روند مهاجرت به کانادا و پاسخ به سوالات متداول دریافت ویزا

طی چندین دهه گذشته کشور هم‌جوار و همسایه آمریکا یعنی کانادا، یکی از برترین مقاصد مهاجرتی برای شهروندان خارجی و خصوصا ایرانیانی بوده که قصد داشته‌اند با تغییر روند زندگی و نقل مکان به کشوری وسیع و پیشرفته از رفاه اجتماعی، خدمات دولتی، آزادی و حقوق و مزایای بی‌شمار دیگری برخوردار شوند.

بنابر اطلاعات ارائه شده در وب‌سایت immigrattocanada، کشور مهاجرپذیر کانادا از اوایل سال ۲۰۱۷ درب‌های ورود خود را به طور کامل به سوی مهاجران واجد شرایط باز کرده و روش‌های متععدی را پیش روی متقاضیان مهاجرت به این کشور از سراسر دنیا قرار داده است.

اما با توجه به تنوع طرح‌های مهاجرتی به کانادا، عموم مردم دچار سردرگمی شده و نمی‌توانند بهترین و مناسب‌ترین طرح و روش مهاجرتی را برای مهاجرت و دریافت اقامت PR این کشور انتخاب کنند.

از این رو قصد داریم تا در ادامه این مطلب به توضیح روند مهاجرت به کانادا و انواع طرح‌های قابل دسترس مهاجرتی پرداخته و در این راه پر پیچ و خم شما را راهنمایی کنیم.

مهاجرت به کانادا

طرح اکسپرس اینتری

سیستم اکسپرس‌انتری یکی از محبوب‌ترین طرح‌های مهاجرتی نیروی کار ماهر به کانادا محسوب می‌شود. این برنامه مهاجرتی که از سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرده، یکی از منابع در حال رشد جذب نیروی کار ماهر متقاضی مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود.

اکسپرس اینتری یک سیستم امتیازمحور بوده و جایی است که در آن کاندیداها و نامزدها براساس فاکتورهای امتیازبندی از پیش تعیین‌شده، به یک امتیاز و رتبه نهایی در این سیستم دست پیدا می‌کنند. سپس کاندیداهای واجد شرایط براساس امتیاز کسب شده به مرحله قرعه‌کشی Express Entry Pool فراخوانی می‌شوند.

چه کسانی می‌توانند برای شرکت در این طرح درخواست دهند؟

 • تمامی افرادی که دارای مدرک دانشگاهی (کارشناسی، ارشد و دکترا) هستند می‌توانند در این طرح مهاجرتی شرکت کنند. هر چقدر مدرک دانشگاهی از سطح بالاتری برخوردار باشد، امتیاز بیشتری کسب خواهد شد.
 • حداقل ۲ سال (در یک بازه زمانی ۵ساله) تجربه کار در کانادا یا کشور خارجی (کشور مبدا) در حرفه و کسب و کارهای نظام‌مند طبقه‌بندی مشاغل کانادا ناک B (NOC B) مرتبط با برنامه تاجران حرفه‌ای فدرال Federal Skilled Trades
 • چنانچه از یک سال تجربه کار در کانادا (در یک بازه زمانی ۳ساله) در مشاغل نظام‌مند ناک صفر ، A و B (تحت عنوان برنامه کلاس تجربه کانادایی Canadian Experience Class) برخوردار باشید، امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد
 • کاندیداهای زیر ۲۹ سال امتیاز بیشتری از سیستم دریافت می‌کنند، ۵ امتیاز در هر سال پس از آن کسر می‌شود.

نکته: یک پیشنهاد شغلی تمام‌وقت با یک مدرک مثبت LMIA از یک کارفرمای واجدشرایط کانادایی، امتیاز قابل توجهی به پرونده درخواستی متقاضی اضافه می‌نماید. از این رو به کاندیداهای دارای مهارت‌ پرمتقاضی و مورد درخواست در کانادا پیشنهاد می‌شود تا پیش از هر چیز به یک کارفرمای واجدشرایط و آینده‌دار کانادایی دسترسی پیدا کنند.

