چطور ویزای تحصیلی کانادا را پس از پذیرش بگیریم؟

چطور ویزای تحصیلی کانادا را پس از پذیرش بگیریم؟

کانادا به عنوان دومین کشور پهناور دنیا، خاستگاه ۲۱ دانشگاه از لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان و ۳۲ دانشگاه از لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۱۸/۲۰۱۹ بوده و میزبان بیش از ۵۷۲ هزار دانشجوی بین‌المللی دارنده ویزای تحصیلی کانادا است.

بنابر اطلاعات وب‌سایت studyportals هر ساله بیش از ۱۳۰ هزار دانشجوی بین‌المللی دانشگاه‌های کانادایی را به سایر دانشگاه‍ها و مقاصد بین‌المللی دنیا ترجیح می‌دهند. این بدین خاطر است که کانادا از یکی از برترین و با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا برخوردار بوده و از لحاظ فرهنگی و امکانات تحصیلی کشوری بسیار غنی به شمار می‌رود. همچنین تحقیقات و انتشارات علمی و همکاری‌های موثر بین‌المللی، سه جنبه مهم دانشگاه‌های این کشور پیشرفته در قاره آمریکا محسوب می‌شود.

چنانچه قصد داشته باشید تا همچون بسیاری از شهروندان خارجی سایر کشورهای دنیا تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور کانادا ادامه دهید، به دلیل تابعیت ایرانی خود نیازمند دریافت مجوز تحصیل یا همان ویزای تحصیلی کانادا برای مدت زمان اقامت خود در کانادا خواهید بود.

البته چنانچه دوره آموزشی و تحصیلی مورد نظر شما کمتر از ۶ماه باشد، ویزای کوتاه‌مدت کانادا یا همان ویزای توریستی برای شما کفایت خواهد کرد. اما برای تحصیل تمام‌وقت در هر یک از مقاطع دانشگاهی کارشناسی، ارشد و دکترا در دانشگاه‌های کانادا نیازمند دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید.

ویزای تحصیلی کانادا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای  اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیازمند دارا بودن شرایطی هستید که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

 • ارائه برنامه تحصیلی یا همان Study plan موجه و دقیق
 • برگه عدم سوءپیشینه
 • برخورداری از پاسپورتی با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • برخورداری از نامه پذیرش دانشگاه و موسسه آموزشی معتبر در کانادا DLI
 • اثبات توانایی مالی کافی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا
 • نداشتن شرط سنی و وقفه تحصیلی بیش از ۲ تا ۳ سال
 • اثبات داشتن پیوند خانوادگی قوی در کشور مبدا و نداشتن قصد اقامت دائم در کانادا

موارد ذکر شده در بالا شرایط اولیه اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شوند و در صورت نداشتن هر یک از آنها و متقاعد نشدن آفیسر پرونده، امکان رد درخواست یا همان ریجکت ویزا از سوی سفارت کانادا وجود خواهد داشت.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مراحل اخذ ویزای دانشجویی

تنها با دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی نمی‌توان برای ادامه تحصیل به کانادا سفر کرد، بلکه قسمت مهم آن یعنی ویزای تحصیلی کانادا باقیمانده که در ادامه به توضیح مراحل آن می‌پردازیم:

 1. تعیین رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر: یکی از اولین مواردی که باید به آن توجه کنید، تعیین رشته و مقطع تحصیلی برای ادامه تحصیل در کانادا است. از این رو بهتر است به خوبی در مورد رشته‌های مختلف و مورد علاقه خود و بازار کار آن در کشور کانادا تحقیق کرده و یا اینکه از خدمات مشاوره و ارزیابی تحصیلی برخی از آژانس‌های مهاجرتی استفاده کنید. انجام این امور بسیار مهم بوده و مسیر پیش رو را برای شما واضح و شفاف خواهد کرد.
 2. تصمیم‌گیری نهایی برای دانشگاه: باید با توجه به شهر و استانی که در کانادا قصد اقامت دارید و رشته و مقطع تحصیلی موردنظر خود، برای انتخاب دانشگاه ایده‌آل اقدام کنید. در واقع برای انتخاب دانشگاه باید فاکتورهای زیادی از قبیل کیفیت و استاندارد آموزشی، شهریه و هزینه‌های تحصیلی، اعتبار مدرک تحصیلی، وجود اقامت‌گاه دانشجویی را از نظر بگذرانید. از این رو شما می‌توانید از طریق لینک وب‌سایت ca لیست کاملی از مراکز آموزش عالی (کالج‌ها و دانشکاه‌های کانادا) طبق هر استان این کشور دریافت کنید. با انتخاب دانشگاه موردنظر خود باید فرم درخواست پذیرش را تکمیل و به همراه مدارک موردنیاز برای دانشگاه ارسال کنید، سپس دپارتمان پذیرش دانشگاه مربوطه در صورت پذیرفتن درخواست شما، نامه پذیرش تحصیلی را ارسال خواهد کرد. (مستلزم پرداخت admission fee یا همان هزینه رسیدگی به درخواست پذیرش ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلاری خواهید بود)
 3. ارسال درخواست ویزای تحصیلی: با دریافت نامه پذیرش از یک دانشگاه کانادایی، امکان درخواست ویزای تحصیلی به دو صورت آنلاین از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت و شهروندی CIC  و یا در صورت نبود دسترسی به اینترنت، به صورت حضوری در محل سفارت یا کارگزاری کانادا وجود خواهد داشت.(می‌توان از طریق کارگزاری وی اف اس کشورهای همسایه نظیر ترکیه اقدام کرد)
 4. آماده‌سازی مدارک تحصیلی: با توجه به اینکه ویزای تحصیلی کانادا یک ویزای بلندمدت محسوب می‌شود، حساسیت بیشتری از سوی اداره مهاجرت کانادا برای این نوع از ویزا وجود دارد، از این رو باید نسبت به آماده‌سازی مدارک تحصیلی نظیر نامه تمکن مالی، رزومه تحصیلی، اسناد مالی و ملکی، برنامه تحصیلی و انگیزش‌نامه، سوابق کاری و سایر موارد دقت و توجه زیادی داشته باشید.
 5. ارائه مدرک زبان: شما باید به عنوان یک شهروند خارجی با ارائه مدرک معتبر و بین‌المللی زبان آیلتس، تافل یا کمبریج، مهارت و توانایی خود در زبان انگلیسی را اثبات کنید.
 6. انجام انگشت‌نگاری و مصاحبه: به طور معمول شما باید با دریافت وقت سفارت یا کارگزاری کانادا، در موعد مقرر در محل سفارت حضور پیدا کرده و پروسه انگشت‌نگاری، عکس بیومتریک و مصاحبه حضوری (در اغلب موارد انجام نمی‌شود) را به انجام برسانید.
 7. اعلام نتیجه سفارت: عموما رسیدگی به درخواست‌های ویزای تحصیلی کانادا حداکثر ۹۰ روز طول کشیده و متقاضی باید جهت دریافت ویزا مجددا به کارگزاری کانادا در هر یک از کشورهای همسایه نظیر ترکیه و امارات سفر کند. اما با توجه به غیرمنطقی بودن هزینه پرواز و اقامت هتل، بهتر است از خدمات پیکاپ آزانس‌های گردشگری معتبر استفاده کنید تا با هزینه‌ای اندک و به نیابت از شما پاسپورت و برچسب ویزای کانادا را از کشور واسط برای شما دریافت نمایند.
ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی کانادا

علاوه بر شرایط اولیه متقاضی، مجموعه مدارک مهمی برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • رسید پرداخت هزینه پذیرش admission fee و یا فیش واریزی ترم تحصیلی
 • سوابق کاری
 • سوابق بیمه
 • اسناد مالی و ملکی متقاضی (برای اثبات توانایی پوشش هزینه‌های تحصیلی و زندگی که به طور تقریبی معادل ۱۰ هزار دلار کانادا برای هر سال اقامت و ۱۱ هزار دلار در سال برای استان کبک کانادا در کنار شهریه دانشگاه است)
 • نامه تمکن مالی ۳ماهه اخیر
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست ویزا
 • برنامه تحصیلی
 • انگیزش‌نامه
 • توصیه‌نامه در صورت وجود
 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • اسکن شناسنامه
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • دو قطعه عکس رنگی جدید با پس‌زمینه سفید در اندازه ۳۵×۴۵
 • مدرک زبان معتبر آیلتس یا تافل
 • مدارک و رزومه تحصیلی

تمامی مدارک باید توسط دارالترجمه رسمی ترجمه شده و دارای مهر وزارت امور خارجه و دادگستری باشد. شما باید به وب‌سایت CIC مراجعه کرده و بنابر شرایط خود به چندین سوال پاسخ دهید، با گذراندن این مرحله و تشخیص واجد شرایط بودن شما توسط سیستم، یک کد چک لیست با اعتبار ۶۰ روزه برای شما ارسال می‌شود.

