هزینه‌های تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی سوئد

تحصیل در سوئد به عنوان کشوری موفق، پیشرفته و با کیفیت در امر آموزش از مزایای بی‌شماری برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است، اما حقیقتی که نمی‌توان به سادگی از آن گذشت اینست که نسبتا هزینه‌های تحصیل و شهریه دانشگاه‌های سوئد برای دانشجویان خارجی گران است.

با اینکه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد برای متقاضیان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی EEA رایگان است، اما با این حال سایر دانشجویان بین‌الملی برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی کارشناسی و ارشد ملزم به پرداخت شهریه‌های نسبتا بالایی هستند.

اما باید این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که اغلب دانشگاه‌های سوئد کمک هزینه و بورسیه‌های تحصیلی متعدد و متنوعی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط می‌گذارند تا از این طریق فشار مالی هزینه‌های ادامه تحصیل در سوئد را کاهش دهند، لازم به ذکر است که تنها با درخواست تعداد محدودی متقاضی موافقت می‌شود، از این رو رقابت زیادی میان دانشجویان بر سر تصاحب این موقعیت استثنایی در دانشگاه‌های سوئد وجود دارد.

البته دانشجویان بین‌المللی مشتاق ادامه تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های سوئد، معاف از پرداخت شهریه بوده و می‌توانند به صورت رایگان از خدمات آموزشی و تحصیلی دانشگاه‌های این کشور بهره‌مند شوند و در عین حال حقوق ماهانه دریافت نمایند!

هزینه‌های تحصیل در سوئد

هزینه‌های تحصیل دانشگاه‌های برتر سوئد

در این بخش به شهریه و هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های برتر سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی می‌پردازیم:

دانشگاه کارولینسکا

کارولینسکا به عنوان یکی از برترین موسسات آموزشی سوئد، همواره در حوزه پزشکی و ارتقا سلامت انسان در جهان پیشرو بوده ومشارکت چشمگیری داشته است. همچنین هرساله  دپارتمان آموزشی این دانشگاه برندگان جایزه نوبل را برای همکاری و فعالیت در بخش‌های روان‌شناسی و پزشکی خود انتخاب نموده و دعوت می‌کند.

همانطور که می‌دانید، جوایز برندگان نوبل در دانشگاه‌های نروژی و سوئدی اهدا می‌شوند و به همین خاطر دانشگاه KI کارولینسکا فرصت ویژه‌ای برای انتخاب برندگان جوایز نوبل و جذب آنها به دپارتمان آموزشی خود خواهد داشت.

همچنین مجمع جهانی نوبل بخاطر شهرت بالای این دانشگاه در زمینه پزشکی، این اختیار را به آنها داده تا برای شاخه علمی خود کاندیدای کسب جایزه را انتخاب نمایند.

هزینه‌های تحصیل مقطع کارشناسی و ارشد کارولینسکا در سال ۲۰۲۰/۲۰۲۱

رشتهواحدهای تحصیلی و مدت زمانحالتشهریه دانشجویان بین‌المللیتعداد اقساط پرداختی
کارآفرینی زیستی۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۱۸۰.۰۰۰ کرون (۹۰ هزار برای هر پرداخت)۴
زیست پزشکی (ارشد)۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۲۰۰.۰۰۰ کرون (۱۰۰ هزار برای هر پرداخت)۴
زیست پزشکی کارشناسی۱۸۰ واحد، ۳ سالتمام‌وقت۱۸۰.۰۰۰ کرون (۹۰ هزار برای هر پرداخت)۶
بهداشت جهانی۶۰ واحد، ۱ سالتمام‌وقت۱۸۰.۰۰۰ کرون (۹۰ هزار برای هر پرداخت)۲
انفورماتیک سلامت۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۱۶۵.۰۰۰ کرون (۸۵ هزار برای هر پرداخت)۴
علوم تغذیه۶۰ واحد، ۱ سالتمام‌وقت۲۰۰.۰۰۰ کرون (۱۰۰ هزار برای هر پرداخت)۲
علوم بهداشت عمومی- اپیدمیولوژی۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۱۸۰.۰۰۰ کرون (۹۰ هزار برای هر پرداخت)۴
علوم بهداشت عمومی- ارتق سلامت و پیشگیری۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۱۸۰.۰۰۰ کرون (۹۰ هزار برای هر پرداخت)۴
اقتصاد، سیاست و مدیریت بهداشت۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۱۸۰.۰۰۰ کرون (۹۰ هزار برای هر پرداخت)۴
سم‌شناسی۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۲۰۰.۰۰۰ کرون (۱۰۰ هزار برای هر پرداخت)۴
تکنیک‌های مولکولی در علم زندگی۱۲۰ واحد، ۲ سالتمام‌وقت۲۰۰.۰۰۰ کرون (۱۰۰ هزار برای هر پرداخت)۴
ادامه  شرایط دریافت سود بانکی از زراعت بانک ترکیه