زمان مورد نیاز برای بررسی: به نسبت ملیت و تابعیت متقاضی شرایط متغیر است (اما در ایده‌آل ترین حالت بین ۶ تا ۸ ماه زمان می‌برد) و برای شهروندان ایرانی از صفر تا صد، بین یکسال و نیم تا ۲ سال

هزینه طرح: ۱۰۴۰ دلار کانادا به ازای هر فرد

امکان دریافت حق شهروندی:  تقریبا قطعی است. از آنجایی که با دریافت دعوت‌نامه و موافقت با درخواست اکسپرس اینتری، از گواهی اقامت دائم PR این کشور برخوردار خواهید شد؛ می‌توانید به طور قانونی پس از گذشت ۳سال زندگی در یک بازه ۵ساله برای حق شهروندی این کشور درخواست دهید. (اما دریافت این مدرک به دلیل اهمیت بالای آن و زمان‌بر بودن پروسه بررسی و ارزیابی پرونده متقاضی، نسبتا زمان‌بر خواهد بود)

مهاجرت به کانادا اکسپرس اینتری

 

طرح نامزدی استانی PNP

برنامه و طرح نامزدی استانی PNP به قلمروها و استانهای مختلف کانادا این اجازه را می‌دهد تا آن دسته از متقاضیان خارجی که می‌خواهند به کانادا مهاجرت کنند را نامزد نمایند. عموما این دسته از افراد تمایل دارند تا در یک قلمرو و یا استان خاص کانادا اقامت یافته، به کار و زندگی بپردازند.

به طور معمول برنامه‌های نامزدی استانی از حداقل یک طرح هماهنگ و هم‌راستا با دسته‌بندی مهاجرت فدرالی اکسپرس اینتری سازمان CIC برخوردار است. از این رو تمامی استان‌های کانادا به استثنای کبک و قلمرو نوناووت دارای برنامه استانی خاص خود هستند.

بنابر قوانین دولتی کانادا، استان کبک می‌تواند متقاضیان مهاجرتی که قصد اقامت در این استان را دارند انتخاب نماید. اگرچه با این حال، متقاضیان مهاجرت باید از الزامات فدرالی برای موفقیت در این طرح برخوردار باشند.

بر همین اساس، برای نامزدی در یک استان و قلمروی کانادا باید به شرایط موردنیاز درج شده در وب‌سایت هر استان و قلمرو رجوع کرده و آنها را به طور کامل رعایت کنید؛ به طور کلی طرح‌های استانی محبوب کانادا شامل موارد زیر می‌شوند:

طرح استانی انتاریو OINP

طرح نامزدی استانی انتاریو با همکاری و مشارکت دولت فدرال از طریق سازمان مهاجرت و پناهندگی IRCC مدیریت و اجرا می‌شود. این برنامه به نیروی کار خارجی، دانشجویان بین‌المللی و سایر افرادی که دارای مهارت، تجربه و تحصیلات مناسب برای اقامت دائم انتاریو هستند، اجازه درخواست کاندیدا و نامزدی این طرح را می‌دهد.

برنامه نامزدی مهاجرت به انتاریو OINP از ۳ دسته اصلی تشکیل شده که هر دسته خود شامل چند طرح و زیردسته جانبی است:

 • پیشنهاد کاری یا همان جاب آفر کارفرما – متقاضیان دارای پیشنهاد شغلی تمام‌وقت و دائم از یک کارفرما در داخل این استان می‌توانند برای این طرح درخواست دهند. متقاضیان این طرح می‌توانند نیروی کار خارجی و یا دانشجویان بین‌المللی باشند.
 • طرح سرمایه انسانی Human capital – که خود به دو زیر دسته تقسیم می‌شود:
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی (Masters Graduate Stream) این طرح برای دانشجویان بین‌المللی دارای مدرک ارشد ( با حداقل ۱ سال تحصیلی دوره آموزشی تمام‌وقت) از یک دانشگاه واجدشرایط و موردقبول در انتاریو، برای درخواست اقامت، زندگی و کار دائم در استان انتاریو است.
 • طرح فارغ‌التحصیلان مقطع PhD – این طرح برای دارندگان مدرک دکترایی است که حداقل ۲سال از دوره PhD خود را در حالی گذرانده‌اند که به زندگی و تحصیل در انتاریو پرداخته‌اند، این طرح نیز برای درخواست اقامت، زندگی و کار دائم در استان انتاریو است.
 • اکسپرس اینتری انتاریو (طرح نیروی کار ماهر فرانسوی زبان)– چنانچه بتوانید از معیار زبان کانادایی CLB نمره ۷ یا بالاتر را برای زبان فرانسوی و CLB 6 یا بالاتر برای زبان انگلیسی بگیرید و دارای حداقل یک سال تجربه کاری در مشاغل طبقه‌بندی شده ملی ناک صفر ، A و یا B باشید، واجد شرایط برای شرکت در این طرح محسوب می‌شوید.
 • طرح اولویت‌های سرمایه انسانی کاندیداهایی که جزوی از Pool اکسپرس اینتری فدرال ( هر یک از طرح‌های اسکیل ورک فدرال و یا کلاس تجربه کانادایی) باشند، در مرحله کاندیداهای pool اکسپرس اینتری انتاریو مورد قبول واقع می‌شوند. از این رو متقاضیانی که دارای شغل و مهارت پرتقاضا برحسب NOC هستند، یک گواهی NOI از انتاریو قبل از درخواست آنلاین دریافت می‌کنند و از این طریق برای اقامت دائم PR دولتی انتاریو نامزد می‌شوند.
 • طرح تاجران ماهر- آن دسته از کاندیداهایی که دارای حداقل یکسال تجربه کاری تمام‌وقت ( یا معادل پاره‌وقت) در استان انتاریو در مشاغل تجاری ماهرانه لیست‌شده در Minor Group 633 و یا Major Groups 72, 73 or 82 ناک هستند، واجد شرایط محسوب می‌شوند.
 • کسب و کار – دسته‌بندی business دارای دو زیر دسته زیر است:
 • طرح شرکتی Corporate stream: این طرح برای شرکت‌های بین‌المللی است که به دنبال توسعه و یا خرید مشاغل موجود در انتاریو هستند.
 • طرح کارآفرینی: یک کارآفرین باید از خارج از کانادا به دنبال شروع یک کسب و کار جدید در این کشور و یا خرید مشاغل قبلی در انتاریو باشد.
ادامه  آزمایش مدیکال و معاینات پزشکی کانادا در سال 2020

