بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکتری، فوق لیسانس و لیسانس در سال ۲۰۲۰

در سالی که گذشت، آلمان همچنان به عنوان یکی از مقاصد برتر تحصیلی در دنیا در مرکز توجه متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور باقی مانده است. بخش اعظمی از این شهرت وصف‌ناپذیر از مجموعه‌های دانشگاه‌های معروف و دارای رتبه جهانی در آلمان، ارائه دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی، هزینه‌های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی و شهرهای دانشجویی این کشور نشأت گرفته است.

اما در میان تمام معیارها و فاکتورهای موثر در انتخاب آلمان به عنوان یکی از مقاصد برتر تحصیلی در دنیا، موردی که بیش از همه برای دانشجویان بین‌المللی حائز اهمیت است، بحث هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور است.

از این رو به طور تقریبی دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه بسیار پایینی را به نسبت سایر مقاصد برتر تحصیلی دنیا پرداخت می‌کنند (این هزینه اغلب برای خدمات اجرایی و هزینه ترم است که در هر ترم معمولا از ۱۱۴ دلار یا همان ۱۰۰ یورو تجاوز نمی‌کند). به بیانی دیگر شهریه‌های تحصیلی دانشگاه‌های دولتی آلمان، یکی از ارزان‌ترین هزینه‌های تحصیل در قاره اروپا محسوب می‌شود.

اما با این حال، ادامه تحصیل در کشور آلمان می‌تواند همچنان برای دانشجویان بین‌المللی از جنبه‌های مختلفی از جمله جنبه مالی بسیار پراسترس باشد. در کنار شهریه دانشگاه که باید به طور مستمر در خلال تحصیل پرداخت شود، باید سایر هزینه‌های جانبی زندگی نظیر حمل و نقل، اقامتگاه، غذا، تفریح و سرگرمی و سایر موارد را نیز در نظر بگیرید.

صرف‌نظر از هزینه‌های تحصیل بسیار مقرون به صرفه دانشگاه‌های آلمان، چنانچه هنوز هم توانایی مدیریت هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان با ارز یورو را ندارید، مایوس نشوید و از خیر تحصیل در یکی از برترین قطب‌های اقتصادی و تحصیلی دنیا به سادگی نگذرید.

سالانه چندین کمک‌هزینه تحصیلی، بورسیه و به اصطلاح اسکالرشیپ از طرف دولت آلمان برای کمک مالی به دانشجویان بین‌المللی واجدشرایط و دارای توان کم در امور مالی تخصیص داده می‌شود. برخی از این بورسیه‌های تحصیلی هزینه شهریه دانشگاه را برای کل دوره آموزشی پوشش می‌دهند و برخی از آن‌ها حتی موارد دیگر نظیر سفر رفت و برگشت دانشجو، بیمه پزشکی و هزینه‌های اقامت فرد در زمان تحصیل در این کشور را نیز شامل می‌شوند.

در عین حال، چنانچه تحت پوشش بورسیه تحصیلی یک سازمان شناخته شده آلمانی قرار بگیرید، شانس موفقیت صدور ویزای تحصیلی و سرعت‌بخشی به پروسه رسیدگی به آن بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

برهمین اساس، قصد داریم تا در ادامه با راهنمای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در سال ۲۰۲۰ برای تمامی مقاطع دانشگاهی در این کشور، به جزئیات مختلف و کاربردی این مبحث بپردازیم.

