ان‌پی کامل در علم کامپیوتر و تحقیق در مقوله درمان سلولهای بنیادی شروع شد.

پردیس مرکز دانشگاه تورنتو از چندین ساختمان تاریخی و محوطه باز برخوردار است که با بهترین نمونه‌های اروپایی حال حاضر دنیا رقابت می‌کند. هرساله بیش از ۷۰۰ مدرک کارشناسی و ۲۰۰ مدرک ارشد توسط این دانشگاه صادر شده و به عنوان یکی از بهترین مراکز آموزشی در زمینه پزشکی در دنیا شناخته می‌شود.

افراد قابل توجهی نظیر ۵ نخست وزیر کانادا و نویسندگانی هم‌چون مایکل اونداتیه و مارگارت آتوود از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌ و ۱۰ برنده جایزه نوبل نیز به این دانشگاه وابسته‌اند.

در حال حاضر تورنتو به عنوان برترین دانشگاه کانادا در رتبه ۲۹ دنیا در کنار دانشگاه ملی استرالیا قرار گرفته است. همچنین این دانشگاه از بیشترین امتیاز رتبه‌بندی در زمینه شهرت تحصیلی و پرسنل دانشگاهی در میان سایر دانشگاه‌های کانادا برخوردار است.دانشگاه‌های کانادا تورنتو

ادامه  امکان تحصیل رایگان در آلمان برای خارجی ها و شرایط آن

رتبه دوم: دانشگاه بریتیش کلمبیا

قدیمی‌ترین دانشگاه این استان، یعنی دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از ممتازترین و رقابتی‌ترین موسسات آموزشی در کاناداست. به طور کلی این دانشگاه از دو پردیس، یکی در ونکوور و دیگری در کلونا برخوردار است. پردیس اصلی در ونکوور قرار گرفته و در نزدیکی چندین ساحل و مناظر کوه‌های شمال ساحل واقع شده است. در این دانشگاه چندین باغ گیاه‌شناسی و یادبود در کنار مرکز مشهور هنرهای نمایشی قرار دارد.

دانشگاه بریتیش کلمبیا هرساله تعدادی بورسیه تحصیلی نظیر   Donald A. Wehrungرا به عنوان یک جایزه و کمک هزینه تحصیلی به کاندیداها و دانشجویان بین‌المللی کشورهای جنگ‌زده ارائه می‌دهد. همچنین لازم به ذکر است که ۸ برنده جایزه نوبل، ۷۱ برنده بورسیه تحصیلی Rhodes و ۶۵ مدال‌آور المپیک همگی از این دانشگاه هستند.

این دانشگاه به بزرگترین شتاب‌دهنده حلقوی cyclotron دنیا مجهز است که در آزمایشگاه ملی کشور یعنی TRIUMF برای امور فیزیک ذرات و فیزیک هسته‌ای واقع شده است.

این دانشگاه دارای ۱۲ دپارتمان در پردیس ونکوور و هفت دپارتمان آموزشی در پردیس کلونا است. همچنین ۳ نخست‌وزیر کانادا از جمله جاستین ترودو در این دانشگاه تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده‌اند.

دانشگاه‌های کانادا بریتیش کلمبیا

رتبه سوم: دانشگاه مک‌گیل

دانشگاه مک‌گیل تنها موسسه‌ کانادایی است که به نمایندگی از این کشور در انجمن اقتصاد جهانی Global University Leaders Forum که از ۲۶ دانشگاه ممتاز جهان تشکیل شده شرکت می‌کند. این دانشگاه در سال ۱۸۲۱ میلادی تاسیس شده و پردیس اصلی آن در مرکز شهر مونترال در کوه‌پایهMount Royal واقع شده است.

تمامی ساختمان‌های اصلی این دانشگاه توسط سنگ آهک بومی این منطقه ساخته شده و به آن ظاهری زیبا و قابل توجه بخشیده است. در سال ۱۸۲۹ میلادی دانشگاه مک‌گیل اولین دانشکده پزشکی کشور را تاسیس کرد و از آن زمان تاکنون، این دانشگاه از امتیاز بالای جهانی در زمینه‌های بالینی و پزشکی برخوردار است.

