راهنمای تحصیل در سوئد

راهنمای تحصیل در سوئد

سوئد با برخورداری از بیش از ۳۰ هزار دانشجوی بین‌المللی، افراد را در حین تحصیل ترغیب به داشتن خلاقیت، ابتکار عمل و تفکر مستقل می‌کند. تحصیل در سوئد برای شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه تجاری اروپا EU/EEA و افراد دارای اقامت دائم این کشور کاملا رایگان است، اما سایر متقاضیان ادامه تحصیل دانشگاهی در این کشور از جمله ایرانیان ملزم به پرداخت هزینه هستند.

معرفی کشور سوئد

کشور سوئد که در بخش شرقی شبه‌جزیره اسکاندیناوی و شمال اروپا واقع شده، چهارمین کشور بزرگ اروپاست و با فنلاند، نروژ و دریای بالتیک و دریای شمال هم‌مرز است. سوئد به عنوان یکی از برترین و ثروتمند‌ترین کشور‌های مطرح اروپایی در زمینه‌های مختلفی نظیر ادبیات، فیلم، فشن و خدمات جامع درمانی شهرت دارد.

میانگین امید به زندگی در میان زنان سوئدی ۸۳.۵ و در میان مردان ۷۹.۵ سال است و صنایع اصلی آن را چوب، سنگ آهن، ارتباطات از راه دور و ماهواره‌ای، اتومبیل و داروسازی تشکیل می‌دهد. اما چیزی که بیش از پیش موجب شهرت این کشور اروپایی شده، استاندارد و کیفیت بالای سیستم آموزشی و دانشگاه‌های سوئد است که هرساله دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به سمت خود می‌کشاند.

تقریبا چیزی بیش از ۴۰ دانشگاه بین‌المللی در کشور سوئد وجود دارد که خیلی از آنها نظیر دانشگاه اوپسالا، لوند و یا استکهلم از رتبه‌های برتر جهانی برخوردار هستند. سوئد یکی از پیشگام‌ترین کشورهای اروپایی در عرصه ارائه دور‌ه‌های تحصیلی دانشگاهی به زبان انگلیسی است و در حال حاضر بیش از ۹۰۰ رشته در مقاطع مختلف دانشکاهی را به این زبان بین‌المللی ارائه می‌دهد.

تحصیل در سوئد

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در سوئد

هم‌چون سایر مقاصد برتر تحصیلی در دنیا، در دانشگاه‌های سوئد نیز مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد، دکترا و فوق دکترا پوشش داده می‌شود. در عین حال متقاضیان می‌توانند علاوه بر ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی مورد نظر خود در دوره‌های آموزشی یک ساله مانند زبان انگلیسی که در موسسات عالی و دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود نیز شرکت کنند.

دوره کارشناسی در سوئد

عموما تحصیل در این مقطع ۳سال زمان برده و شامل ۱۸۰ واحد درسی می‌شود. در واقع در دانشگاه‌های سوئد هر عنوان درسی حداقل ۷.۵ واحد و حداکثر ۱۵ واحد محسوب می‌شود. از این رو پایان‌نامه مقطع لیسانس و آن دسته از درس‌هایی که در طول ترم از پروژه‌های عملی برخوردار هستند ، دروس ۱۵ واحدی دانشگاه‌های این کشور به شمار می‌آیند.

به طور معمول هر سال تحصیلی از ۲ ترم و هر ترم از ۲ نیم‌ترم تشکیل می‌شود. به بیانی دیگر هر ترم معادل ۲۰ هفته تحصیلی است. ترم پاییز از اواخر ماه آگوست (مرداد) تا اواسط ژانویه(دی) ادامه داشته و ترم بهار از اواسط ژانویه (دی) تا ماه جون (خرداد) ادامه خواهد داشت.

دانشجو این امکان را دارد تا در هر نیم‌ترم ۱۵ واحد درسی را بگذراند که در واقع شامل ۲ درس ۷.۵ واحدی می‌شود. سپس با پایان نیم‌ترم و گذراندن امتحانات، فرد این امکان را دارد تا در ترم تحصیلی بعدی شرکت کند.