نامزدی استانی مهاجرت به کانادا

طرح استانی بریتیش کلمبیا BC PNP

برنامه استانی بریتیش کلمبیا ۳ روش مختلف برای دریافت اقامت دائم این استان را ارائه می‌دهد. هر یک از برنامه‌ها و روش‌‍‌ها دارای دسته‌بندی‌های مختلفی است که بنابر سطح مهارت NOC، موقعیت تحصیلی و شغل خود، می‌توانید تحت آن اقدام کنید. از این رو تمام برنامه‌های استانی BC شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اکسپرس اینتری BC – طرح EEBC به سیستم فدرالی اکسپرس اینتری CIC متصل است و روشی سریع‌تری برای دستیابی نیروی کار ماهر به اقامت دائم کانادا یا همان PR در استان بریتیش کلمبیا محسوب می‌شود.
 • مهاجرت نیروی کار ماهر این یک برنامه دعوت‌نامه‌ای امتیاز محور برای نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در مشاغل پرتقاضای BC است. از این رو متقاضیان می‌توانند برای طرح استانی BC PNP ثبت‌نام کرده و به صورت آنلاین درخواست دهند و سپس برای درخواست کاغذی اقامت دائم PR اقدام کنند. برای برخی از دسته‌ها نیازی به وجود تجربه کار قبلی وجود ندارد.
 • مهاجرت کارآفرینی همانند طرح مهاجرت نیروی کار ماهر، برنامه کارآفرینی نیز براساس سیستم امتیازمحور برای افرادی با مشاغل با ارزش پولی و سرمایه بالاست که می‌توانند در یک کسب و کار در دسترس در بریتیش کلمبیا سرمایه‌گذاری کرده، آنرا مدیریت کنند.

طرح استانی آلبرتا AINP

طرح استانی البرتا از سه طرح اصلی زیر تشکیل می‌شود:

 • طرح فرصت آلبرتا – این برنامه برای آن دسته از متقاضیانی است که دارای ویزای نیروی کار موقت برای یک کار واجدشرایط هستند و از یک مجوز کار نظیر LMIA (ارزیابی تاثیر بازارکار) و یا PGWP (مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی) برخوردارند.
 • اکسپرس اینتری آلبرتا چنانچه مشاغل متقاضیان مایل به اقامت در آلبرتا از برنامه توسعه اقتصادی آلبرتا پشتیبانی بکند، این استان ممکن است متقاضیان واجدشرایط را انتخاب کرده و یک نامه NOI برای پروفایل اکسپرس اینتری فدرالی آنها بفرستد.
 • طرح‌های مزرعه‌داری خویش‌فرما این برنامه مناسب متقاضیان دارای مهارت‌های مدیریتی اثبات‌شده و برنامه کاری برای شرکت کشاورزی در آلبرتا است.

