مدت اعتبار ویزای شینگن و مهمترین نکات آن

ویزای شینگن یکی از مشهورترین و پرمتقاضی‌ترین و البته بهترین ویزاهای سراسر دنیا محسوب می‌شود که به دارنده آن امکان سفر به ۲۶ کشور عضو این حوزه از جمله آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا را تا اتمام اعتبار ویزا خواهد داد و علیرغم سختی و پیچیدگی نسبی پروسه دریافت، محبوبیت آن هرساله در حال افزایش است.

در حال حاضر شهروندان بیش از ۱۰۴ کشور دنیا برای سفر به قاره اروپا و این حوزه ارزشمند نیاز به دریافت ویزای شنگن دارند و چیزی که بیش از هر چیز برای متقاضیان دریافت این نوع از ویزا حائز اهمیت است، نکات مرتبط با مدت اعتبار ویزای شنگن است.

اینکه با دریافت ویزای شینگن تا چه مدت اجازه اقامت در این حوزه را خواهند داشت، اینکه اعتبار ویزای شنگن قابل تمدید است و یا اینکه آیا انواع ویزای شنگن دارای اعتباری یکسان برای متقاضیان خواهد بود؟ در ادامه به تمامی نکات مرتبط با اعتبار ویزای شینگن خواهیم پرداخت.اما قبل از آن بد نیست تا مروری بر قوانین جدید ویزای شنگن داشته باشیم.

اعتبار ویزای شینگن

قوانین جدید اعتبار ویزای شنگن در سال ۲۰۲۰

بنابر اطلاعات ارائه ‌شده در وب‌سایت schengenvisainfo، از تاریخ دوم فوریه تمامی سفارت‌ها و کنسولگری‌های حوزه شنگن ملزم به اجرای قوانین جدید ویزا هستند که موجب افزایش هزینه ۳۳ درصدی درخواست ویزای شنگن می‌شود.

همچنین به دلیل پیاده‌سازی کد بروز رسانی‌شده ویزای شنگن، چندین قانون درخواست ویزای شنگن دست‌خوش تغییر قرار گرفته که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

افزایش هزینه درخواست ویزای شنگن

هزینه درخواست ویزای شنگن که تا پیش از این ۶۰ یورو بوده اکنون به ۸۰ یورو افزایش یافته است، این در حالی است که هزینه درخواست ۳۵ یورویی متقاضیان ۶ تا ۱۲ ساله به ۴۰ یورو تبدیل شده است. البته لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزای شنگن برای کشورهای دارای توافق‌نامه تسهیل ویزا با اتحادیه اروپا کماکان بدون تغییر باقی مانده و هزینه آن ۳۵ یورو است.

کمیسیون اروپا به این نکته اشاره کرده که هزینه درخواست ۸۰ یورویی ویزای شنگن کمافی سابق در مقایسه با استاندارد بین‌المللی و ویزای توریستی ۱۴۳ یورویی آمریکا و ۱۲۶ یورویی چین، ویزای ۹۰ یورویی استرالیا و ۱۴۶ یورویی نیوزیلند کم باقی مانده است.

اعتبار و هزینه ویزای شینگن

امکان امضا و ارسال الکترونیکی فرم درخواست ویزا

اتحادیه اروپا به کشورهای عضو این حوزه دستور داده تا به متقاضیان اجازه تکمیل و ارسال فرم درخواست را در صورت امکان بدهد. این بدین معنی است که متقاضیان درخواست ویزا اجازه امضای فرم درخواست خود را به صورت الکترونیکی خواهند داشت.

امکان درخواست ۶ماه قبل از سفر

در حال حاضر این امکان برای متقاضیان ویزای شنگن فراهم شده تا به جای ۳ ماه قبل از زمان سفر از ۶ ماه قبل برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنند. این در حالی است که دریانوردان و ملوانان امکان ارسال درخواست خود را از ۹ ماه قبل خواهند داشت.

اعتبار و قوانین جدید ویزای شینگن

برون‌سپاری خدمات ویزا به تمامی کشورها

به واسطه کد جدید قوانین، برون‌سپاری خدمات ویزای شنگن به کشورهای بیشتری سپرده می‌شود تا دیگر متقاضیان مجبور به سفر به کشور‌های همسایه برای پر کردن فرم درخواست ویزا نباشند.