اغلب دروس ۱۵ واحدی در طول ترم برگزار می‌شوند و امتحانات میان‌ترم نیز از ۵۰ درصد از واحد آن درس برخوردار است.

با در نظر گرفتن احتمال عدم موفقیت در امتحانات، تا ۲بار امکان برگزاری مجدد امتحان برای هر عنوان درسی وجود دارد؛ از این رو نخستین فرصت در کمتر از یک ماه از برگزاری آزمون اصلی به دانشجو داده شده و فرصت بعدی در فصل تابستان و پیش از شروع ترم جدید برای فرد ایجاد می‌شود.

چنانچه دانشجو نتواند در هیچ یک از فرصت‌های ارائه شده نمره قبولی درس مربوطه را بدست بیاورد، باید در سال تحصیلی جدید مجددا آن درس را انتخاب کند. به بیانی دیگر، درس و واحد درسی مورد نظر باید در سال جدید گذرانده شده و نمره قبولی آن کسب شود.

در موارد نادر در صورتی که دانشجو دارای شرایط خاص و اضطراری نظیر بیماری و یا نیاز به سفر باشد، امکان هماهنگی با استاد درس و دریافت فرصت دیگری برای شرکت در امتحان وجود دارد.

تحصیل در سوئد کارشناسی

دوره ارشد در دانشگاه‌های سوئد

عموما این مقطع دانشگاهی در سوئد که به  Masterexamen معروف است، ۲ساله بوده و از ۶۰ واحد درسی در هر سال و در مجموع ۱۲۰ واحد درسی تشکیل می‌شود و تنها توسط دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی سوئد قابل ارائه است.

اما در عین حال در برخی از دانشگاه‌های سوئد دوره‌های معادل یکساله ارشد (۶۰ واحدی) با عنوان Magisterexamen نیز ارائه می‌شود. شروع ترم‌های تحصیلی در این مقطع دانشگاهی در ماه‌های ژانویه و سپتامبر بوده و همانند کارشناسی، این مقطع تحصیلی نیز دارای تقویم درسی مشابهی است.

ادامه  چطور ویزای تحصیلی کانادا را پس از پذیرش بگیریم؟

تنها تفاوت موجود در تعداد واحد درسی پایان‌نامه است، از این رو پایان‌نامه ارشد یا همان فوق لیسانس ۳۰ واحد درسی محسوب شده و یک ترم کامل تحصیلی را به خود اختصاص می‌دهد. از آنجایی که عموم دانشگاه‌های سوئد همکاری نزدیکی با شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ این کشور دارند، بودجه عناوین تحقیقاتی دانشگاهی از طریق بنگاه‌های اقتصادی این سازمان‌ها تامین می‌شود.

از این رو به هنگام ارائه پایان‌نامه، همکاری، تعامل و تحقیق دانشجویان با این بنگاه‌های اقتصادی بسیار وسیع و گسترده بوده و ممکن است در صورت واجد شرایط بودن دانشجو در طول ترم، منجر به استخدام وی از سوی شرکت مربوطه پس از اتمام مقطع دانشگاهی گردد. همچنین در برخی از این عناوین تحقیقاتی امکان پرداخت حقوق به دانشجویان نیز وجود خواهد داشت.

دوره دکترا و فوق دکترا در سوئد

تحصیل در این مقاطع دانشگاهی در سوئد مستلزم این موضوع است که دانشکده و یا دانشگاه مورنظر از پروژه‌های تحقیقاتی مناسبی برخوردار باشد، از این رو برای اطمینان از امکان ادامه تحصیل در این مقطع در هر یک از دانشگاه‌های سوئد، باید از طریق وب‌سایت دانشگاه در مورد پروژه‌ها و طرح‌های موجود بررسی کنید.