مهاجرت به کانادا نامزدی استانی البرتا

طرح استانی منیتوبا MPNP

دولت منیتوبا در حال تغییر و بازسازی برنامه استانی MPNP خود است. بازسازی و تجدید برنامه استانی منیتوبا با هدف ارتقای رقابت‌پذیری اقتصادی این استان، نیروی کار ماهر و خانواده این افراد را که قصد زندگی و کار در این استان را دارند نامزد کرده است. برنامه استانی منیتوبا با سه طرح به‌روز شده زیر شناسایی می‌شود:

 • طرح نیروی کار ماهر براساس نیاز کارفرماهای بومی منیتوبا کنترل می‌شود. بر همین اساس، نیروی کار ماهر آموزش‌دیده بین‌المللی که مهارت آنها برای بازار کار محلی موردنیاز است، برای دریافت PR و زندگی و کار در این استان نامزد می‌شوند. این طرح دارای دو زیر دسته اسکیل ورکر منیتوبا و اسکیل ورکر خارجی Overseas است.
 • طرح تحصیلات بین‌المللی IES
 • طرح سرمایه‌گذاری تجاری BIS

طرح استانی نیوبرانزویک NBPNP

نیوبرانزویک هم‌چون سایر استان‌های کانادا از برنامه استانی مهاجرتی مخصوص به خود برخوردار است و متقاضیان دارای شرایط و الزامات مشخصی را مورد انتخاب قرار می‌دهد. طرح‌های این استان شامل موارد زیر می‌شود:

 • طرح نیروی کار ماهر نیوبرانزویک برای کاندیداهایی است که از یک جاب آفر از یک کارفرمای این استان برخوردار بوده و مایل به اقامت و زندگی در نیوبرانزویک هستند.
 • طرح اکسپرس‌اینتری نیوبرانزویک برای متقاضیانی است که در حال کار در مشاغل ناک صفر، A و B بوده و مایل به اقامت در این استان هستند. از این دسته از متقاضیان باقوه درخواست می‌شود تا یک EOI را تکمیل و برای NBPNP ارسال کنند. همچنین متقاضیان نیازمند این هستند که در فرم EOI خود شماره پروفایل اکسپرس اینتری فدرال و کد اعتبارسنجی جستجوگر کار را ارائه دهند.
 • طرح کارآفرینی نیوبرانزویک برای صاحبان کار باتجربه‌ای است که می‌خواهند یک کسب و کار را در این استان شروع و یا خریداری کرده و هم‌زمان با اقامت در نیوبرانزویک به مدیریت آن بپردازند.

مهاجرت به کانادا برنامه استانی نیوبرانزویک

طرح استانی نیوفاندلند و لابرادور NLPNP

در بیانیه‌ای وزیر مهارت و کار کانادا، برنارد دیویس اینطور گفته که استان نیوفاندلند و لابرادور به مهاجران جوامعی ارزشمند، محیطی گرم و صمیمی و مزایای متعددی برای پیوستن به زندگی اقتصادی و اجتماعی این استان اعطا می‌کند. از این رو مهاجران تشویق می‌شوند تا به این استان آمده و آینده‎ای بهتر را برای خود و خانواده بسازند طرح‌های NLPNP شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسکیل ورکر اکسپرس اینتری – این دسته مخصوص متقاضیان دارای مهارت کاری است که برای مرحله pool اکسپرس اینتری فدرال CIC قبول شده و دارای پیشنهاد کاری از استان نیوفاندلند و لابرادور هستند.
 • نیروی کار ماهر این دسته برای متقاضیانی است که که با استفاده از یک مجوز کار معتبر به فعالیت کاری در نیوفاندلند و لابرادور پرداخته‌اند و دارای یک پیشنهادکاری تضمین‌شده از کارفرمایی در این استان هستند.
 • فارغ‌التحصیلان بین‌المللی فارغ‌التحصیلان جدیدی که دارای یک مجوز کار PGWP بوده و دارای پیشنهاد کاری از یک کارفرما در این استان هستند می‌توانند برای این طرح درخواست دهند.

طرح استانی نوا اسکوشیا NSNP

براساس این برنامه نامزدی استانی، نوا اسکوشیا مهاجران دارای مهارت و تجربه را برای مهاجرت و زندگی در این استان هدف‌گذاری کرده است. طرح‌های مختلف NSNP شامل موارد زیر می‌شود:

 • اولویت بازارکار نوا اسکوشیا کاندیداهایی که نیازهای بازار کار محلی را برآورده می‌کنند از مرحله pool اکسپرس‌انتری فدرال انتخاب می‌کند. سپس نامه‌ای را برای کاندیداهای منتخب ارسال کرده و از این طریق نامزدها مجاب به پیگیری درخواست خود از طریق سیستم اکسپرس اینتری فدرال خواهند بود.
 • کارآفرینی/ کارآفرینی فارغ‌التحصیلان بین‌المللی برای صاحبان کسب و کار باتجربه و یا فارغ‌التحصیلان موسسات و دانشگاه‌های استانی است که می‌خواهند یک کار جدید را شروع و یا کسب و کارهای قبلی را خریداری کنند.
 • تقاضا و درخواست اکسپرس اینتری نوا اسکوشیا برای متقاضیان دارای مهارت بالایی است که دارای پیشنهاد کاری از یک کارفرمای واجدشرایط دسته A بوده و یا در مشاغل مهارت‌ بالای دسته B قرار می‌گیرند.
 • پزشکانی که به عنوان دکترهای عمومی و خانواده NOC 3112 و یا پزشکان متخصص NOC 3111 فعالیت می‌کنند می‌توانند برای PR این استان درخواست دهند.
ادامه  سوالات متداول ویزای توریستی و مهاجرت به کانادا در روزهای کرونا