از این رو تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن باید از طریق سفارت و کنسولگری، عضو دیگر این حوزه و یا یک کارگزاری خدمات ویزای خود را ارائه دهند.

مزایای بیشتر برای مسافران دارای سابقه سفر و ویزای مثبت

آن دسته از متقاضیانی که مکررا برای اهداف کوتاه‌مدتی نظیر کسب و کار، تجارت و یا سایر موارد به حوزه شنگن سفر می‌کنند، از قوانین جدید ویزای شنگن بیشترین استفاده را خواهند برد.

این نوع از مسافران بنابر شرایط زیر و سوابق سفر خود امکان دریافت ویزای مولتی شنگن با حداکثر اعتبار ۵ساله را خواهند داشت:

 • به صورت قانونی از ویزاهای قبلی خود استفاده کرده باشند.
 • دارای شرایط اقتصادی خوبی در کشور مبدا باشند.
 • قصد واقعی ترک حوزه شنگن را پیش از اتمام اعتبار ویزا داشته باشند.

نکات مرتبط با اعتبار ویزای شینگن

مدت اعتبار انواع ویزای شینگن

ویزای شنگن دارای انواع مختلفی است که بنابر هدف و شرایط سفر متقاضی برای وی صادر شده و از لحاظ اعتبار، محدودیت‌ها و قوانین دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند:

ادامه  انواع ویزای هلند و شرایط دریافت

ویزای شینگن USV

نوع متداول ویزای شنگن که به دارنده آن امکان عبور و یا اقامت در کشورهای حوزه شنگن را برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۶ ماهه (از لحظه ورود) را می‌دهد. از این رو دارنده ویزای شنگن امکان سفر به کشورهای این حوزه( اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس) را در زمان اعتبار ویزای شنگن خود خواهد داشت.

ویزای شنگن USV از لحاظ هدف از سفر به دو دسته کلی A و C تقسیم می‌شود که به واسطه میزان اعتبار و سایر موارد با یکدیگر متفاوت هستند:

 • دسته A مربوط به ویزای شنگن ترانزیت است که به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در بازه زمانی بسیار کوتاه‌مدت(۲۴ تا ۴۸ ساعت) و به صورت محدود از مرز فرودگاهی حوزه شنگن به کشوری خارج از این حوزه سفر کند (بدون اجازه خروج از فرودگاه و ورود به محدوده شهری کشورهای این حوزه)
 • دسته C ویزای کوتاه‌مدت شنگن که به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا بنابر میزان اعتبار ویزا در این حوزه اقامت داشته باشد. ویزای شنگن تایپ C براساس هدف و قصد از سفر متقاضی در ۳ حالت زیر صادر می‌شود:
 • یکبار ورود – سینگل
 • دوبار ورود –دابل
 • چندبار ورود –مولتیپل

تفاوت اعتبار انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن سینگل یکبار ورود

بنابر تصمیم آفیسر پرونده، اعتبار این نوع از ویزا عموما محدود بوده و بین یک تا دو هفته است، از این رو دارنده ویزای شینگن مجاز است تا تنها برای یکبار به این حوزه وارد شده و طبق اعتبار درج شده در برچسب ویزا در این حوزه اقامت داشته باشد.

بر همین اساس، چنانچه دارنده این نوع از ویزای شنگن از این حوزه خارج شده اما کماکان از روزهای اعتبار ویزای وی باقیمانده باشد، مجاز به ورود مجدد به این حوزه نبوده و باید به کشور مبدا برگشته و برای یک ویزای جدید شینگن درخواست دهد.

برخی از افراد با مفهوم ویزای شنگن سینگل و یا همان یکبار ورود دچار مشکل شده و فکر می‌کنند به معنای تعداد کشورهایی است که دارنده ویزا مجاز به بازدید از آنها خواهد بود. یعنی ویزای سینگل اجازه ورود به تنها یک کشور این حوزه را می‌دهد؛ اما اینطور نیست و در حقیقت قلمرو و محدوده‌ای که شما به عنوان دارنده ویزای شنگن مجاز به بازدید از آن هستید در نزدیکی عبارت Valid for در برچسب ویزا قرار گرفته و مدت زمان مجاز اقامت متقاضی در نزدیک عبارت Number of entries  قرار گرفته است.