در حال حاضر دانشگاه مک‌گیل بیش از ۳۰۰ مدرک دانشگاهی را به بیش از ۳۱ هزار دانشجو از ۱۵۰ کشور دنیا ارائه می‌دهد و به همین خاطر جزو یکی از چندملیتی‌ترین دانشگاه‌های کانادایی محسوب می‌شود.

از لحاظ رتبه جهانی، این دانشگاه در کنار دانشگاه کالیفرنیا و UCLA لس ‌آنجلس در مقام ۳۵ دنیا قرار گرفته، این در حالی است که دارای رتبه سوم برترین دانشگاه‌های کانادا است؛ همچنین از جمعیت ۴۰ هزار نفری دانشجویان این دانشگاه، قریب به ۲۵ درصد از آنها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

لازم به ذکر است که خواننده و شاعر معروف لئونارد کوهن و بازیگر شناخته‌شده ویلیام شتنر جزو فارغ‌التحصیلان دانشگاه مک گیل هستند. در عین حال در مقایسه با سایر دانشگاه‌های کانادا بیشترین برندگان جایزه بورسیه تحصیلی Rhodes در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

دانشگاه‌های کانادا مک گیل

رتبه چهارم: دانشگاه مک‌مستر

این دانشگاه در همیلتون انتاریو واقع شده و پردیس اصلی آن در یک زمین ۱۲۱ هکتاری در نزدیکی باغ‌های گیاه‌شناسی سلطنتی همیلتون قرار گرفته است. این دانشگاه به نام ویلیام مک مستر که یک سناتور کانادایی و بانک‌دار برجسته بوده و ۹۰۰ هزار دلار کانادا برای تاسیس این دانشگاه اهدا کرده نام‌گذاری شده است.

در حال حاضر مک مستر در رده ۱۴۰ دانشگاه‌های برتر دنیا و چهارم کانادا قرار گرفته است. دانشکده پزشکی مک مستر در جهان بسیار شناخته‌شده و مشهور بوده و دپارتمان‌های مختلف مهندسی، تجارت، علوم انسانی و اجتماعی و سایر علوم نیز در این دانشگاه قرار دارد.

این دانشگاه توجه ویژه‌ای بر روی فعالیت‌های تحقیقاتی دارد تا از این طریق به صورت هدفمند به نیازهای اساسی جامعه از جمله علوم پزشکی رسیدگی کند. از این رو فعالیت‌های این دانشگاه معطوف به تحقیقاتی از جمله سلول‌های بنیادی و سرطان می‌شود که بخش‌‌هایی از پوست انسان را به سلول‌های خونی تبدیل نموده و می‌تواند در آینده کمبود اهداکنندگان خون را کاهش دهد.

دانشجویان و پرسنل و اساتید دانشگاه از بیش از ۹۰کشور دنیا به این دانشگاه آمده‌اند و ۷۰ قرارداد تبادل دانشجوی بین‌المللی بین مک‌مستر و سایر دانشگاه‌های دنیا بسته شده است.

دانشگاه‌های کانادا مک مستر

رتبه پنجم: دانشگاه مونترال

تنها دانشگاه فرانسوی‌زبان در میان ۵ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۰ جایی نیست جز دانشگاه مونترال که از لحاظ تعداد دانشجو با بیش از ۳۷ هزار دانشجو، دومین دانشگاه بزرگ کشور محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که یک چهارم این تعداد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

پردیس اصلی دانشگاه مونترال بر روی دامنه Mount Royal قرار گرفته و ساختمان مرکزی و متمایز این دانشگاه با سبک Art Deco ساخته شده است. قریب به ۷۴ درصد از بدنه دانشجویان ثبت‌نامی این دانشگاه مربوط به مقطع کارشناسی است.

اتحادیه دانشجویان مونترال از مقاطع کارشناسی و ارشد تشکیل شده و دارای سه واحد وابسته خواهران و برادران است. ورزش نیز پدیده‌ای محبوب در این دانشگاه است و تیم‌های ورزشی این دانشگاه به عنوانCarabins  شناخته می‌شوند؛ این تیم‌ها به رقابت در رشته‌های بدمینتون، فوتبال کانادایی و هاکی در کنار سایر رشته‌های ورزشی می‌پردازند.