البته امکان مکاتبه با اساتید موردنظر در رشته و تحقیقات مورد درخواست شما در دانشگاه وجود داشته و می‌توان از این طریق دانشگاه را مجاب به ارائه پذیرش تحصیلی در این مقطع کرد. عموما در مقطع تحصیلی دکترا و فوق دکترا در سوئد حقوق مشخصی برای دانشجو در نظر گرفته می‌شود و امکان دریافت اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجو وجود خواهد داشت. این فرصت استثنایی چیزی است که در دیگر مقاطع دانشگاهی به دانشجویان خارجی ارائه نمی‌شود.

تحصیل در سوئد دکترا

شرایط موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد

با توجه به مقطع دانشگاهی مورد نظر شما برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سوئد، شرایط و قوانین متفاوتی وجود دارد که در ادامه به جزئیات هر یک از آنها می‌پردازیم:

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی

کاملا واضح است که برای تحصیل در این مقطع آخرین مدرک تحصیلی موردنیاز شما مقطع پیش‌دانشگاهی خواهد بود. عموما دانشگاه‌های این کشور شرط سنی برای شرکت در این مقطع دانشگاهی تعیین نمی‌کنند، اما بنابر حساسیت آفیسر سفارت در وجود گپ تحصیلی زیاد و امکان ریجکت کردن ویزای تحصیلی و عدم اجازه ورود به حوزه شنگن، پیشنهاد می‌کنیم که افراد تا حداکثر ۳۰ سال برای این مقطع دانشگاهی درخواست داده و تا حد امکان از آخرین مقطع تحصیلی و سوابق کاری مرتبط با تحصیل این افراد زمان زیادی نگذشته باشد.

زبان‌های رسمی برای تحصیل در سوئد انگلیسی و سوئدی است، از این رو برای دریافت پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برخورداری از مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره۶ الزامی است. همچنین دانشجویان این مقطع تحصیلی، امکان انجام کار دانشجویی برای حداکثر ۱۰ ساعت در هفته را خواهند داشت.

شرایط تحصیل در دوره ارشد و دکترا در سوئد

با در نظر گرفتن تخصصی بودن مباحث آموزشی در مقطع ارشد، هماهنگی و مرتبط بودن مدرک قبلی یعنی کارشناسی با رشته تحصیلی انتخابی در این مقطع بسیار حائز اهمیت است، اما در صورت رعایت نکردن این موضوع نیز احتمال موفقیت و قبولی فرد وجود دارد.

چنان‌چه مدرک کارشناسی شما به زبان انگلیسی بوده و درس و واحد زبان نیز در کنار سایر دروس این مقطع گنجانده شده باشد، از نگاه سیستم آموزش عالی سوئد درجه B محسوب شده و لزومی به ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در مقطع ارشد و یا دکترا در سوئد وجود نخواهد داشت.

اما در صورتی که مدرک دانشگاهی پیشین خود را به زبانی به غیر از انگلیسی گذرانده باشید، ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ به دانشگاه‌های سوئد خواهید بود. توصیه می‌شود جهت موفقیت بیشتر در دوره‌های دانشگاهی سوئد، در کنار زبان انگلیسی زبان سوئدی را نیز فرا بگیرید. همچنین شما قادر هستید در مقطع ارشد سوئد برای ۲۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی بپردازید.

تحصیل در سوئد دوره زبان

برگزاری دوره زبان انگلیسی در دانشگاه‌های سوئد

به استثنای مقاطع مختلف دانشگاهی در سوئد، امکان دریافت پذیرش و شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی یکساله نیز وجود دارد. اما برای شرکت در دوره‌های زبان دانشگاه‌های سوئد ملزم به کسب مدرک آیلتس با حداقل نمره ۵ خواهید بود. یکی از مزایای شرکت در این دوره اینست که شرط سنی و مدرک تحصیلی در روند پذیرش آن تاثیری نداشته و با شرکت در این دوره مسیر ورود به دانشگاه‌های سوئد و گذراندن مقاطع دانشگاهی برای شما هموارتر خواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است که چنانچه متقاضی شرکت در دوره زبان، مدرک آیلتسی با نمره‌ای بالاتر از ۵ ارائه دهد، طول دوره زبان وی کوتاه‌تر خواهد شد. بر همین اساس با نمره آیلتس ۵ طول دوره زبان یک ساله بوده و برای نمره‌های ۵.۵، دوره زبان شش ماهه و برای نمره آیلتس ۶ دوره زبان ۳ماهه در سوئد در نظر گرفته خواهد شد