ویزای شینگن دوبار ورود Double

در حالت کلی ویزای شینگن دوبار ورود و یا همان دابل دارای شرایط یکسانی با ویزای شنگن نوع C سینگل است. این بدین معنی است که تفاوتی در ماهیت و اعتبار این نوع از ویزا با ویزای شنگن یکبار ورود نبوده و تنها تفاوت آن اینست که متقاضی با در دست داشتن آن امکان ورود و خروج از حوزه شنگن را برای حداکثر ۲ بار خواهد داشت. (در صورتی که از اعتبار ویزا باقیمانده باشد)

در صورتی که برای بیش از یکبار برای شما ویزای شینگن دابل صادر شده و مکررا به این حوزه سفر می‌کنید، به احتمال زیاد ویزای شنگن بعدی شما از نوع چندبار ورود یا همان مولتی صادر خواهد شد.

اعتبار ویزای شینگن سینگل

ویزای شینگن مولتی Multiple

این نوع از ویزای شنگن تایپ C به دارند آن این اجازه را می‌دهد تا با رعایت قانون ۹۰/۱۸۰ بدون محدودیت به این حوزه وارد شده و یا از آن خارج گردد. از این رو طبق قانون جدید ویزای شنگن، بنابر تعداد سفرهای شما به این حوزه و تلقی شدن به عنوان یک frequent traveler، ممکن است یکی از انواع ویزای شینگن مولتی زیر برای شما صادر گردد:

 • ویزای مولتی ۱ ساله
 • ویزای مولتی ۳ ساله
 • ویزای مولتی ۵ ساله
ویزای مولتیپل شنگن ۱ ساله

این نوع از ویزای شنگن دارای اعتباری یکساله بوده و در صورتی که در ۲ سال گذشته به طور قانونی ۳ ویزای شنگن را برای سفرهای خود دریافت کرده باشید، امکان دریافت این نوع از ویزای شنگن با اعتبار بیشتر را خواهید داشت.

ادامه  ویزای D7 - ویزای بازنشستگی پرتغال (ویزای تمکن مالی)

از این رو زمانی که برای این نوع از ویزا درخواست می‌دهید، باید مدارک اثبات ویزاهای قبلی دو سال گذشته و سفرهایی که در این بازه زمانی به حوزه شنگن داشته‌اید را به سفارت مربوطه نشان دهید.

ویزای شنگن مولتی یکساله MEV به شما این اجازه را می‌دهد تا زمانی که اقامت شما در یک بازه ۱۸۰ روزه بیش از ۹۰ روز نشود، برای هر چند دفعه که می‌خواهید در مدت یکسال به حوزه شینگن سفر کنید.

ویزای مولتی شنگن ۳ ساله

ویزای MEV با اعتبار ۳ساله شنگن برای آن دسته از افرادی صادر می‌شود که در دو سال گذشته به طور قانونی از ویزای یکساله شنگن برای سفرهای خود استفاده کرده‌اند. این نوع از ویزا به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا در یک بازه زمانی ۳ ساله به طور نامحدود به کشورهای این حوزه سفر کند.

البته حتی با وجود اعتبار ۳ ساله ویزا، متقاضی باید این موضوع را رعایت کند که در هر سفر خود نباید برای بیش از ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۶ ماهه در حوزه شنگن اقامت داشته باشد.

اعتبار ویزای شینگن مولتی

ویزای مولتی شینگن ۵ساله

ویزای MEV شنگن با اعتبار ۵ساله برای آن دسته از متقاضیانی صادر می‌شود که به طور قانونی در ۳ سال گذشته از ویزای شنگن مولتی با حداقل اعتبار ۲ ساله استفاده کرده‌اند.

دارنده این نوع از ویزای مولتی شنگن اجازه ورود به ۲۶ کشور این حوزه را مادامی که قانون ۹۰/۱۸۰ را رعایت کند، به صورت نامحدود برای ۵ سال خواهد داشت.