 

باید پیش از شروع هر ترم نسبت به پرداخت بخشی از شهریه رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های سوئد اقدام نمود. به طورمعمول پرداخت شهریه بخش‌بندی شده در ماه جون و ترم پاییز و ماه دسامبر و ترم بهار انجام می‌گردد.

این در حالی است که هزینه درخواست پذیرش از دانشگاه‌های سوئد (application fee) برابر با ۹۰۰ کرون سوئد و معادل با ۹۱ دلار آمریکا است.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت رسمی دانشگاه کارولینسکا، این موسسه مشهور و خوش‌نام سوئدی ۹ رشته ارشد بین‌المللی و یک رشته کارشناسی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد که می‌توانید از طریق این لینک و کلیک بر روی هر رشته، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هزینه‌های تحصیل در سوئد کارولینسکا

دانشگاه اوپسالا

این دانشگاه سوئدی به طور پیوسته در رنکینگ ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است و همواره با آموزش فارغ‌التحصیلانی دارای پتانسیل زیاد، کیفیت آموزشی بالای خود را به اثبات رسانده است. اوپسالا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های منطقه نوردیک و نخستین دانشگاه کشور سوئد محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای سنت‌های قدیمی و تاریخی بسیاری است که تنها برای دانشجویانش در دسترس خواهد بود.

هزینه‌های تحصیل مقطع کارشناسی و ارشد دانشگاه اوپسالا در سال ۲۰۲۰/۲۰۲۱

همانند سایر موسسات آموزشی، کالج‌ها و دانشگاه‌های سوئد، پیش از هر چیز هزینه درخواست پذیرش دانشگاه ۹۰۰ کرون خواهد بود که از طریق وب‌سایت سراسری universityadmissions.se و در زمان ارسال درخواست مقطع کارشناسی و یا ارشد انجام‌پذیر است.

اما شهریه و هزینه‌های تحصیلی مقاطع کارشناسی و ارشد این دانشگاه بنابر رشته تحصیلی در هر ترم تمام‌وقت بین ۵۰ هزار تا ۷۲.۵۰۰ کرون خواهد بود.

هزینه درخواست پذیرش دانشگاه غیرقابل برگشت بوده و هزینه شهریه پرداختی دانشگاه تنها در صورت وجود مدارک پشتیبان و موارد زیر و ارسال درخواست به آدرس feemaster@uu.se امکان‌پذیر است:

  • کنسل شدن روند ادامه تحصیل در سوئد بخاطر عدم صدور ویزای تحصیلی شنگن
  • از پذیرش مشروط برخوردار شوید، اما واجد شرایط لازم ورود به دانشگاه تا روز ثبت‌نام نشوید

هزینه‌های تحصیل در سوئد

به طور معمول هزینه شهریه هر ترم مقطع کارشناسی و ارشد سوئد یک بازه زمانی تمام‌وقت تحصیل را برای گذراندن ۳۰ واحد مورد پوشش قرار می‌دهد، اما در صورتی که بخواهید بیش از این مقدار در یک ترم تحصیلی پاس نمایید، ملزم به پرداخت هزینه بیشتر خواهید شد.

اما برای دوره‌های انفرادی، شهریه پرداختی تنها مقدار واحدهای انتخابی آن دوره آموزشی را پوشش می‌دهد.چنانچه در دوره مذکور رد شوید، قادر به استفاده از هزینه پرداختی برای دوره بعدی نبوده و مبلغی به شما مسترد نخواهد شد.

ادامه تحصیل تمام‌وقت در سوئد معادل ۴۰ ساعت در هفته است، اگر چه ممکن است دانشجویان تنها چند ساعت از وقت خود را در هفته صرف سخنرانی و یا سمینار کنند و ممکن است آموزش به اشکال دیگری از جمله سمینار، کار گروهی، کار آزمایشگاهی و زمان مطالعه مستقل ارائه گردد.