ادامه  چطور ویزای تحصیلی کانادا را پس از پذیرش بگیریم؟

بسیاری از مدیران و رهبران معروف و شناخته شده حوزه تجارت از جمله   Louis R. Chênevertمدیر ارشد اجرایی شرکت United Technologies فارغ‌التحصیل این دانشگاه هستند. برخی از فارغ‌التحصیلان دیگر این دانشگاه نیز بخاطر سهم و مشارکت خود در تحقیقات علمی نظیر نوآوری در مقوله انرژی هسته‌ای، ادراک بصری و رمزنگاری کوانتومی در مرکز توجه قرار دارند.

از نگاه وب‌سایت topuniversities، در حال حاضر دانشگاه مونترال با ۱۲ جهش نسبت به سال گذشته در رتبه ۱۳۷ دنیا قرار گرفته است.

دانشگاه‌های کانادا مونترال

بر طبق آمار و اطلاعات سازمان timeshighereducation رنکینگ برترین دانشگاه‌های کانادا در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

شهراستاندانشگاهرنکینگ جهانی سال ۲۰۲۰رتبه‌بندی دانشگاه در کانادا
تورنتوانتاریودانشگاه تورنتو۱۸۱
ونکووربریتیش کلمبیادانشگاه بریتیش کلمبیا۳۴۲
مونترالکبکدانشگاه مک‌گیل۴۲۳
همیلتونانتاریودانشگاه مک‌مستر۷۲۴
مونترالکبکدانشگاه مونترال۸۵۵
ادمونتونآلبرتادانشگاه آلبرتا=۱۳۶۶
اتاواانتاریودانشگاه اتاوا=۱۴۱۷
کلگریآلبرتادانشگاه کلگری۲۰۱-۲۵۰
واترلوانتاریودانشگاه واترلو۲۰۱-۲۵۰
لندنانتاریودانشگاه وسترن۲۰۱-۲۵۰
هلیفکسنوا اسکوشیادانشگاه دالهاوزی۲۵۱-۳۰۰=۱۱
کبککبکدانشگاه لاوال۲۵۱-۳۰۰=۱۱
کینگستونانتاریودانشگاه کوئینز۲۵۱-۳۰۰=۱۱
برنابیبریتیش کلمبیادانشگاه سیمون فریزر۳۵۱-۴۰۰=۱۱
وینیپگمنیتوبادانشگاه منیتوبا۴۰۱-۵۰۰۱۵
ساسکاتونساسکاچواندانشگاه ساسکاچوان۴۰۱-۵۰۰=۱۶
ویکتوریابریتیش کلمبیادانشگاه ویکتوریا۴۰۱-۵۰۰=۱۶
تورنتوانتاریودانشگاه یورک۵۰۱-۶۰۰=۱۶
اتاواانتاریودانشگاه کارلتون۵۰۱-۶۰۰=۱۶
گلف Guelphانتاریودانشگاه گلف۵۰۱-۶۰۰=۱۶
سنت جاننیوفاندلند ولابرادوردانشگاه یادبود نیوفاندلند۶۰۱-۸۰۰=۱۶
مونترالکبکدانشگاه کنکوردیا۶۰۱-۸۰۰=۲۲
تاندر بی و اوریلیاانتاریودانشگاه لیک‌هد۶۰۱-۸۰۰=۲۲
کبککبکدانشگاه کبک۶۰۱-۸۰۰=۲۲
رجیناساسکاچواندانشگاه رجینا۶۰۱-۸۰۰=۲۲
تورنتوانتاریودانشگاه رایرسون۶۰۱-۸۰۰=۲۲
شربروککبکدانشگاه شربروک۶۰۱-۸۰۰=۲۲
وینزورانتاریودانشگاه وینزور۶۰۱-۸۰۰=۲۲
پرینس جرجبریتیش کلمبیادانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی UNBC۸۰۱-۱۰۰۰۲۹
لث‌بریجالبرتادانشگاه لث‌بریج۱۰۰۱+۳۰

 

پاسخی بگذارید

بستن منو