اطلاعیه اداره مهاجرت کانادا درباره ویروس کرونا ویژه چین، ایران و کره جنوبی

با شیوع ویروس کانادا در چین از ابتدای سال ۲۰۲۰ و گسترش آن به کشورهای دیگر کشورهای جهان، کانادا به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا اقدام به وضع مقررات و دستورالعمل‌های موقت برای مهاجران به خصوص متقاضیان ایرانی، چینی و کره‌ای کرده است. این دستورالعمل که بولتن ۶۶۹ نام دارد اقدامات لازم برای انواع متقاضیان در مراحل مختلف را شرح داده است که ما در این مطلب با تمرکز بر شرایط ویژه ایرانیان به آن پرداخته‌ایم.

دستورالعمل و روال اقامت موقت، اقامت دائم و پرونده‌های شهروندی کانادا مورخ ۷ فوریه ۲۰۲۰ بعد از شیوع کرونا

 

تاریخ اجراتاریخ انقضا
فوری

اصلاح شده در: ۲۶ فوریه ۲۰۲۰

تا زمان اعلام و مشخص شدن

خلاصه توضیحات بولتن

بولتن عملیاتی پیش رو، دستورالعمل‌های اجرایی پرسنل سازمان اداره امور مهاجرت IRCC و خدمات مرزی کانادا برای پروسه درخواست افراد دارای اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندان جدید و قدیم داخل کانادا و خارج از مرزهای این کشور است که بخاطر تاثیرات منفی ویروس کرونا COVID-19 در خدمات قابل ارائه به آنها اخلال ایجاد شده است.

لازم به ذکر است که در صورت تغییر و یا گسترش وضعیت فعلی ویروس کرونا، بولتن OB بروزرسانی خواهد شد.

اطلاعات ویروس کرونا

تاریخچه تعامل اداره مهاجرت کانادا با ویروس کرونا

سازمان جهانی بهداشت WHO در تاریخ ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ وجود ویروس COVID-19 یا همان ویروس کرونا را به عنوان موقعیت اضطراری برای بهداشت جهان اعلام کرد. بر همین اساس دولت کانادا در حال کمک به آن دسته از شهروندان کانادایی است که قصد دارند از شهر ووهان چین خارج شوند.

به طور کلی سازمان امور جهانی کانادا یا همان GAC رهبری و مسئولیت کلیه امور مربوط به فرآیند تخلیه شهروندان خود از چین را بر عهده دارد و سازمان IRCC در این زمینه پشتیبان GAC است تا از این موضوع مطمئن شود که متقاضیان تخلیه و خروج از چین به کانادا از مدارک مناسب و کاملی برخوردار هستند.

در عین حال، این امکان وجود دارد که بخاطر تاثیرات ویروس کرونا در ارائه خدمات مرتبط با ویزا به افراد دارای اقامت دائم و افراد دارای ملیت‌های خارجی نیز اختلال ایجاد شده باشد، خصوصا آن دسته از متقاضیانی که در حال حاضر پرونده‌ آنها توسط سازمان IRCC در جریان بوده و افراد دارای ملیت خارجی و مدرک معتبر اقامت موقت حاضر در کانادا که بخاطر این مشکل جهانی قادر به خروج از کانادا نیستند.

اطلاعات بروزرسانی‌شده: از آنجایی که ویروس کرونا COVID-19 در حال پخش شدن و گسترش در سراسر دنیاست، سازمان IRCC کانادا متوجه این موضوع شده که متقاضیان کشورهای خارجی به طور فزاینده‌ای بخاطر تاثیرات منفی این ویروس، از اختلال در خدمات مرتبط با ویزا رنج می‌برند.

از این رو سازمان IRCC  برای پرداختن به سناریوهای احتمالی و بالقوه تاثیرگذار بر روی افراد دارای اقامت دائم کانادا و افراد خارجی و متقاضیانی از چین، ایران و کره‌جنوبی اقدامات ویژه‌ای را در هفتم فوریه ۲۰۲۰ اتخاذ کرده است.