ادامه  چطور ویزای تحصیلی کانادا را پس از پذیرش بگیریم؟

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی سوئد

در کنار آماده‌سازی مدارک موردنیاز تحصیلی، یکی از مراحل اولیه و مهم اخذ پذیرش تحصیلی در سوئد ترجمه رسمی مدارک است. از این رو شما باید برحسب مقطع دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارید، مدارک قبلی تحصیلی از جمله دیپلم، کارشناسی، رزومه تحصیلی، ریزنمرات و موارد این چنینی را آماده و ترجمه کنید.

در عین حال مدرک زبان ایلتس شما نیز باید دارای اعتبار بوده و از حداقل نمره اعلام شده توسط دانشگاه سوئدی برخوردار باشد. بر همین اساس شما ملزم هستید تا با دپارتمان پذیرش دانشگاه مربوطه ارتباط برقرار کرده و از مدارک موردنیاز دانشگاه مطلع شوید.

پس از آماده‌سازی و ترجمه مدارک تحصیلی، به وب‌سایت universityadmissions.se مراجعه کرده و اقدام به افتتاح حساب کنید. شما می‌توانید برحسب علاقه و شرایط خود با پرداخت ۹۰۰ کرون سوئد به عنوان application fee برای چند رشته تحصیلی در این کشور درخواست ارسال کنید.

البته پرداخت این مبلغ تنها برای یک ترم تحصیلی بوده و برای ترم‌های آینده ملزم به پرداخت مجدد این مبلغ خواهید بود. توصیه می‌شود پیش از اقدام برای ارسال درخواست پذیرش، به وب‌سایت دانشگاه و صفحه مرتبط با رشته تحصیلی خود مراجعه کرده و از شرایط مورد نیاز آن به طور کامل باخبر شوید.

برخی از دانشگاه‌های سوئد شهریه یکسال اول را به طور یک جا دریافت می‌کنند، از این رو باید از لحاظ مالی برای رویارویی با این موقعیت آماده باشید، در عین حال این موضوع برای دوره‌های زبان نیز صدق کرده و امکان دریافت کل شهریه در زمان ورود به دانشگاه وجود خواهد داشت.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر شما، به طور تقریبی هزینه ۳سال تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های سوئد بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار کرون سوئد خواهد بود. عموما هزینه تحصیل و شهریه در مقطع ارشد سوئد نیز مشابه مقطع کارشناسی است. اما شهریه ارشد رشته‌های هنر در سوئد ممکن است کمی گران‌تر از سایر رشته‌ها باشد.

هزینه تحصیل در سوئد نسبت به رشته و مقطع تحصیلی و محل استقرار و شهرت موسسه آموزشی و یا دانشگاه این کشور متغیر است، اما به طور تقریبی می‌توان عدد ۸۰ تا ۱۴۰ هزار کرون را برای هر سال تحصیلی در نظر گرفت.

در این میان دولت سوئد ۲ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان نیازمند ایجاد کرده که یکی از آنها به دانشجویان واجد شرایط کشورهای در حال توسعه اختصاص می‌یابد و بخشی از هزینه‌های شهریه دانشگاه و زندگی فرد را پوشش می‌دهد و دیگری برای دانشجویان واجد شرایط سایر کشورهای غیراروپایی است و تنها بخشی از هزینه شهریه دانشگاه را پوشش خواهد داد.

شما می‌توانید در صورت تمایل به وب‌سایت رسمی universityadmissions.se مراجعه کرده و از سایر جزئیات شهریه و هزینه‌های تحصیلی دانشگاه‌های سوئد باخبر شوید.