رشته‌های ارشد و بین‌المللی دانشگاه اوپسالا دارای تنوع زیادی در حوزه‌های زیر است:

  • علم و تکنولوژی
  • پزشکی و داروسازی
  • علوم انسانی و اجتماعی
ادامه  راهنمای کامل دریافت انواع ویزای استرالیا و مدارک لازم

شهریه هر یک از رشته‌های این دانشگاه با دیگری متفاوت است که برای اطلاع از هر یک از آنها می‌توانید به این لینک مراجعه کرده و با انتخاب رشته مورد نظر خود در بخش admission از میزان شهریه سالانه و مجموع مطلع گردید.

برای مثال شهریه رشته زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، مهندسی داده و یا علوم کامپیوتری برای ترم نخست ۷۲۵۰۰ کرون و در مجموع ۲۹۰ هزار کرون هزینه خواهد داشت.

هزینه‌های تحصیل در سوئد دانشگاه لوند

دانشگاه لوند سوئد

این دانشگاه که در سال ۱۶۶۶ میلادی تاسیس شده یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا بوده و تمرکز اصلی‌اش بر مقوله تحقیقات است. دانشگاه لوند سوئد به شدت در زمینه تحقیقات علمی سرمایه‌گذاری کرده و بخاطر اینکه بدنه آموزشی آن از ۷۰ ملیت مختلف تشکیل شده، پذیرای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط از سراسر دنیاست.

تنوع رشته‌های تحصیلی دانشگاهی مقاطع کارشناسی و خصوصا ارشد این دانشگاه بسیار زیاد است که می‌توانید از طریق این لینک راجع به شرایط پذیرش و هزینه‌های تحصیل هر یک از آنها باخبر شوید. اما بد نیست تا اشاره‌ای به هزینه‌های تحصیل چندین رشته این دانشگاه داشته باشیم.

از این رو برای مثال هزینه تحصیل در رشته ارشد حسابداری و مالی این دانشگاه برای ترم اول ۶۰ هزار کرون و در مجموع ۱۲۰ هزار کرون است، در عین حال شهریه تحصیل در رشته ارشد و دو ساله طراحی صنعتی برای هر ترم ۱۰۰ هزار کرون و در مجموع ۴۰۰ هزار کرون خواهد بود.

اما هزینه تحصیل در رشته‌های مقطع کارشناسی متفاوت بوده و برای مثال برای هر ترم رشته توسعه مطالعاتی ۵۰ هزار کرون و در مجموع ۳۰۰ هزار کرون می‌شود.

دانشگاه استکهلم

این دانشگاه که در پایتخت سوئد واقع شده یکی از پیشروترین دانشگاه‌ها در قاره اروپا به شمار می‌رود و بخاطر محبوبیتی که دارد، هر ساله درآمد خوبی کسب کرده و آنرا صرف تحقیقات و مشارکت‌های جهانی می‌کند. این دانشگاه به داشتن تخصص در رشته‌های متنوع علوم معروف است، بنابر این چنانچه قصد تحصیل در این زمینه را دارید، دانشگاه استکهلم گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

هزینه‌های تحصیل مقطع کارشناسی و ارشد دانشگاه استکهلم

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت رسمی دانشگاه استکهلم، از تاریخ جون ۲۰۱۱ متقاضیان خارج از محدوده اروپایی EA و EEA برای ادامه تحصیل در این دانشگاه، ملزم به پرداخت هزینه درخواست پذیرش و شهریه دانشگاه خواهند بود.

از این رو شهریه هر سال تحصیلی رشته‌های ارشد این دانشگاه چیزی در حدود ۹۰ هزار کرون (معادل ۹.۰۱۴ دلار آمریکا) خواهد بود. لازم به ذکر است که تنوع رشته‌های ارشد این دانشگاه به نسبت رشته‌های کارشناسی بسیار بیشتر است.

هزینه‌های تحصیل در سوئد استکهلم

 دانشگاه فناوری کی تی اچ رویال KTH Royal

یکی از دانشگاه‌های تراز اول رشته مهندسی و فناوری، بزرگترین دانشگاه تکنیکال سوئد یعنی کی تی اچ رویال است و محل بسیار ایده‌آلی برای دانشجویان با استعداد و بالقوه محسوب می‌شود. شایان ذکر است که درآمد اصلی این دانشگاه از بخش تحقیقات است و برای ادامه تحصیل در رشته‌های مهندسی و علوم یکی از بهترین گزینه‌های اروپا به شمار می‌رود.