اطلاعیه ویروس کرونا اداره مهاجرت کانادا

نکات کلی و مهم بولتن

 • مراحل مربوط به حق شهروندی و درخواست‌های مهاجرت متقاضیان در حال انجام و بررسی است و متوقف نشده است.
 • تمامی مراکز خدمات ویزای کانادا VACs تا اطلاع ثانوی در کشور چین تعطیل است.
 • دفاتر IRCC کانادا در سایر کشورهای مبتلا همچنان به صورت نرمال در حال فعالیت هستند.
 • بررسی پرونده‌ها و درخواست‌ها در مراکز پردازش پرونده و شبکه‌های داخلی کنسولگری، با تأخیر انجام خواهند شد اما به دلیل موقعیت پیش آمده، پرونده‌ای بدون ارزیابی ریجکت نشده است.
 • تا کنون بنابر صلاحدید سازمان IRCC کانادا هیچ تسریع در پروسه بررسی و ارزیابی پرونده‌ها لحاظ نشده است. تنها به درخواست‌های فوری اقامت موقت کانادا در دفاتر IRCC واقع در چین، هنگ‌کنگ، آنکارا و مانیل (دفتر ارزیابی پرونده متقاضیان کره‌جنوبی) ترتیب اثر داده خواهد شد.

نکات درخواست مدارک بیشتر برای پرونده‌های باز متقاضیان

تا اطلاع بعدی و کمافی سابق، دفاتر کنسولگری کانادا در صورت نیاز از شما درخواست مدارک اضافه و الزامی از جمله گواهی سوءپیشینه، اطلاعات بیومتریک، اصل پاسپورت، چکاپ پزشکی و سایر مدارکی که باید توسط شهروندان چینی، ایرانی و یا کره‌جنوبی ارسال گردد را برای درخواست‌های شهروندی و یا مهاجرت به کانادا به شرح زیر خواهند داشت:

 • زمانی که مدارک پشتیبان و اضافه برای تصمیم‌گیری در مورد یک پرونده موردنیاز باشد، آفیسر سفارت یک نامه برای متقاضی پرونده فرستاده و به فرد این فرصت را می‌دهد تا ظرف ۹۰ روز به این خواسته پاسخ دهد.
 • چنان‌چه درخواست مدارک اضافه از قبل برای متقاضی ارسال شده باشد، اما فرد قادر به اجابت آن در زمان مقرر نباشد، آفیسر پرونده باید به پرونده توجهی دوباره کرده و ۹۰ روز دیگر به متقاضی برای ارسال مدارک و پاسخگویی فرصت دهد.
 • اگر چه متن نامه دستورالعمل بیومتریک BIL قابل اصلاح و تغییر نبوده و مهلت ۳۰ روزه برای حضور در محل کارگزاری و ارائه اطلاعات بیومتریک در آن درج شده است؛ اما با توجه به وضعیت فعلی، آفیسر سفارت کانادا ملزم است تا مهلتی ۹۰ روزه (به جای ۳۰ روز) را برای انجام پروسه بیومتریک متقاضی و ادامه پرونده در نظر بگیرد.

کرونا ویروس در کانادا

افراد دارای اقامت موقت کانادا – گردشگران، نیروی کار و دانشجویان بین‌المللی

بنابر محدودیت‌های مرزی سفر به کشورهای همسایه، ممکن است شهروندان ایرانی قادر به دسترسی به مراکز کارگزاری VAC در کشورهای همسایه برای انگشت‌نگاری، انجام مصاحبه، چکاپ، معاینات پزشکی و مواردی از این قبیل نباشند. اما کماکان امکان ارسال درخواست و پیگیری پروسه به صورت آنلاین را خواهند داشت.