طرح استانی ساسکاچوان SINP

یکی از جدیدترین و بهترین طرح‌های استانی کانادا برنامه نامزد استانی ساسکاچوان است که از دو زیر دسته اکسپرس اینتری EE و مشاغل پرتقاضای OID تشکیل شده است. در حال حاضر این برنامه استانی به دنبال نیروی کار ماهر و با تجربه‌ای است که کسب و کار وی در لیست مشاغل مستثنی و حذف‌شده SINP قرار نگرفته و دارای معیارهای موردنیاز برای فعالیت در بازار کار این استان باشند.

مورد مهم و قابل توجه برنامه استانی ساسکاچوان اینست که نیازمند پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی نبوده و متقاضیانی که در هر یک از زیرگروه‌های مهاجرتی این استان قبول شوند، امکان دریافت ۶۰۰ امتیاز به عنوان جایزه را از سیستم اکسپرس اینتری فدرال خواهند داشت.

از این رو متقاضیان واجدشرایط این استان از دعوت‌نامه ITA برخوردار شده و در قرعه‌کشی اکسپرس اینتری شرکت داده خواهند شد.

علاوه بر موارد اشاره‌شده در بالا طرح نامزدی قلمروی یوکان YNP ، جزیره پرینس ادوارد PEI، قلمروی شمال‌غربی NTNP نیز جزو برنامه‌های مهاجرتی استانی و قلمرویی کانادا محسوب می‌شوند.

مهاجرت به کانادا ساسکاچوان

حمایت مالی –اسپانسرشیب خانوادگی

چه کسی می‌تواند اسپانسر باشد؟

 • شهروند کانادایی
 • دارنده اقامت دائم کانادا

زمانی کسی می‌تواند به عنوان حامی مالی عمل کند که فرد دعوت شده دارای یکی از روابط خانوادگی زیر باشد:

 • همسر
 • فرزند/ نوه
 • والدین
 • برادر/خواهر
 • خواهرزاده و برادرزاده اسپانسر
 • عمو/ عمه

زمان تقریبی رسیدگی به پرونده :

 • ۱۲ ماه برای همسر
 • ۲۰ تا ۲۴ ماه برای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ
 • ۱۰ تا ۱۲ ماه برای فرزندان وابسته

هزینه:

 • ۱۰۴۰ دلار برای متقاضی بالای ۲۲ سال
 • ۱۵۰ دلار برای کودک

گزینه اختیاری: اسپانسر مالی باید بنابر تعداد اعضای خانواده، درآمد شخصی‌اش مطابق با قوانین مالی LICO (حذف خانواده‌های کم‌درآمد) باشد.

مهاجرت به کانادا ویزای استارت‌آپ

ویزای استارت‌آپ

یک تا ۵ صاحب کسب و کار در صورت داشتن ایده تجاری عالی می‌توانند درخواست داده و یک نامه پشتیبانی از یکی از گزینه‌های زیر دریافت کنند:

 • صندوق سرمایه‌گذاری Venture Capital Fund (با حداقل ۲۰۰ هزار دلار)
 • گروه Angel Investor (با حداقل ۷۵ هزار دلار)
 • باید تحت موافقت یکی از مراکز رشد کسب و کار در لیست IRCC در آمده باشد.

زمان رسیدگی: ۱۲ تا ۱۶ ماه

هزینه درخواست: ۱۵۴۰ دلار

گزینه اختیاری: زمانی که درخواست متقاضیان برای اقامت PR در حال بررسی است، متقاضی می‌تواند برای مجوز کار موقت برای رفتن به کانادا درخواست داده و کسب و کار خود را شروع کند.

ویزای خدمات مراقبتی Caregiver

ویزای ارائه خدمات مراقبتی یا همانCaregiver  یک برنامه خاص بوده که پس از گذشت ۲ سال کاری تمام‌وقت، دسترسی به گواهی اقامت دائم PR را برای پرستاران و مراقبان خارجی فراهم می‌کند. به بیانی دیگر دسترسی به مدرک PR  وضعیت نامطلوب کاری و یا درآمد نسبتا کم آن را جبران خواهد کرد.