ادامه  ایرانیان بدون اقامت چه نوع حساب بانکی می‌توانند در ترکیه داشته باشند؟

هزینه‌های تحصیل در رشته‌های مقطع کارشناسی و ارشد دانشگاه KTH Royal

دانشگاه کی تی اچ رویال هیچ‌گونه کمک هزینه تحصیلی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی فناوری اطلاعات و ارتباطات این دانشگاه تعیین نکرده است. به طور معمول  شهریه کامل مقطع کارشناسی این دانشگاه در تمامی رشته‌های قابل ارائه به استثنای رشته معماری چیزی در حدود ۳۶۶ هزار کرون است.

در دانشگاه کی تی اچ رویال سوئد رشته‌های اصلی و مرتبط  زیادی از جمله معماری و ساخت محیط، مهندسی برق و علوم کامپیوتری، علوم مهندسی در زمینه‌های شیمی، بیوتکنولوژی و سلامت، مهندسی صنایع و مدیریت ارائه می‌شوند که در ادامه به هزینه‌های تحصیل چند نمونه از آنها می‌پردازیم:

  • شهریه کامل ارشد معماری: ۵۲۰ هزار کرون
  • شهریه کامل ارشد مهندسی برق: ۳۱۰ هزار کرون
  • شهریه کامل ارشد نانوتکنولوژی: ۳۱۰ هزار کرون
  • شهریه کامل ارشد مهندسی هوافضا: ۳۱۰ هزار کرون
  • شهریه کامل ارشد مهندسی شیمی: ۳۱۰ هزار کرون

همانند سایر دانشگاه‌های سوئد، هر فرد ملزم است هزینه ۹۰۰ کرونی را نیز برای درخواست پذیرش تحصیلی پرداخت نماید. از آنجایی که ارزیابی درخواست دانشجو وابسته به پرداخت هزینه پذیرش است، این مبلغ باید پیش از پایان ماه ژانویه پرداخت گردد.

مبلغ شهریه باید قبل از هر ترم (۳۰ واحد برای تحصیل تمام‌وقت) پرداخت شود. شهریه دانشگاه بر مبنای رشته تحصیلی و واحدهای انتخابی تعیین می‌شود. این بدین معنی است که چنانچه بیش از ۳۰ واحد برای هر ترم خود در سوئد انتخاب کنید، شهریه معمول شما بیشتر خواهد شد.

هزینه‌های تحصیل در سوئد بورسیه تحصیلی

چگونه هزینه‌های تحصیل در سوئد را کاهش دهیم؟

متاسفانه از سال ۲۰۱۱ به بعد، برای تحصیل در سوئد ملزم به پرداخت شهریه هستید، اما در صورت شرایط لازم از جمله رزومه تحصیلی درخشان و قابل قبول و داشتن سخت‌کوشی، امکان دریافت و استفاده از کمک‌هزینه و بورسیه‌های تحصیلی بین‌المللی در سوئد را خواهید داشت.

اما باید به این موضوع توجه کنید که اغلب بورسیه‌های تحصیلی هزینه‌های زندگی دانشجو در خارج را پوشش نمی‌دهند. بر همین اساس به طور میانگین شما به ۸۳۷۰ کرون (۹۲۵ دلار) در ماه برای مواردی نظیر غذا، مسکن، امور حمل و نقل و اینترنت در سوئد نیازخواهید داشت.

باید به این موضوع توجه داشته باشید که میزان هزینه‌های شما به سبک و محل زندگی شما در کشور سوئد کاملا وابسته بوده و به طور معمول کمک هزینه‌های تحصیلی به مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه‌های سوئد اختصاص یافته و شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی در سوئد بسیار کم است.

هزینه‌های تحصیل در سوئد تنها به شهریه و هزینه‌های زندگی محدود نشده و باید موارد دیگری از جمله‌های هزینه‌های اجرایی دانشگاه، بیمه دانشجویی، عضویت انجمن‌های دانشجویی، هزینه کتاب، ابزار و لوازم مورد نیاز تحصیل و غیره را نیز به آن اضافه کرد.

برهمین اساس بهتر است علاوه بر فراهم نمودن بودجه لازم برای ادامه تحصیل در سوئد و استفاده از قابلیت کمک‌هزینه سالانه تحصیلی، از امکان کار دانشجویی در خلال تحصیل در سوئد بهره برده و از این طریق علاوه بر پوشش بخشی از هزینه‌های خود، به صورت نیمه‌وقت با محیط کاری این کشور آشنا شده و تجربه ارزشمند کار در بازار کار سوئد را کسب نمایید.

پاسخی بگذارید

بستن منو