سفر اضطراری از کشور ایران

آن دسته از متقاضیان اقامت موقت کانادا که در ایران به سر می‌برند و تقاضای سفر اضطراری و فوری به کانادا را دارند، باید درخواست خود را به صورت آنلاین تکمیل و ارسال کرده و سپس درخواست خود را با استفاده از فرم آنلاین سازمان IRCC برای ارزیابی اضطراری نشانه‌گذاری کنند.

از این رو متقاضیان باید در جواب سوال Is your application being processed by an office OUTSIDE Canada? ” گزینه No را بزنند و سپس فرم استعلام را تکمیل نمایند.

مدیران برنامه مهاجرت کانادا این اختیار را دارند که در صورت احساس لزوم و برای مواقع اضطراری، انسان‌دوستانه و دلایل همدلانه از مرحله بیومتریک در خارج از کانادا چشم‌پوشی کنند.

حذف درخواست ویزا و اقامت (ویژه ایران)

چنانچه فردی قصد کنسل کردن درخواست ویزا و اقامت موقت کانادا را داشته و در منطقه‌ای که محدودیت سفر به دلیلی کرونا در آن اعمال شده اقامت داشته باشد، باید روال زیر را دنبال کند:

افراد دارای اقامت دائم که برای بازگشت به کانادا نیازمند PRTD هستند باید از طریق فرم آنلاین وب‌سایت IRCC ارتباط برقرار کنند. از این رو متقاضیان خارج از کانادا باید گزینه Yes را در پاسخ به سوال Is your application being processed by an office OUTSIDE Canada? بزنند و سپس Turkey – Ankara را به عنوان مرکز درخواست و ارزیابی ویزای خود انتخاب کنند.

اطلاعیه اداره مهاجرت کانادا در رابطه با مشکل ویروس کرونا در ایران

سایر نکات بولتن اداره مهاجرت کانادا

 • سفر فوری

متقاضیانی که خواستار سفر فوری و اضطراری urgent travel در خارج از ایران هستند، باید در موارد استثنایی از طریق ایمیل با سازمان IRCC واقع در آنکارا ارتباط برقرار کنند. در عین حال از افراد دارای اقامت دائم کانادا درخواست شده تا در صورت امکان درخواست خود را از طریق پیک، به صورت مستقیم به دست سفارت این کشور برسانند.

 • برنامه‌های اقامت دائم تائید شده COPR و PRV

آن دسته از افراد دارای اقامت دائم کانادا که از تائیدیه اقامت دائم COPR و ویزای اقامت دائم کانادا PRV برخوردار هستند و توسط ارسال فرم آنلاین IRCC به ما اطلاع داده‌اند که تا اعتبار مدارک خود قادر به انجام سفر نیستند، باید پروسه‌های زیر را به انجام برسانند:

 • مدارک معتبر COPR و PRV

برای کاهش تعداد مدارک کنسل شده COPR و PRV، یادداشتی باید در پرونده قرار بگیرد که متقاضی قادر به سفر نبوده و پرونده باید به تاریخ انقضای COPR و PRV ارائه شود. چنانچه متقاضی به سازمان IRCC اعلام کند که می‌تواند پیش از انقضای مدارک COPR و PRV سفر کند، از آنها درخواست می‌شود تا با استفاده از مدارک فعلی خود به کانادا عزیمت کنند.

 • مدارک منقضی COPR و PRV

چنانچه متقاضی از طریق سامانه آنلاین IRCC اطلاع داده باشد که پس از تاریخ انقضای مدارک COPR و PRV قادر به سفر به کانادا نبوده و یا پیش از انقضا قادر به عزیمت به کانادا نیست، آفیسر پرونده باید مجددا پرونده وی را باز کرده و به جریان انداخته و طی ۹۰ روز برای بررسی و ارزیابی فراخوانی شود.

درخواست‌‌های تائید شده این امکان را دارند تا با کنسل کردن پروسه COPR و PRV و حذف تصمیم نهایی، مجددا در GCMS باز و بررسی شوند.

