آزمایش مدیکال و معاینات پزشکی کانادا در سال ۲۰۲۰

چنانچه بخواهید به منظور کار و یا تحصیل به کانادا مهاجرت کنید، ممکن است سازمان مهاجرت و پناهندگی کانادا IRCC از شما درخواست کند تا پیش از عزیمت به این کشور معاینات پزشکی یا همان آزمایش مدیکال ویزای کانادا را انجام دهید.

معاینات پزشکی یا همان آزمایش مدیکال کانادا یکی از مواردی است که انجام آن برای متقاضیان اقامت دائم و برخی از درخواست‌های اقامت موقت از جمله نیروی کار، دانشجویان و گردشگران الزامی خواهد بود.

آزمایش مدیکال برای مهاجرت به کانادا به چه معنی است؟

معاینات پزشکی اخذ ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور مجموعه آزمایش‌هایی است که برای تست سلامت متقاضی توسط یک پزشک مورد تائید سازمان IRCC یا همان panel physician انجام می‌گیرد.

این آزمایشات برای تشخیص مواردی است که در آن متقاضی مهاجرت به کانادا به دلایل پزشکی دارای صلاحیت لازم نبوده و به همین خاطر از صدور ویزا و ورود وی به این کشور جلوگیری خواهد شد.

معاینات پزشکی مورد تائید سازمان IRCC از مجموعه سوالاتی  در رابطه با سوابق پزشکی فرد، آزمایشات جسمی و سایر آزمایش‌های مرتبط که ممکن است توسط پزشک انجام شود، تشکیل می‌گردد. چنانچه پزشک مورد نظر اطلاعات بیشتری درباره سلامت شما نیاز داشته باشد ممکن است شما را به متخصص دیگری برای انجام آزمایشات بیشتر ارجاع دهد.

برای انجام آزمایش مدیکال ویزای کانادا، از آوردن مدارک هویتی و دولتی نظیر پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه و بازگو کردن اطلاعات سلامت و سوابق پزشکی نظیر فهرست داروهایی که مصرف می‌کنید، عینک طبی، عمل جراحی، سابقه بیماری یا موارد مشابه اطمینان کسب کنید.

در برخی از برنامه‌های مهاجرتی کانادا، شما این امکان را دارید تا پیش از درخواست ویزای کانادا آزمایش مدیکال خود را انجام دهید، اما در الباقی موارد شما باید پس از گذراندن پروسه درخواست ویزا برای معاینات پزشکی اقدام نمایید. ( در اینگونه مواقع سازمان مهاجرت کانادا با شما تماس گرفته و ددلاینی را برای انجام و تکمیل آزمایش مدیکال کانادا تعیین خواهد کرد).

شما باید طی ۳۰ روز از دریافت راهنما و اطلاع کنسولگری برای انجام آزمایش مدیکال کانادا اقدام کنید و در صورت بی‌توجهی و انجام ندادن معاینات پزشکی در مدت زمان تعیین شده، درخواست ویزای شما رد خواهد شد.

آزمایش مدیکال کانادا

چرا برای مهاجرت به کانادا نیاز به انجام آزمایش مدیکال است؟

دلیل اصلی الزام معاینات پزشکی برای اطمینان از این موضوع است که متقاضی از لحاظ پزشکی مورد تائید بوده و ورود آن به کانادا بلامانع باشد. در صورتی که متقاضی از لحاظ پزشکی تهدیدی برای سلامت و یا امنیت عمومی محسوب شود و یا اینکه شرایط پزشکی فرد فشار و هزینه زیادی را به سیستم جامع سلامت و خدمات درمانی کانادا تحمیل کند، ممکن است درخواست ویزا و مهاجرت وی مورد قبول واقع نشود.

ادامه  روند مهاجرت به کانادا و پاسخ به سوالات متداول دریافت ویزا

چه مواردی موجب می‌شود تا متقاضی ویزا و مهاجرت به کانادا از لحاظ پزشکی غیرقابل قبول محسوب شود؟

به طور کلی یک متقاضی مهاجرت کانادا به دو دلیل زیر medically inadmissible به شمار می‌رود:

 1. برای سلامت و امنیت جامعه کانادایی پرخطر محسوب شود: شرایط خاصی نظیر داشتن بیماری‌های بسیار مسری، می‌تواند برای سلامت و امنیت مردم کانادا ریسک به شمار رفته و از این رو متقاضی دارای این شرایط از لحاظ پزشکی برای مهاجرت به کانادا غیرقابل قبول محسوب می‌شود.
 2. این دسته از متقاضیان موجب استفاده بیش از حد از خدمات اجتماعی و مراقبت‌های بهداشتی سیستم درمانی کانادا می‌شوند: در کشور کانادا، خدمات درمانی و اجتماعی به صورت جامع و دولتی به تمامی شهروندان و افراد مقیم دائم و برخی از افراد دارای اقامت موقت این کشور ارائه می‌شود. چنانچه اینطور تشخیص داده شود که وضعیت سلامت متقاضی فشار مالی سنگینی را برای سیستم خدمات درمانی رایگان کانادا ایجاد خواهد کرد و یا اینکه تاثیر منفی در زمان انتظار شهروندان کانادایی خواهد گذاشت، پرونده درخواست متقاضی مهاجرت به کانادا غیرقابل قبول به شمار خواهد رفت. این موضوع شامل برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری و نامزدی استانی کانادا نیز می‌شود.

لازم به ذکر است که آستانه مالی در نظر گرفته شده برای هر سال چیزی بیش از ۲۰ هزار دلار کانادا است، که در پی تغییر قبلی در سال ۲۰۱۸ به ۳ برابر تغییر یافته است. به بیانی دیگر چنانچه نیازمند دریافت خدمات درمانی در کانادا باشید و هزینه آن چیزی بیش از این مبلغ در طی سال باشد، متقاضی غیرقابل قبول یا inadmissible به حساب می‌آیید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که همسر و فرزندان وابسته که برای امر مهاجرت کانادا تحت حمایت مالی اسپانسرشیپ قرار گرفته‌اند همانند پناهندگان و اشخاص تحت حمایت دولت از قانون و قاعده آستانه مالی خدمات درمانی کانادا مستثنی هستند.

علاوه بر این موضوع، بسیاری از متقاضیان اقامت موقت کانادا از جمله دانشجویان، نیروی کار و گردشگران برحسب شرایط خود نیازمند انجام این آزمایش نبوده و ملزم به داشتن این معیارهای پذیرش نیستند.

افراد غیرقابل قبول آزمایش مدیکال کانادا

چه کسانی نیازمند انجام آزمایش مدیکال کانادا هستند؟

متقاضیانی که قصد اقامت ۶ماهه  یا کمتر را در کانادا داشته باشند نیازمند انجام آزمایش مدیکال نیستند، مگر اینکه بخواهند در برخی از عناوین شغلی خاص در کانادا مشغول به کار شوند که در آنها ارتباط نزدیکی با مردم وجود داشته و باید سلامت عمومی  مورد حفاظت قرار گیرد. این عناوین شغلی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • نیروی کار زمینه علوم بهداشتی
 • نیروی کار آزمایشگاه بالینی
 • همراهان بیمار در زمینه پرستاری و خانه سالمندان
 • دانشجویان پزشکی مورد پذیرش قرار گرفته برای تحصیل در دانشگاهی کانادایی
 • جانشین کوتاه‌مدت پزشک
 • معلم مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان و یا سایر مدرسان خردسالان
 • مستخدم
 • مراقبت از کودکان، سالمندان و یا افراد ناتوان در منزل
 • مهدکودک روزانه و مشاغل مشابه
ادامه  نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا - راهنمای 2020

این لیست کامل نبوده و ممکن از برخی دیگر از مشاغل نیز نیازمند انجام آزمایش مدیکال کانادا باشند. علاوه بر این موارد، کشاورزانی که در سال گذشته برای حداقل ۶ ماه در یکی از این کشورها کار کرده‌اند نیازمند انجام معاینات پزشکی خواهند بود.

اما آن دسته از متقاضیانی که برحسب هدف خود قصد اقامت ۶ماهه یا بیشتر را در کانادا داشته باشند، در صورت داشتن هر یک از موارد زیر ملزم به انجام آزمایش مدیکال خواهند بود:

 • برای حداقل ۶ماه در سال گذشته در یکی از این کشورها زندگی کرده و یا از آن بازدید نموده‌اند.
 • قصد کار و فعالیت در شغلی در کانادا را داشته که سلامت عمومی در آن نقش مهمی ایفا می‌کند.
 • برای سوپرویزای والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ درخواست داده باشید.

از جانبی دیگر تمام متقاضیان اقامت دائم کانادا به همراه همسر و فرزندان وابسته خود نیازمند انجام معاینات پزشکی خواهند بود.

البته در حال حاضر به دلیل نبود نام ایران در لیست کشورهای ملزم به انجام آزمایش مدیکال در وب‌سایت رسمی Canada.ca ، متقاضیان ایرانی باید تنها برای درخواست سوپر ویزا و مشاغل خاص پزشکی آزمایش مدیکال را انجام دهند.