به طور کلی ۳ طرح برای متقاضیان ارائه‌دهنده خدمات مراقبتی در سال ۲۰۲۰ ارائه شده و ۳ طرح دیگر در سال ۲۰۱۹ منقضی شده است.

برنامه Live-in Caregiver (LCP) : این برنامه برای متقاضیان جدید بسته شده است. تنها در صورتی که دارای ۲سال تجربه کاری به عنوان مراقب و پرستار باشید و یا دارای یکی از شروط زیر باشید می‌توانید برای این طرح درخواست دهید:

 1. از قبل توسط مجوز کاری LCP در حال فعالیت بوده باشید
 2. براساس LMIA قبل از ۲۰ نوامبر ۲۰۱۴ برای مجوز کار LCP قبول شده باشید

برنامه ارائه خدمات مراقبت از کودک در منزل Home Child Care Provider Pilot و نیروی کار پشیبان خانگی Home Support Worker Pilot

تمدید اجازه کار موقت: چنانچه متقاضی درخواست خود را تا پیش از ۳ اکتبر ۲۰۱۹ ارسال کرده باشد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ویزای خدمات مراقبتی مهاجرت به کانادا

خویش‌فرما Self Employed

شما می‌توانید در صورتی که دارای یکی از مشاغل زیر باشید، برای این طرح درخواست دهید:

 • نویسنده
 • هنرمند خلاق و اجرایی
 • نوازنده، موسیقی‌دان
 • نقاش
 • مجسمه‌ساز/ هنرمند تجسمی
 • پشتیبانی فنی و یا سایر مشاغل در سینما
 • طراحی خلاقانه / صنعتگر

تجربه موردنیاز: حداقل ۲سال در ۵سال گذشته

زمان بررسی: ۲۴ ماه

هزینه درخواست: ۱۵۴۰ دلار

معیار انتخابی: ۳۵ از ۱۰۰ امتیاز

به طور کلی هیچ شرایط مهاجرتی ثابتی برای کلاس خوداشتغالی وضع نشده است. از این رو متقاضی باید از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده در کانادا برخوردار باشد. به بیانی دیگر دارایی مالی متقاضی درخواست خویش‌فرما می‌تواند به عنوان معیار قصد و توانایی استقرار و تثبیت وضعیت مالی در کانادا باشد.حداقل سطح سرمایه‌گذاری برای متقاضی self-employed در نظر گرفته نشده و بودجه موردنظر بر مبنای طبیعت کار متقاضی متغیر خواهد بود.

مهاجرت به کانادا خویش‌فرما

 مسیر دانشجویی برای دریافت اقامت دائم کانادا PR

دانشجویانی که برای حداقل مدت ۲سال در دانشگاه و کالج کانادایی تحصیل کرده‌اند، از گزینه‌های متعددی برای مهاجرت به این کشور برخوردار هستند. به طور کلی کارفرماهای کانادایی به دانشجویانی با تجربه قبلی کانادایی رغبت بیشتری نشان می‌دهند و بخاطر کیفیت بالای سیستم آموزشی کانادایی، کشور کانادا سعی دارد تا استعدادهای خارجی فارغ‌التحصیل موسسات و دانشگاه‌های این کشور را حفظ نماید.

از این رو به طور معمول به دانشجویان بین‌المللی اینطور توصیه می‌شود که برای دو قصد اقامت موقت (کار و تحصیل) و اقامت دائم در کانادا درخواست دهند. قصد دوگانه به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا زمانی که در حال درخواست و یا انتظار برای اقامت دائم کانادا هستند، اجازه تحصیل موقت خود را در این کشور ایمن‌سازی کنند.

این موضوع موجب شده تا کانادا به عنوان مقصدی ایده‌آل و پرمزیت برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی محسوب شود. دانشجویان می‌توانند برای رسیدن به اقامت دائم کانادا از هر یک از روش‌های مهاجرتی زیر استفاده کنند:

 • اکسپرس اینتری (برنامه کلاس تجربه کانادایی)
 • نامزدی استانی

مهاجرت به کانادا تحصیلی

برنامه مهاجرتی آتلانتیک Altantic Immigration Pilot

دولت کانادا با ۴ استان آتلانتیک زیر مشارکت کرده تا یک برنامه کارفرما محور را به اجرا در بیاورد، این برنامه برای کارفرماهای کانادایی طراحی شده تا بتوانند نیروی کار ماهر خارجی را برای جایگاه‌های شغلی که نیروی کار بومی برای آن وجود ندارد، استخدام کنند:

 • جزیره پرینس ادوارد
 • نوا اسکوشیا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفاندلند و لابردادور