بورسیه تحصیلی آلمان

چرا تحصیل در آلمان؟

پیش از پرداخت به موضوع بورسیه تحصیلی آلمان در سال ۲۰۲۰ بد نیست تا به طور مختصر به معیارهای اصلی انتخاب آلمان به عنوان یک مقصد تحصیلی ممتاز بپردازیم:

موسسات آموزشی و دانشگاه‌های باکیفیت و تراز اول

بنابر اطلاعات وب‌سایت scholarshiporoar ، کشور آلمان محبوب‌ترین مقصد تحصیلی غیرانگلیسی‌زبان در دنیاست و برترین دانشگاه‌های غرب اروپا را در خود جای داده است. طبق رنکینگ سازمان THE در سال ۲۰۱۵، دانشگاه LMU مونیخ در جایگاه ۲۹ دنیا، دانشگاه هایدلبرگ در جایگاه ۳۷ دنیا و دانشگاه هومبولت برلین در جایگاه ۴۹ دنیا قرار گرفته‌اند، این در حالی است که بسیاری از موسسات و دانشگاه‌های آلمان دارای رتبه‌های بالاتر از ۱۰۰ دنیا هستند.

کیفیت و نحوه آموزش و تجهیزات تحصیلی در این کشور بسیار شناخته شده بوده و کماکان دولت آلمان توجه ویژه‌ای به آموزش عالی دارد. همچنین هرساله استان‌ها و ایالات مختلف آلمان برای پروژه‌های تحقیقاتی بودجه‌ای را اختصاص می‌دهند و از این رو دانشجویان این امکان را دارند تا پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته خود را به مرحله اجرا رسانده و مدیریت کنند.

شهریه نسبتا رایگان دانشگاه‌های آلمان

اگر به فکر تحصیل در اروپا هستید، اما بخاطر اختلاف شدید ریال با یورو و هزینه‌های بالای تحصیل و زندگی در اروپا، نگران پوشش هزینه‌های خود در این کشور هستید، آلمان مقصد مناسبی برای شماست، این بدین خاطر است که تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی آلمان تقریبا برای شما رایگان خواهد بود.

از این رو با هزینه‌های بسیار کم تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، شما می‌توانید به خوبی هزینه‌های خود را برای سایر امور نظیر اقامتگاه، تجهیزات موردنیاز برای تحصیل، حمل و نقل و غیره مدیریت کنید.

فرصت‌های شغلی

پس از فارغ‌التحصیلی، دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند تا حداکثر ۱۸ ماه برای جستجوی کار در آلمان اقامت داشته باشند، این عدد و بازه زمانی در قیاس با کشورهایی نظیر انگلیس که تنها فرصتی ۳ماهه به دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌دهد، بسیار عالی و کافی است.

در سال ۲۰۱۴، سازمان خدمات تبادل دانشگاهی DAAD این طور گزارش کرد که در حدود ۵۰ درصد از دانشجویان بین‌المللی آلمان پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور اقامت می‌یابند، این بدین معنی است که اغلب فارغ‌التحصیلان مشتاق به ماندن، زندگی و کار در این کشور هستند.

از جانبی دیگر، دانشگاه‌های آلمان دارای ارتباط فوق‌العاده‌ای با شرکت‌ها و سازمان‌ها بوده و بدین ترتیب از مزیت جستجوی کارآموزی وکاریابی برای دانشجویان برخوردار هستند.تحصیل در آلمان با بورسیه تحصیلی

ادامه  بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال 2020 کدامند؟

کیفیت زندگی

اغلب شهرهای بزرگ آلمان نظیر برلین، مونیخ و هامبورگ مراکز فرهنگی، هنری و موسیقی هستند. صرف نظر از علایق دانشجو کارهای زیادی برای انجام دادن و یا مشاهده در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی کنجکاو و پرانرژی وجود دارد.

برای مثال، چنانچه به ورزش، سیاست، تاریخ و یا هنر علاقه‌مند باشید، بازار جاویژه niche market و گروه مشابه تمایلات و علائق خود را پیدا خواهید کرد. همچنین آلمان با برخورداری از اقتصاد و زیرساخت قوی دارای یک سیستم حمل و نقل عمومی مطمئن، امن و سریع در کل کشور بوده و عبور و مرور شما را بسیار راحت خواهد کرد. از این رو شما می‌توانید در اوقات فراغت خود در خلال روز به گشت و گذار در شهر پرداخته و از معماری منحصر به فرد، قلعه‌های قرون وسطی و موارد دیگر در شهرهای بزرگ آلمان لذت ببرید.