 ویزای شنگن دارای محدودیت قلمرو LTV

با دریافت این نوع از ویزای شنگن شما تنها مجاز هستید به کشورهایی که در برچسب ویزا مشخص شده و یا به طور خاص در درخواست ویزا ذکر شده سفر کنید. به بیانی دیگر این نوع از ویزای شنگن برای حضور در کشورهای این حوزه که از قبل مشخص نشده معتبر نخواهد بود.

دارنده ویزای شنگن LTV مجاز به ورود و یا عبور از هر یک از کشورهای حوزه شنگن که مقصد اولیه و یا نهایی مقصد سفر نیست، نخواهد بود. اعتبار این نوع از ویزای شنگن در اغلب موارد محدود بوده و در شرایط خاص و ویژه‌ای نظیر دلایل انسان‌دوستانه و یا تحت تعهدات بین‌المللی و استثناء سیستم USV صادر می‌شود.

می‌توان اینطورگفت که ویزای شنگن LTV برای متقاضیانی است که از مدارک سفر معتبر برخوردار نبوده و بخاطر شرایط اضطراری ملزم به سفر به حوزه شنگن هستند.

اعتبار ویزای شینگن ltv

ویزاهای ملی شینگن National Visas

ویزای ملی از نوع ویزای شنگن تایپ D بوده و برای متقاضیانی صادر می‌شود که برای تحصیل، کار و یا اقامت دائم در یک کشور این حوزه حضور خواهند داشت. ویزای ملی شینگن می‌تواند در حالت سینگل صادر شود و به متقاضی این اجازه را بدهد که برای مدت زمان مشخصی و یا برای هدف خاصی در یک کشور حوزه شنگن اقامت داشته باشد.

این بدین معنی است که ویزای شنگن نوع D دارای اعتبار بیشتری در مقایسه با نوع C بوده و پس از بازه مشخص شده در برچسب ویزا، فرد باید به کشور مبدا برگردد.

در عین حال ویزای ملی شنگن از نوع مولتی نیز برای برخی از متقاضیان صادر می‌شود و به آنها این اجازه را می‌دهد تا در زمان اعتبار ویزا از کشور صادرکننده ویزا خارج شده و به سایر کشورهای این حوزه سفر کند.

اعتبار ویزای شینگن ملی

تفاوت اعتبار ویزا و بازه زمانی اقامت

گذشته از ویزای مولتی شینگن که دارنده آن را قادر می‌سازد تا حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۱۸۰ روزه در حوزه شینگن اقامت داشته باشد، اعتبار ویزای سینگل و یا دابل شنگن کاملا بستگی به تصمیم آفیسر سفارت دارد.

به بیانی دیگر سفارت و کنسولگری تعیین کننده روزهای اقامت مجاز در هر یک از کشورهای حوزه شنگن در کنار تاریخ ورود و خروج شما از این حوزه خواهد بود. اما در این بین، برخی از افراد بخاطر ندانستن تفاوت اعتبار ویزا visa validity و بازه زمانی اقامت duration of stay دچار مشکل می‌شوند.

ادامه  واکنش اروپا و حوزه شینگن به کرونا

بازه زمانی اقامت: حداکثر روزهایی است که شما مجاز به حضور در حوزه شنگن هستید. بر همین اساس، نخستین روزی که شما وارد این حوزه می‌شوید حتی اگر چند دقیقه قبل از نیمه شب باشد، روز اول یعنی یک روز کامل برای شما محسوب خواهد شد.

در عین حال، روز آخر همان روزی است که شما حوزه شنگن را به سمت کشور مبدا ترک می‌کنید، حتی اگر چند دقیقه بعد از نیمه‌شب باشد یک روز اضافه‌تر برای شما لحاظ می‌شود.

محاسبه اعتبار باقیمانده ویزای شینگن

اعتبار ویزا: یک دوره زمانی است که در آن می‌توانید به حوزه شنگن وارد شده و در آن اقامت داشته باشید.

برای مثال مدت زمان اقامت مجاز شما ۱۰ روز بوده و اعتبار ویزای شنگن از یکم تا ۲۰ ژانویه مقرر شده است. در این حالت شما می‌توانید برای مثال در روز سوم ژانویه به حوزه شنگن وارد شده و در روز دوازدهم این حوزه را به سمت کشور مبدا ترک کنید.