تحصیل در سوئد شهریه دانشگاه

دانشگاه‌های برتر سوئد

بنابر آمار وب‌سایت معتبر timeshighereducation ، برترین دانشگاه‌های بین‌المللی سوئد از قرار زیر است:

 • دانشگاه کارولینسکا به عنوان برترین دانشگاه سوئد
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه لوند
 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه کی تی اچ KTH
 • دانشگاه چالمرز
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه لینشوپینگ

شرایط کار دانشجویی در سوئد

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره شد، شما مجاز هستید به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های سوئد، در مقطع کارشناسی برای حداکثر ۱۰ ساعت در هفته و در مقطع ارشد برای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره‌وقت کار دانشجویی انجام دهید.

اما در عین حال می‌توانید به عنوان دانشجو و با ویزای کار به صورت نامحدود کار کنید. برای این منظور شما باید حداقل ۳۰ واحد درسی از رشته تحصیلی خود در سوئد را با موفقیت گذرانده باشید تا بتوانید از طریق اداره مهاجرت برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار اقدام کنید. با انجام این‌کار دیگر هیچ محدودیت زمانی برای انجام کار در خلال تحصیل نخواهید داشت.

تحصیل در سوئد -دانشگاههای برتر

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی سوئد

مدارک تحصیلی برای ثبت درخواست ویزا از سفارت و کنسولگری سوئد در ایران شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل و کپی پاسپورت و صفحات اصلی با حداقل ۶ماه اعتبار
 • اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاهی
 • ۲ قطعه عکس رنگی جدید ۶×۴ با پس زمینه سفید
 • نامه تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی ( برای دوره تحصیلی یکساله یا کمتر)
 • ریزگردش حساب بانکی ۳ماهه اخیر
 • فرم درخواست تکمیل شده ۱۱۲۰۱۱
 • فرم تکمیل شده ۱۰۵۰۳۱W_A
 • فرم تکمیل شده ۱۳۴۰۱۱ برای همسر و فرزندان
 • رسید پرداخت هزینه پذیرش و ثبت‌نام ترم اول تحصیلی
 • توانایی اثبات خروج از سوئد پس از اتمام تحصیلات در این کشور (از طریق مدارک ملکی، مالی، ارتباطات و پیوندهای خانوادگی)
ادامه  چطور ویزای تحصیلی کانادا را پس از پذیرش بگیریم؟

برای درخواست ویزای شنگن سوئد با مدت اعتبار بالاتر از ۹ ماه باید مبلغ ۱۰۰۰ کرون به حساب سفارت این کشور در تهران بابت مجوز اقامت واریز کنید و لازم به ذکر است که روند بیومتریک در روز مصاحبه و محل سفارت سوئد در تهران انجام می‌پذیرد.

در عین حال، باید به این موضوع توجه داشته باشید که برای گذراندن دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و حداکثر ۳ماهه در سوئد نیازی به دریافت ویزای تحصیلی نبوده و همان ویزای توریستی شنگن سوئد کفایت می‌کند.

چنانچه دانشجوی بین‌المللی برای بیش از یکسال در سوئد اقامت داشته باشد، واجد شرایط استفاده از خدمات درمانی سوئد محسوب خواهد شد. این مزایا به صورت خودکار نبوده و دانشجو باید به صورت شخصی به دفتر مالیاتی محلی مراجعه کرده و برای دریافت این خدمات ثبت‌نام کند. عموما دریافت خدمات درمانی سوئد چندین ماه زمان می‌برد.

مدارک تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

خوشبختانه در میان کشورهای غیر انگلیسی زبان، شهروندان سوئدی دارای بالاترین تسلط به زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم هستند. از این رو شما می‌توانید بدون محدودیت از میان بیش از ۱۰۰۰ رشته تحصیلی انتخاب خود را با زبان دلخواه انگلیسی یا سوئدی انجام دهید.