قوانین جدید مرزی مرتبط با ویروس کرونا

چه موقع یک پرونده مجددا باز شده و بررسی می‌شود؟

زمانی که متقاضی از طریق وب فرم به سازمان مهاجرت و پناهندگی IRCC اطلاع می‌دهد که قادر به سفر است، پرونده وی مجددا باز شده و بررسی می‌شود. در این حالت چنانچه متقاضی و اعضای خانواده او (چه در حال همراهی وی باشند یا خیر) از چکاپ پزشکی معتبر، مدارک سوءپیشینه و پاسپورت معتبر برخوردار باشند، ممکن است با پرونده آن‌ها موافقت شود.

چنانچه دوره انتظار ۶۰ روزه بگذرد و متقاضی امکان سفر خود را به سفارت اطلاع ندهد، یادداشتی باید در پرونده متقاضی لحاظ شود و پرونده باید برای بررسی تا ۶۰ روز دیگر فراخوانی گردد.

اطلاعات شبکه‌های متمرکز و داخلی

دریافت درخواست اقامت دائم کانادا: دریافت و جذب درخواست‌های جدید اقامت دائم کانادا همچنان ادامه دارد. آن دسته از پرونده‌هایی که بخاطر در دسترس نبودن مدارک، ناقص هستند به سیستم بازگردانده شده و ظرف ۹۰ روز مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

درخواست‌های جدید و کامل اقامت دائم مطابق با بخش ۱۰ آیین‌نامه مهاجرت و حمایت از پناهندگان IRPR، همانند یک پروسه نرمال پیگیری خواهند شد.

چنانچه درخواست جدید، مدارک پشتیبان نداشته باشد متقاضی باید به طور کامل دلیل تاثیر ویروس کرونا در ارائه مدارک را بر پرونده خود توضیح دهد.

تنها در این صورت پرونده وی به وضعیت promoted تبدیل شده و ظرف ۹۰ روز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

چنانچه درخواست با گذشت ۶۰ روز هم‌چنان ناقص باقی بماند، آفیسر پرونده باید در یک ضرب‌العجل ۹۰ روزه، دوباره درخواست کامل کردن نواقص مدارک را به متقاضی بدهد.

آن دسته از پرونده‌هایی که بدون ارائه توضیحات و یا با دلایلی نامرتبط با ویروس کرونا و تاثیرات مخرب آن همچنان ناقص هستند، بنابر قوانین R10 ریجکت شده و هزینه‌های مرتبط با پرونده به متقاضی مسترد خواهد شد. عموما دلیل ریجکت درخواست نباید با اختلال در خدمات نامرتبط باشد.

به طور معمول زمانی که متقاضی اصلی در کانادا حضور داشته و افراد وابسته وی در چین، ایران یا کره‌جنوبی باشند، دفاتر شبکه‌های متمرکز و داخلی با در نظر گرفتن تاخیرات احتمالی به ارزیابی پروسه درخواست‌های اقامت دائم کانادا ادامه می‌دهند.

چنانچه افراد وابسته متقاضی که درخارج از مرزهای کانادا به سر می‌برند قادر به سفر به کانادا نباشند، به متقاضی اصلی نیز اقامت دائم داده نمی‌شود. زمانی که مسافرت به کانادا دوباره امکان‌پذیر شود، با مشتریان تماس گرفته می‌شود تا مراحل بعدی پروسه را انجام دهند.

سایر نکات بولتن اداره مهاجرت کانادا

متقاضیان حق شهروندی

پروسه متقاضیان حق شهروندی کانادا که انجام اموری نظیر آزمون دانش، آزمون مجدد، مصاحبه، دادرسی و مراسم سوگند را از دست داده‌اند به شرح زیر خواهد بود:

زمانی که به سازمان IRCC اطلاع داده شود که متقاضی به کانادا برگشته است، آفیسر پرونده ملزم به تنظیم مجدد رویدادهای نامبرده خواهد بود. از این رو دفتر مسئول این امر باید این اطمینان را ایجاد کند که در یک زمان‌بندی منطقی که موجب تعویق در زمان پردازش پرونده نشود، دوباره برنامه‌ریزی را انجام دهد. بر همین اساس، یک اعلان جدید برای حضور متقاضی ارسال خواهد شد.