اما چنانچه پانزدهم ژانویه به حوزه شینگن قدم بگذارید، با اینکه بازه زمانی مجاز اقامت شما که در برچسب ویزا قید شده ۱۰ روز است، باز هم با این حال باید در روز بیستم ژانویه از این حوزه خارج شوید.

در صورتی که به عنوان مثال دارای ویزای شینگن دابل باشید و ویزای شما از یکم ژانویه تا یکم مارس اعتبار داشته و دارای زمان مجاز اقامت ۱۰ روزه باشد، این امکان را دارید تا با رعایت بازه زمانی و اعتبار ویزای خود برای دوبار به این حوزه سفر کنید.

البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که در مجموع دوبار ورود خود به حوزه شنگن نباید بیش از ۱۰ روز اقامت داشته باشید. یعنی اگر برای سفر اول ۳ روز در حوزه شنگن اقامت داشته باشید، برای سفر بعدی امکان اقامت ۷ روزه برای شما میسر خواهد بود.

همچنین چنانچه در سفر اول خود ۱۰ روز مجاز اقامت را در حوزه شنگن سپری کرده باشید، بخاطر تمام شدن بازه زمانی اقامت ویزای شنگن، امکان سفر دوباره به این حوزه را با ویزای فعلی خود نخواهید داشت.

در صورتی که دارای یک ویزای مولتی ۳ساله باشید که برای مثال از تاریخ پانزدهم ژانویه ۲۰۲۰ اعتبار آن شروع شده باشد، این امکان را دارید تا تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۲۳ از آن استفاده کرده و هر چندبار که می‌خواهید به حوزه شنگن و کشورهای زیرمجموعه آن سفر کنید. تنها باید این موضوع را بخاطر داشته باشید که در هر حالتی باید قانون اقامت ۹۰/۱۸۰ را در این حوزه رعایت کنید.

امکان تمدید اعتبار ویزای شینگن

امکان تمدید اعتبار ویزای شنگن

بنابر قوانین پارلمان اروپا و حوزه شنگن امکان تمدید اعتبار ویزای شینگن کوتاه‌مدت وجود دارد. اما در صورتی که قادر به ارائه دلایل محکم و قانع کننده‌ای برای درخواست تمدید اعتبار ویزای شنگن خود نباشید، به طور حتم درخواست تمدید ویزای شما از سوی سفارت ریجکت خواهد شد.

به طور کلی شانس موفقیت تمدید ویزای شنگن خصوصا برای شهروندان برخی از کشورها نظیر ایران بسیار کم است و در صورت نبود دلایل موجه، در دریافت ویزاهای بعدی شینگن فرد را دچار مشکل خواهد کرد.

بنابر سیاست ویزای شینگن، دلایل قابل قبول برای تمدید ویزای شنگن کوتاه‌مدت متقاضی شامل موارد زیر می‌شود:

 • ورود دیرهنگام و با تاخیر
 • دلایل بشر دوستانه
 • موارد اضطراری و فورس ماژور
 • دلایل شخصی مهم

قانون 90/180 ویزای شینگن

قانون ۹۰/۱۸۰ ویزای شنگن

اغلب افراد اینطور فکر می‌کنند که بازه زمانی ۱۸۰ روزه از روزی که اعتبار ویزا شروع می‌شود محاسبه می‌گردد، اما در واقع این چنین نیست. در حقیقت، بازه ۱۸۰ روزه ویزای شنگن مدام در حال چرخش است.

بر همین اساس، هر بار که قصد سفر به حوزه شنگن را از طریق ویزای مولتی خود داشته باشید، باید آخرین بازه ۱۸۰ روزه را به عقب حساب کرده و از این طریق متوجه این موضوع شوید که آیا در این بازه زمانی بیش از ۹۰ روز در حوزه شنگن اقامت داشته‌اید یا خیر.

همچنین شما می‌توانید از طریق این ماشین حساب روزهای باقیمانده حضور خود در حوزه شنگن را برحسب قانون ۹۰/۱۸۰ حساب کنید.

پاسخی بگذارید

بستن منو

medyum php shell, shell indir Buy Rick Simpson Oil Kenevir Yağı Kenevir Yağı instagram takipçi paketleri twitter takipçi paketleri