متداول بودن استفاده از زبان انگلیسی در کنار زبان سوئدی در این کشور، کار شما را به عنوان یک دانشجوی خارجی برای تحصیل، زندگی و کار بسیار راحت خواهد کرد. اما برخی از رشته‌ها نظیر پزشکی و دندانپزشکی دوزبانه هستند و به همین منظور برای شرکت در آنها نیازمند ثبت‌نام در دوره زبان سوئدی و آموختن این زبان خواهید بود.

مزایای تحصیل در سوئد

تحصیل در کشور سوئد به عنوان یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا و اروپا در زمینه‌های قدرت اقتصادی،امید به زندگی، شادی، رفاه اجتماعی، پاکیزگی، امنیت و فناوری‌های پیشرفته شامل مزایای متعدد زیر می‌شود:

 • یادگیری کارگروهی به سبک سوئدی: تمرکز بر همکاری و کارگروهی در محیط‌های آموزشی این کشور موجب کسب مهارت‌های ارزشمند فردی و گروهی در خلال تحصیل خواهد شد.
 • تنوع رشته‌های فوق تخصصی و پیشرفته تحصیلی: وجود رشته‌های متنوع تحصیلی، دوره‌های کارآموزی و کار دانشجویی پاره‌وقت همگی موجب می‌شوند تا دانشجویان بین‌الملی سوئد از مزیت تجربه کاری و توانایی هماهنگی مطالب تئوری با تجارب عملی برخوردار شوند.
 • کشف استعداد و توانایی و دسترسی به بالاترین پتانسیل فردی : محیط آموزشی سوئد همواره از طریق روش‌های مختلف دانشجویان را به تمرکز بر روی نقاط قوت و استعدادها به جای خنثی‌سازی خلاقیت در حیل تحصیل تشویق می‌کند. از این رو در سیستم آموزشی دانشجو محور سوئد به ابتکار عمل و تفکر مستقل فردی اهمیت زیادی داده می‌شود.
 • نوآوری و خلاقیت فراگیر: کشور سوئد به عنوان مهد اختراعات و خاستگاه شرکت‌های معتبری نظیر ولوو، اریکسون و اسکانیا و اختراعات مهمی نظیر موس و بلوتوث همواره در زمینه ابتکار و خلاقیت پیشرو بوده و بخش عمده‌ای از این موفقیت در گرو همکاری دانشگاه‌های تحقیقاتی با شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ این کشور است. از این رو با تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور می‌توانید خود را به راحتی با نوآوری و خلاقیت فراگیر این کشور هم‌سو کنید.
 • دوره‌های تحصیلی و مدارک دانشگاهی معتبر و ارزشمند: با تحصیل در سوئد از بهترین کیفیت آموزشی، اعتبار تحصیلی و نتایج علمی برخوردار خواهید شد.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: با اینکه زبان سوئدی زبان رسمی این کشور است، اما زبان انگلیسی توسط بیش از ۹۰ درصد مردم سوئد استفاده شده و شما می‌توانید در بین انبوهی از رشته‌های تحصیلی به زبان انگلیسی، در مقطع دانشگاهی دلخواه خود در سوئد به تحصیل بپردازید.
 • ویزای همراه تحصیلی: با دریافت ویزای تحصیلی و مجوز اقامت سوئد، اعضای خانواده، فرزندان مجرد زیر ۱۸ سال و یا همسر شما امکان دریافت ویزای همراه را تا زمان اعتبار مجوز اقامت شما در این کشور خواهند داشت. همچنین در صورتی که مجوز اقامت دانشجو برای بیش از ۶ ماه اعتبار داشته باشد، همراه وی امکان دریافت مجوز کار را نیز خواهد داشت.

مزایای تحصیل در سوئد

آیا امکان تحصیل رایگان در سوئد وجود دارد؟

خیر، تنها در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا ، محدوده اقتصادی EEA و سوئد باشید و یا اینکه موفق به دریافت ویزای کار و اقامت دائم این کشور شوید، امکان تحصیل رایگان در سوئد را خواهید داشت. در غیر این صورت برای تحصیل در تمام مقاطع دانشگاهی سوئد ملزم به پرداخت شهریه خواهید بود.

پاسخی بگذارید

بستن منو