مدت زمان رسیدگی: ۶ ماه

هزینه درخواست: ۱۰۴۰ دلار

این برنامه براساس مهارت، تجربه و تحصیلات افراد به ۳ طرح مجزا تقسیم شده است. شرایط و الزامات این طرح‌ها ثابت بوده و شامل موارد زیر می‌شود:

 • امتیاز خوب در مهارت زبان و آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • کاندیداها باید از بودجه و تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های خود و خانواده همراه برخوردار باشند.
ادامه  اطلاعیه اداره مهاجرت کانادا درباره ویروس کرونا ویژه چین، ایران و کره جنوبی

نیروی کار ماهر

این زیر دسته برای متقاضیانی است که دارای تجربه کاری در کسب و کارهای حرفه‌ای، مدیریتی و یا مشاغل ماهرانه برای حداقل یکسال بوده و دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم و یا معادل آن باشند.

 نیروی کار نیمه ماهر

این زیردسته برای کاندیداهایی است که دارای تجربه کاری در مشاغلی هستند که نیازمند تحصیلات دبیرستانی است و یا فردی که حداقل در یک دوره آموزشی یک ساله مرتبط با کار شرکت کرده باشد.

فارغ‌التحصیلان بین‌المللی

این زیردسته برای کاندیداهایی است که از ۲ سال قبل از دریافت دیپلم، مدرک دانشگاهی و یا هر مدرک دیگری از موسسات آموزشی و عمومی، در استان‌های آتلانتیک برای حداقل ۱۶ ماه اقامت داشته باشند.

مهاجرت به کانادا آتلانتیک

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

بنابر اطلاعات وب‌سایت canadaimmigration این برنامه در حال حاضر بسته شده است، اما جهت اطلاع کاربران به معرفی آن می‌پردازیم. این برنامه برای صاحبان کسب و کاری طراحی شده که توانایی مشارکت در اقتصاد کانادا را از طریق سرمایه‌گذاری دارند.

سرمایه‌گذاران واجد شرایط این برنامه مهاجرتی به همراه خانواده خود این امکان را دارند تا اقامت دائم این کشور را دریافت کنند (در صورتی که از لحاظ امنیتی و یا پزشکی تهدید محسوب نشوند).

به طور کلی شرایط این برنامه مهاجرتی به شرح زیر است:

 • سرمایه‌گذار باید قصد اقامت در نقطه‌ای از کانادا به غیر از استان کبک را داشته باشد( استان کبک دارای طرح و برنامه‌های مهاجرتی مجزا است)
 • سرمایه‌گذار باید توانایی اثبات این موضوع را داشته باشد که از تجربه کاری خوبی برخوردار است. از این رو برخورداری از یک کسب و کار واجد شرایط و ایده‌آل و یا مدیریت پرسنلی با حداقل ۵ نیروی کار این کار را انجام خواهد داد.
 • سرمایه‌گذار خارجی باید از حداقل ۱.۶۰۰.۰۰۰ دلار کانادا به عنوان سرمایه قانونی برخوردار باشد.
 • متقاضی باید یک سرمایه‌گذاری ۸۰۰ هزار دلاری در بخش دولتی کانادا انجام دهد(که بدون بهره پس از گذشت ۵سال به فرد بازگردانده خواهد شد)
 • سرمایه‌گذار و خانواده وی نباید از لحاظ پزشکی و امنیتی دارای مشکل جدی و تهدیدآمیز باشند.

به طور معمول متقاضیان این طرح باید ظرف ۳۰ روزکاری از موافقت با درخواست خود سرمایه‌گذاری را انجام دهند. زمانی که با درخواست متقاضی موافقت شود و سرمایه‌گذاری انجام پذیرد، متقاضی و خانواده وی می‌توانند برای ویزای اقامت دائم کانادا درخواست دهند.

مهاجرت به کانادا سرمایه‌گذاری

روند مهاجرت به کانادا به چه صورت است؟

در وبسایت رسمی CIC کانادا یک ابزار آنلاین به نام Come to Canada  قرار گرفته که به شهروندان خارجی این امکان را می‌دهد تا بفهمند آیا برای درخواست انواع مهاجرت، بازدید توریستی، به عنوان نیروی کاری و یا تحصیلی در کانادا واجد شرایط هستند یا خیر.

از طریق این ابزار شما با سوالاتی در مورد اطلاعات شخصی و سوابق کاری روبرو شده و بر طبق پاسخ و موقعیت خود با لیستی از گزینه‌های در دسترس و یا دستورالعمل مرحله به مرحله درخواست هر یک از انواع ویزا مواجه خواهید شد.