درخواست مدارک: هنگامی که متقاضیان به دفتر محلی اطلاع داده‌اند که از چین، ایران یا کره‌جنوبی بازگشته‌اند، آفیسرهای سفارت ملزم هستند تا ۳۰ روز زمان اضافه برای ارسال مدارک به سازمان IRCC به متقاضیان بدهند.

درخواست فرم پزشکی Medical Opinion forms: افسران پرونده برای این که متقاضیان بتوانند این درخواست را به انجام برسانند، باید ۴۵ روز از زمان برگشت فرد، به وی مهلت ‌دهند.

افراد دارای اقامت دائم که با برگشت از چین، ایران یا کره‌جنوبی برای حق شهروندی کانادا درخواست می‌دهند: روزهای اقامت در کشورهای چین، ایران یا کره‌جنوبی بخاطر وجود ویروس کرونا به عنوان روزهای سپری‌شده در کانادا محاسبه نمی‌شوند. متقاضیان باید طبق روال عادی شرایط حضور فیزیکی را برای این درخواست برآورده سازند.

اطلاعیه مهاجرت کانادا برای شهروندان ایرانی

پروسه ساکنان موقت کانادا که به دلیل محدودیت‌های سفر و یا شرایط مرتبط با ویروس کرونا قادر به خروج از کانادا نیستند

در اینگونه شرایط هیچ هزینه‌ای برای درخواست اقامت موقت و یا هرگونه تمدید وجود ندارد. از این رو شهروندان خارجی که در کانادا به سر می‌برند و ممکن است اقامت موقت آنها به زودی منقضی شود، می‌توانند برای تمدید و نگهداری وضعیت اقامت موقت خود در کانادا به صورت آنلاین درخواست دهند.

آن دسته از شهروندان خارجی که پرونده تمدید وضعیت اقامت در جریان دارند، از وضعیت و شرایط ضمنی بهره‌مند شده و می‌توانند تا زمان تصمیم‌گیری برای پرونده خود در کانادا بمانند؛ بدین خاطر درخواست برای پردازش و ارزیابی سریع پرونده موردنیاز نخواهد بود.

ترمیم وضعیت اقامت: آن دسته از شهروندان خارجی که وضعیت اقامت موقت کانادای آنها منقضی شده می‌توانند برای وضعیت restoration درخواست دهند که شامل هزینه می‌گردد.

 • چنانچه متقاضی برای restoration واجدشرایط شناخته شود

در این گونه مواقع آفیسر پرونده شرایط متقاضی (نتایج پزشکی و سایر موارد) را مورد بررسی قرار می‌دهد و چنانچه فرد دارای همه شرایط لازم باشد، عموما ویزای توریستیvisitor  و یا مجوزی مناسب برای فرد صادر می‌شود. این مدرک از طریق ایمیل برای متقاضی ارسال می‌گردد.

 • چنانچه متقاضی برای restoration واجدشرایط شناخته نشود

نماینده و مجری این بخش برای این پرونده تصمیم‌گیری می‌کند که شامل یکی از موارد زیر می‌شود:

 • پرونده را به جلسه دادرسی پذیرش ارجاع می‌دهد
 • دستور خروج و عزیمت از کانادا را برای متقاضی صادر می‌کند
 • به فرد اجازه می‌دهد که تحت شرایطی در کانادا بماند
ادامه  سوالات متداول ویزای توریستی و مهاجرت به کانادا در روزهای کرونا

پاسخی بگذارید

بستن منو