شما به این کد برای ارسال آنلاین درخواست ویزا احتیاج خواهید داشت. به همین منظور بهتر است یک پرینت از آن بگیرید. سپس باید یک حساب کاربری MyCIC ایجاد کرده و در آن کد چک لیست را وارد نمایید. با انجام اینکار به مرحله بعد هدایت می‌شوید که می‌توانید از طریق یک پرینتر یا اسکنر تمامی مدارک تحصیلی درخواستی را بارگزاری و پس از پرداخت آنلاین هزینه‌های مرتبط، به همراه درخواست ویزا ارسال نمایید.

ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

هزینه‌های ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا برابر با ۱۵۰ دلار کانادایی است، از این رو متقاضی می‌تواند به صورت آنلاین و از طریق کردیت کارت بین‌المللی و یا آفلاین ( به صورت حضوری و نقدی در محل کارگزاری وی اف اس) برای پرداخت این هزینه اقدام کند. البته در کنار هزینه خدمات ویزای تحصیلی کانادا، هزینه ۲۷ دلاری خدمات کارگزاری و هزینه ۸۵ دلاری انگشت‌نگاری نیز به مجموع هزینه‌های شما اضافه خواهد شد.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

در صورت عدم موفقیت متقاضی در دریافت ویزای تحصیلی کانادا نامه‌ای رسمی از سوی سفارت به وی ارسال شده و جزئیات دلایل ریجکتی برای وی توضیح داده می‌شود، این دلایل شامل موارد زیر می‌شود:

 • برنامه تحصیلی و انگیزش‌نامه نامناسب و غیرمنطقی
 • ارائه ندادن مدارک مالی کافی برای اثبات پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا
 • ناقص بودن مدارک و اطلاعات پرونده
 • وجود سوءسابقه در پرونده
 • شک آفیسر مبنی بر داشتن قصد دیگر از سفر به کانادا نظیر انجام کار دائم و یا اقامت غیرقانونی در این کشور
 • مخدوش و غیرمعتبر بودن پاسپورت
 • نامه پذیرش دانشگاهی نامعتبر و جعلی
 • نداشتن مدرک زبان معتبر و بین‌المللی، پایین بودن نمره زبان
 • داشتن سن بالا و گپ تحصیلی زیاد از آخرین مدرک تحصیلی شما
 • نبود مدارک و شواهد کافی برای اثبات برگشت به کشور مبدا پس از اتمام تحصیلات در کانادا
 • ناهماهنگی غیرقابل توجیه سوابق تحصیلی با رشته انتخابی برای ادامه تحصیل در کانادا

با توجه به وجود جزئیات زیاد در پروسه آماده‌سازی پرونده و مدارک تحصیلی ویزای کانادا، بهتر است در صورت نداشتن اطلاعات کافی از مشاوره و راهنمایی آژانس‌های مهاجرتی معتبر بهره‌مند شوید.

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا

شرایط کار دانشجویی با ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی دانشجویان بین‌المللی تنها در صورتی که در یک دوره تمام‌وقت تحصیلی در کانادا ثبت‌نام کرده و از مجوز تحصیلی یا همان Study permit برخوردار باشند، امکان انجام کار دانشجویی را در خلال تحصیل خواهند داشت.

کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره‌وقت بوده و به دانشجو این امکان را می‌دهد تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کند و از این طریق بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در این کشور را پوشش دهد. اما با این حال با در نظر گرفتن حداقل شهریه ۱۰ هزار دلاری در طول یک سال نیز نمی‌توان به درآمد کار دانشجویی بسنده کرد و باید برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور از تمکن مالی مناسبی برخوردار بود.

کار دانشجویی در کانادا به دو نوع داخل دانشگاه و خارج از دانشگاه تقسیم می‌شود، در صورتی که یک دانشجوی تمام‌وقت و دارای مجوز تحصیل باشید می‌توانید بدون نیاز به دریافت مجوز کار، به کار دانشجویی در خلال تحصیل مشغول شوید.

ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

عموما به کارهایی نظیر مسئول کتابخانه، فروشگاه کتاب، نیروی دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت‌نام، مرکز ورزشی، مسئول اماکن اقامتی و یا کسب و کارهای خصوصی مثل رستوران و کافی‌شاپ در داخل پردیس دانشگاه، مشاغل دانشجویی On-campus گفته می‌شود.

بنابر مقررات اداره مهاجرت کانادا، انواع دانشجویان بین‌المللی (انتقالی، دوره‌های زبان ESL و یا مهمان) در صورت داشتن مجوز Study permit، برگه ثبت‌‎نام تمام‌وقت و شماره بیمه اجتماعی SIN، مجاز به انجام کار دانشجویی بدون دریافت مجوز کار و محدودیت زمانی خواهند بود.

در عین حال، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در صورت داشتن مجوز تحصیل، برگه ثبت‌نام تمام‌وقت، شماره بیمه اجتماعی و برنامه تحصیلی طولانی‌مدت به کارهای دانشجویی Off-campus در خارج از چارچوب دانشگاه بپردازند.

البته چنانچه دانشجو انتقالی و یا مهمان باشد، در یک دوره آموزشی فاقد مدرک معتبر و یا دوره زبان ESL/FSL ثبت‌نام کرده باشد مجاز به انجام کار دانشجویی خارج از دانشگاه نخواهد بود.

دانشجویان بین‌المللی واجدشرایط انجام کار دانشجویی خارج از دانشگاه می‌توانند برای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره‌وقت کار کنند و در تعطیلات زمستانی و تابستانی، به صورت قانونی به کار تمام‌وقت بپردازند.

همچنین این امکان برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا فراهم شده تا طبق شرایط زیر و با استفاده از مجوز کار PGWP به کار تمام‌وقت و قانونی پس از فارغ‌التحصیلی بپردازند:

 • در صورتی که دوره تحصیلی متقاضی کمتر از ۸ ماه باشد واجد شرای این مجوز محسوب نمی‌شود.
 • چنانچه دوره تحصیلی دانشجو برای بیش از ۸ ماه و تا ۲ سال در کانادا ادامه یابد، فرد مجاز به دریافت مجوز کار PGWP مطابق با مدت زمان دوره تحصیلی خواهد بود.
 • اگر دوره تحصیلی دانشجو در کانادا ۲ سال یا بیشتر طول بکشد، امکان دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی را برای حداکثر ۳سال خواهد داشت.

مجوز کار ویزای تحصیلی کانادا

 شرایط دریافت ویزای همراه

در کنار موارد اشاره شده درباره ویزای تحصیلی کانادا، مبحث مهم و جالب توجهی به نام ویزای همراه نیز وجود دارد. بر این اساس، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال یک دانشجوی تمام‌وقت در حال تحصیل در کانادا امکان همراهی وی در این کشور را در طول دوره تحصیلی خواهند داشت.

برای این منظور، دانشجوی بین‌المللی دارنده ویزا و مجوز تحصیلی کانادا باید از تمکن مالی قابل قبولی برای پوشش هزینه‌های همسر و فرزندان خود برخوردار باشد. در عین حال همسر دانشجو امکان انجام کار تمام‌وقت در بازار کانادا را تا زمان فارغ‌التحصیلی همسر خود خواهد داشت.

همچنین همسر دانشجوی بین‌المللی تا زمان اعتبار مجوز تحصیلی وی امکان درخواست مجوز کار آزاد را بدون داشتن LMI و یا پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی خواهد داشت.

صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر زمان می‌برد؟

شما می‌توانید بلافاصله بعد از دریافت پذیرش دانشگاه، برای ویزای و مجوز تحصیلی کانادا اقدام کنید. بر همین اساس شما باید حداقل ۴ تا ۶ ماه قبل از شروع ترم جدید دانشگاه برای دریافت وقت سفارت و درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. به طور معمول ارزیابی و صدور ویزای تحصیلی این کشور بنابر شرایط متقاضی بین ۳۰ تا ۶۰ روز کاری زمان می‌برد.

پاسخی بگذارید

بستن منو