مشاغل دارای الزام آزمایش مدیکال

برای انجام آزمایش مدیکال کانادا باید به چه دکتری مراجعه شود؟

تنها پزشک مورد تائید سازمان مهاجرت کانادا IRCC امکان انجام معاینات پزشکی مورد نظر کنسولگری را خواهد داشت. این بدین معنی است که نظر و معاینات سایر پزشکان و دکترها مورد قبول نبوده و تنها در صورتی که نام پزشک مورد نظر در لیست پزشکان مورد تائید IRCC آورده شده باشد، آزمایش مدیکال شما دارای اعتبار است.

برای چه مدت آزمایش مدیکال کانادا دارای اعتبار خواهد بود؟

آزمایش مدیکال مهاجرت به کانادا از تاریخ انجام آزمایش برای ۱۲ ماه دارای اعتبار است. چنانچه معاینات پزشکی شما قدیمی‌تر از این زمان باشد، باید برای یک آزمایش جدید اقدام نمایید.

ادامه  ثبت نام آنلاین ویزای کانادا – راهنمای ثبت نام در سایت سفارت کانادا

هزینه انجام معاینات پزشکی ویزای کانادا چقدر است و شامل چه مواردی می‌شود؟

هزینه آزمایش مدیکال کانادا در هر کشور و منطقه‌ای متغیر است، این بدین معنی است که به طور مثال  اما در کشوری دیگر نظیر آمریکا بین ۳۵۰ تا ۴۰ دلار هزینه در بر دارد. این مبلغ شامل هزینه دکتر،رادیولوژیست، آزمایشات مختلف و ویزیت متخصص می‌شود.

ارزیابی آزمایش مدیکال

ارزیابی آزمایش مدیکال کانادا توسط سفارت چقدر زمان می‌برد؟

برای متقاضیان اقامت موقت کانادا از جمله گردشگران، دانشجویان و نیروی کار، پروسه ارزیابی آزمایش مدیکال توسط سفارت کانادا چیزی در حدود ۴ هفته زمان خواهد برد. اما زمان بررسی معاینات پزشکی متقاضیان اقامت دائم کانادا طولانی‌تر بوده و در حدود ۳ماه زمان می‌برد.

مدارک و جزئیات مورد نیاز برای انجام آزمایش مدیکال کانادا چیست؟

 • مدارک شناسایی متقاضی نظیر پاسپورت و کارت ملی
 • به همراه آوردن عینک و یا لنز( در صورت مصرف طبی و تجویز شده)
 • لیست و نسخ داروهای فعلی متقاضی
 • گزارش، آزمایش و سوابق پزشکی پیشین فرد
 • همراه داشتن فرم گزارش پزشکی IMM 1017E ،در صورتی که پیش از ارسال درخواست ویزا چکاپ پزشکی را انجام نداده‌اید
 • ۴ عکس جدید و رنگی در قطع پاسپورت، چنانچه پزشک از ابزار eMedical استفاده نمی‌کند

باید به این موضوع توجه داشته باشید که در صورت نیاز به انجام آزمایش عکسبرداری با اشعه ایکس و موارد مرتبط، ممکن است مجددا نیازمند ارائه مدارک شناسایی باشید.

معاینات بدنی آزمایش مدیکال کانادا شامل چه مواردی می‌شود؟

 • سنجش قد
 • سنجش وزن
 • آزمایش فشارخون
 • سنجش قوه بینایی و شنوایی
 • سنجش نبض
 • چکاپ و آزمایش وضعیت معده
 • چکاپ قلب و ریه
 • آزمایش حرکت دست و پا
 • سنجش وضعیت پوستی
 • آزمایش رادیولوژی قفسه سینه (در برخی موارد)

پس از اتمام پروسه معاینات پزشکی دکتر مورد تائید کنسولگری کانادا چه می‌شود؟

به طور معمول پزشک مورد نظر نتایج معاینات را به محض آماده شدن برای سفارت کانادا ارسال خواهد کرد و متقاضی باید برای اثبات انجام این پروسه یک کپی از مدرک تکمیل آزمایش مدیکال (گزارش پزشکی IMM 1017B ) را از پزشک دریافت کرده و نزد خود به همراه سایر مدارک مهاجرت به کانادا نگه دارد.

از این رو چنانچه پیش از ارسال درخواست این آزمایش را انجام داده باشید باید به صورت آنلاین فرم مربوطه را در کنار سایر مدارک درخواست ویزای کانادا آپلود و ارسال نمایید، اما در صورتی که پس از ارسال درخواست ویزا این پروسه را انجام داده باشید، نیازی به انجام کار خاصی در این زمینه نیست.

پاسخی بگذارید

بستن منو

medyum php shell, shell indir Buy Rick Simpson Oil Kenevir Yağı Kenevir Yağı instagram takipçi paketleri twitter takipçi paketleri