واکنش اروپا و حوزه شینگن به کرونا

به گزارش وب‌سایت schengenvisainfo ، علیرغم شیوع ویروس کرونا در سراسر اروپا و آمار تقریبی ۲۸۰ نفری مبتلایان ویروس کرونا در ایتالیا، اتحادیه اروپا قصد به تعلیق در آوردن توافق‌نامه شینگن را حتی به صورت موقتی ندارد.

مقامات رسمی اتحادیه اروپا بر این باورند که بازگرداندن مرزهای داخلی شنگن به پایین آوردن سرعت شیوع این ویروس در اروپا کمکی نخواهد کرد و براساس گفته اخیر نخست‌وزیر ایتالیا در پاسخ به این سوال که آیا برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری مرزهای این کشور را خواهد بست، گفت که این کار تنها کشورها را به lazarettos یا همان مکانی برای قرنطینه تبدیل می‌کند. وی معتقد است که تعلیق توافقنامه شینگن یک اقدام شدید است که پاسخگوی نیاز فعلی شهروندان ایتالیایی برای سرکوب و مهار این ویروس نیست.

تاکنون، موارد جدیدی از مبتلایان به ویروس COVID-19 در کرواسی، اسپانیا، سوئیس و اتریش شناسایی شده است و علیرغم این که در اروپا نوید هشدار و آماده‌باش چک مرزی ویروس با مرزهای ایتالیا داده شده بود، تنها به کنترل سخت‌تر و جدی‌تر مرزی فرودگاه‌ها بسنده کرده‌اند.

اخیرا صدراعظم اتریش سپاستین کورتس اعلام کرده که این کشور کنترل‌های سختگیرانه‌ای را در پیش گرفته که به معنی بازگرداندن چک‌های مرزی با سایر کشورها نیست. وی در این ارتباط گفته است:

از  آن‌جا که مرزها و عبور و مرور مرزی حائز اهمیت است، ما تجهیزات و سیستم‌های هشداردهنده را با همسایگان خود سخت‌تر کرده و به محض رویارویی با موارد مشکوک، فورا از آن‌ها جلوگیری به عمل خواهیم آورد.

همچنین در جلسه برگزار شده توسط کمیسیون اتحادیه اروپا در تلاش برای تقویت آمادگی جهانی، جلوگیری از شیوع و مهار ویروس کرونا، این کمیسیون مبلغ ۲۳۲میلیون یورو بودجه را برای تحقق این امور اختصاص داد. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا Ursula von der Leyen اینطور عنوان کرد که:

با توجه به اینکه موارد شیوع در حال افزایش هستند، بهداشت عمومی اولویت اصلی محسوب می‌شود. چه این امر باعث افزایش آمادگی برای مواجه با این ویروس در اروپا یا چین باشد و یا هر جای دیگر دنیا، جوامع بین‌المللی باید بر سر این موضوع با یکدیگر همکاری کنند و در این مبحث مهم، اروپا نقش اصلی را بازی می‌کند.

در عین حال Janez Lenarčič مامور مدیریت بحران و هماهنگ‌کننده واکنش اضطراری اروپا گفت: «هدف ما مهار این ویروس در سطح جهانی است. بسته کمکی ما از سازمان بهداشت جهانی پشتیبانی کرده و برای اطمینان از این موضوع که به کشورهای دارای سیستم بهداشتی ضعیفتر رسیدگی می‌شود، بودجه‌ای هدفمند تعیین شده است.»

ادامه  انواع ویزای هلند و شرایط دریافت

چک مرزی برای ویروس کرونا

لازم به ذکر است که در حال حاضر ده شهر در لامباردی و یک شهر در ونتو Veneto ایتالیا در قرنطینه به سر برده و ۵۰ هزار ساکن آن اجازه خروج از این شهرها را ندارند. بنابر دستور مقامات منطقه، اماکن عمومی نظیر رستوران‌ها و بارها نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

در این بین جمهوری چک به عنوان یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن، اولین کشور از این حوزه اروپایی است که صدور ویزا برای شهروندان چینی را متوقف کرده است. از این رو بنابر اعلامیه رسمی وزیر امور خارجه جمهوری چک، بخاطر شیوع سریع ویروس کرونا صدور ویزای شنگن برای شهروندان چینی تا اطلاع ثانوی متوقف شده و با درخواست‌های جدید ویزا در کشور چین موافقت نمی‌شود. او در ادامه اینطور بیان کرد که:

” در حال حاضر مرکز درخواست ویزای جمهوری چک در چین بسته بوده و از تاریخ ۲۹ ژانویه صدور ویزا توسط کنسولگری این کشور در چین به حالت تعلیق درآمده است.”