این ابزار یک مرجع راهنما برای شهروندان سراسر دنیا بوده و هیچ تصمیم رسمی و سفارتی برای سوالات شما گرفته نخواهد شد. از این رو تنها در صورتی که به صورت اینترنتی و از طریق وب‌سایت دولتی کانادا گزینه apply را بزنید، آفیسر کنسولگری براساس قوانین مهاجرت کانادا پرونده تکمیل‌شده شما را مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهد داد و نتیجه باقیمانده از این ابزار مرجع، تاثیری در این تصمیم‌گیری نخواهد داشت.

چنانچه به عنوان بازدیدکننده و توریست visitor، نیروی کار worker و یا دانشجو واجد شرایط شناخته شوید می‌توانید به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه دهید. این ابزار شما را مستقیما به سمت حساب کاربری هدایت می‌کند که می‌توانید در آنجا یک حساب کاربری ایجاد کرده و درخواست خود را به طور آنلاین تکمیل کنید. شما همچنین امکان تکمیل پروسه درخواست ویزا و پرونده خود را به صورت حضوری و سنتی (از طریق کارگزاری) خواهید داشت.

چنانچه برای مهاجرت دائم از طریق سیستم اکسپرس اینتری واجدشرایط باشید، باید به صورت آنلاین درخواست دهید(مگر اینکه از لحاظ جسمی دارای معلولیت جسمی شدید باشید). چنانچه برای مهاجرت دائم کانادا از طریق طرح‌های دیگر واجدشرایط شناخته شوید، باید درخواست ویزای خود را به صورت حضوری و از طریق کارگزاری کشورهای همسایه نظیر وی اف اس ترکیه یا ارمنستان پیگیری نمایید.

آیا امکان پیگیری کل پروسه درخواست ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور به صورت آنلاین وجود دارد؟

خیر، به طور کلی تنها مرحله وقت سفارت کانادا به صورت اینترنتی بوده و الباقی پروسه مهاجرتی و درخواست ویزا از جمله اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری، تحویل مدارک ویزا، مصاحبه با آفیسر و پرداخت هزینه‌های ویزا و کارگزاری برای ایرانیان به صورت حضوری در محل سفارت یا کارگزاری کانادا انجام می‌پذیرد.

وضعیت سفارت کانادا در ایران چگونه است و چطور می‌توان برای ویزا و مهاجرت به این کشور اقدام کرد؟

متاسفانه از سال ۲۰۱۲ سفارت این کشور هیچ گونه فعالیتی در مورد درخواست ویزا و مهاجرت ایرانیان نداشته و متقاضیان ایرانی ملزم به مراجعه حضوری به سفارت و کارگزاری این کشور در کشورهای همسایه نظیر امارات، ترکیه و ارمنستان هستند.

از این رو باید به صورت شخصی و یا از طریق یک آژانس گردشگری معتبر برای تعیین وقت سفارت کانادا اقدام کرده، مدارک موردنیاز ویزای درخواستی خود را به صورت رسمی ترجمه و آماده سازید و پس از پرداخت هزینه ارزی ویزا و انگشت‌نگاری بیومتریک، تمامی مدارک سفر را به آفیسر سفارت تحویل دهید.

آیا برای فراهم کردن چکاپ پزشکی موردنیاز سفارت کانادا می‌توان به هر دکتر و بیمارستانی در ایران مراجعه کرد؟

خیر. تنها مدارک پزشکی ارائه شده توسط دکترها و متخصصان مجاز دولت کانادا که به نام panel physician معروف هستند، قابل قبول خواهد بود. از این رو شما می‌توانید از طریق این لینک به آدرس تمامی دکترها و موسسات مجاز پزشکی در ایران و مورد تائید سفارت کانادا دسترسی داشته و به آنها مراجعه کنید.

چگونه می‌توان از ارسال اینترنتی درخواست ویزای کانادا به سفارت این کشور مطمئن شد؟

چنانچه درخواست شما به دست سفارت و کنسولگری کانادا برسد، نامه رسید و یا ایمیلی با یک شماره درخواست برای شما فرستاده خواهد شد. معمولا تا زمانی که پرونده و تکمیل بودن مدارک ویزا چک نشود، نامه‌ای برای شما ارسال نخواهد شد. اما در عین حال ممکن است تاخیری بین زمان دریافت پرونده و زمان بررسی اولیه آن وجود داشته باشد.

چنانچه پرونده شما ناقص باشد، هزینه ویزا پرداخت نشده باشد و یا پس از بسته شدن طرح دریافت شده باشد، پرونده و درخواست به شما بازگردانده خواهد شد.

پاسخی بگذارید

بستن منو