همچین وی این موضوع را عنوان کرده که ممکن است این روند برای مدت زمان بیشتری طول کشیده و برای جلوگیری از شیوع این بیماری در داخل کشور تمهیدات جدی‌تری گرفته شود. به بیانی دیگر برای اینکه این وضعیت از کنترل خارج نشود، امکان صدور ویزا و ورود شهروندان چینی و افرادی که طی چندماه گذشته به چین سفر کرده‌اند به جمهوری چک وجود نخواهد داشت.

البته در صورتی که این وضعیت به حالت عادی برنگردد، ممکن است تعلیق صدور ویزا برای چندین کشور به جز چین نیز اعمال شود. همچنین نخست وزیر این کشور Andrej Babiš ممنوعیتی موقت را برای تمام پروازهای چین به جمهوری چک اعمال کرده است.

ادامه  مدت اعتبار ویزای شینگن و مهمترین نکات آن

پس از شیوع ویروس کرونا در ایتالیا که به سرعت در حال گسترش در سراسر اروپا است و رد شدن نظریه به تعلیق درآوردن توافقنامه شینگن، اعضای این حوزه تصمیم گرفتند تا سخت‌گیری و احتیاط بیشتری در چک‌های مرزی داشته باشند.

تصمیمات حوزه شنگن برای ویروس کرونا

از این رو نیروی کار دولت فدرال آلمان جمعه گذشته تصمیم گرفته تا کنترل‌های شدیدتری را در مرزهای خود اعمال کند و وضعیت سلامت مسافرانی که از کشورهای مبتلا به ویروس کرونا آمده‌اند از جمله ایتالیا، کره‌جنوبی، ژاپن و ایران را به هنگام ورود به این کشور چک نماید.

همچنین پس از اینکه تعداد مبتلایان ویروس کرونا در این کشور به عدد ۹۰ رسید، دولت آلمان با شدت بیشتری مسیرهای راه‌آهن را چک کرده و برای تقویت گشت‌های مرزی از پلیس فدرال کمک گرفته است. براساس تصمیم‌گیری جدید دولت آلمان، نمایشگاه گردشگری ITB که قرار بود ۱۶۰ هزار توریست را به برلین بکشاند لغو شد و به دنبال منع کشور سوئیس از برگزاری گردهمایی‌های عمومی و خصوصی بیش از ۱۰۰۰ نفر، رویداد پیش روی Geneva Motor Show  نیز کنسل شد.

با افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا در شهرداری هایزنبرگ آلمان در نزدیکی مرز هلند که تعداد آنها به ۳۵ نفر رسیده است، مقامات این منطقه پیشنهاد قرنطینه کلی را رد کرده‌اند. از این رو مدیر منطقه Stefan Pusch اینطور عنوان کرد که: ما باید به جای فلج کردن سیستم سلامتی خود به دنبال یک روش برنامه‌ریزی شده برای مواجه با این بیماری باشیم و در ادامه به گزارشگران اینطور گفت که: من باید نیمی از تیم بحران خود را به خانه میفرستادم.

بنابر آمار قریب به ۹۰ هزار نفر در دنیا به این ویروس مبتلا شده‌ و از این میان در حدود ۳۰۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند و از تعداد شناسایی شده مبتلایان ویروس کرونا در آلمان تاکنون گزارش فوتی به دست نرسیده است.

اما با این حال در ایتالیا به عنوان کشوری با بیشترین آمار مبتلایان در اروپا، تعداد مرگ و میر ویروس کرونا به ۲۰ نفر رسیده است.

ادامه  انواع ویزای هلند و شرایط دریافت

آمار جهانی ویروس کرونا

وضعیت سفر به حوزه شنگن

بنابر گزارش اخیر وب‌سایت schengenvisainfo ، تمامی کشورهای حوزه شنگن به استثنای فرانسه فرآیند صدور ویزا و پذیرش درخواست ویزای شنگن را تا اطلاع ثانوی متوقف کرده‌اند.

این بدین معنی است که تا زمان کنترل کامل این بیماری در کشورهای حوزه شنگن و اتخاذ تصمیمات جدید توسط مقامات دولتی و وزرای بهداشت این کشورها، امکان دریافت ویزا و سفر به این کشورها برای شهروندان چینی و سایر کشورهای مبتلا به ویروس کرونا از جمله ایران و کره‌جنوبی وجود نخواهد داشت.

اما برای آن دسته از شهروندانی که برای ورود به حوزه شنگن نیازی به دریافت ویزا ندارند، تنها کنترل شدید مرزی برای چک کردن وضعیت سلامت مسافران برای عبور و مرور به این کشورها قرار داده شده است.

پاسخی بگذارید

بستن منو