محیط و فضای بین‌المللی

آلمان یک محیط بسیار مناسب برای پرورش دانشجویان چندفرهنگی و چندملیتی است. به بیانی دیگر با وجود دوره‌های آموزشی و دانشگاهی به زبان انگلیسی و آلمانی و هزینه‌های بسیار پایین تحصیل، دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا به این کشور جذب می‌شوند.

سال گذشته، بیش از ۳۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور به تحصیل پرداخته‌اند و این تعداد هرساله در حال افزایش است. در عین حال، این کشور در قلب اروپای غربی قرار گرفته و به همین خاطر سفر آسان و سریع به سایر کشورهای محدوده شنگن برای دانشجویان بین‌المللی ممکن بوده و دانشجویان می‌توانند در اوقات فراغت خود از مکان‌های جذاب و توریستی بازدید کرده و با زبان‌ها و فرهنگ‌های جدید آشنا شوند.

بورسیه تحصیلی آلمان مزایای تحصیل

بهترین بورسیه‌های تحصیلی دولتی آلمان در سال ۲۰۲۰

بورسیه تحصیلی DAAD

DAAD (خدمات تبادل دانشگاهی آلمان) بزرگترین سازمان کمک مالی در دنیا محسوب می‌شود. این سازمان در کنار آلمان کشورهای دیگر را در برنامه خود گنجانده و برخی از برنامه‌های خاص نظیر Artists-in-Berlin (هنرمندان در برلین) را که به دانشجویان هنر اختصاص دارد را شامل می‌شود. به بیانی دیگر این سازمان به طور سالانه از بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی آلمانی و بین‌المللی و تحقیقات مختلف پشتیبانی می‌کند.

همچنین سازمان DAAD به صورت هدفمند به تقاضای دانشجویان کشورهای در حال توسعه نیز رسیدگی می‌کند.

بورسیه تحصیلی DAAD برای دانشجویان بین‌المللی مقاطع ارشد و دکترای آلمان بوده و برای اینکه متقاضیان واجد شرایط برای درخواست این نوع از بورسیه تحصیلی محسوب شوند باید در یک دوره مربوط به توسعه نظیر علوم اقتصاد، امور اجرایی تجارت و کسب و کار، اقتصاد سیاسی، همکاری در امر توسعه development cooperation ، مهندسی، ریاضیات، برنامه‌ریزی شهری، علوم کشاورزی، علوم محیط زیست، پزشکی، آموزش و پرورش، قانون، مطالعات رسانه در دانشگاه‌های آلمان ثبت‌نام کرده باشند.

این بورسیه تحصیلی مختص کشورهای در حال توسعه بوده و به طور سالانه از آگوست تا اکتبر درگاه آن بسته است. متقاضیان واجدشرایط و موفق در درخواست بورسیه تحصیلی DAAD امکان دریافت ۸۵۸ دلار برای مقاطع ارشد و یا ۱۱۴۵ دلار برای مقاطع دکترا و فوق دکترا، بیمه درمانی و هزینه سفر را خواهند داشت.

به طور معمول این کمک‌هزینه تحصیلی برای مقاطع ارشد از ۱ الی ۲ سال و برای مقاطع دکترا و فوق دکترا تا حداکثر ۳ سال ادامه خواهد داشت.

بورسیه تحصیلی آلمان DAAD

شرایط موردنیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی DAAD

بورسیه تحصیلی DAAD یا همان خدمات تبادل دانشگاهی آلمان بزرگترین سازمان بودجه برای دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه محسوب می‌شود و بر روی تامین بودجه و ارائه کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی در آلمان تمرکز دارد.

همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم، سازمان DAAD به طور ماهانه مبلغی را به دانشجویان واجدشرایط بین‌المللی اهدا می‌کند تا از این طریق هزینه‌های تحصیل خود را در این کشور پوشش دهند. به طور کلی شرایط مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی DAAD به شرح زیر است:

 • این بورسیه تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که بخواهند یک دوره آموزشی (ارشد، دکترا، فوق دکترا) تمام‌وقت را در آلمان تکمیل کرده و بگذرانند.
 • متقاضی باید مدرک کارشناسی خود را در کمتر از ۶سال تحصیلی دریافت کرده باشد.
 • متقاضی باید حداقل دارای ۲سال تجربه کاری مرتبط و قابل اثبات باشد.
 • بنابر شرایط و مشخصات دوره آموزشی دانشگاهی، پیش‌شرط‌هایی برای زبان انگلیسی یا آلمانی متقاضی وجود خواهد داشت.
 • چنانچه بخواهید برای یک دوره حداکثر ۶ماهه به آلمان سفر کنید، باید به هنگام درخواست برای حداقل ۱سال در کشور محل اقامت خود زندگی کرده باشید.
 • چنانچه بخواهید برای مدت زمانی بیشتر از ۶ماه در آلمان اقامت داشته باشید، باید آخرین مدرک تحصیلی خود را در کشور محل اقامت خود دریافت کرده باشید.
ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

شرایط بورسیه تحصیلی آلمان

چه مواردی برای فرم درخواست DAAD موردنیاز است؟

پیش از هر چیز شما باید به صورت آنلاین درخواست دهید. از این رو شما باید در پرتال DAAD ثبت‌نام کنید و از این طریق به فرم درخواست دسترسی پیدا کنید. فرم درخواست بورسیه تحصیلی DAAD از شما می‌خواهد تا اطلاعات زیر را ارسال کنید:

 • نام و ملیت
 • مقطع دانشگاهی و رشته تحصیلی مورد درخواست شما
 • جنسیت، عنوان دانشگاهی، تاریخ و محل تولد، کشور محل اقامت
 • اطلاعات تماس
 • مدرک دبیرستان و پیش‌دانشگاهی
 • مدارک دریافت‌شده
 • مدارک آموزشی عالی، دانشگاهی
 • اطلاعات بازه زمانی دوره آموزشی مورد درخواست شما
 • دانشگاه میزبان یا موسسه آموزشی مورد انتخاب شما
 • مهارت‌های زبان
 • سوابق قبلی تحصیل و کار در خارج از کشور
 • تجربه کاری عملی و حرفه‌ای
 • شغل و کسب و کار حرفه‌ای به همراه مدارک اثبات کتبی
 • اطلاعات مرخصی از کار دائمی
 • هدف شغلی
 • علایق فوق برنامه
 • انگیزش‌نامه
 • یک پروپوزال با ارائه جزئیات دقیق برای کمک‌هزینه تحقیقاتی
 • ارسال reference و یا همان توصیه‌نامه از یک استاد دانشگاه

درخواست بورسیه تحصیلی آلمان

چه مواردی را باید در انگیزش‌نامه بورسیه تحصیلی آلمان لحاظ کنیم؟

برای درخواست بورسیه تحصیلی آلمان شما ملزم به ارسال انگیزش‌نامه در حداکثر ۳صفحه به عنوان بخشی از پروسه درخواست خود هستید. از این رو شما باید دلایل شخصی و حرفه‌ای قصد خود از تحصیل در آلمان را بیان کنید. بر همین اساس شما باید در انگیزش‌نامه اطلاعات شخصیتی و موارد زیر را ارائه کنید:

 • اطلاعات و حقایق رزومه تحصیلی، مهارت‌ها و دانش شما؛ اطلاعاتی در مورد تحصیلات شما از جمله تعداد ترم‌های گذرانده و مدرک دانشگاهی دریافت شده؛ تجربه حرفه‌ای و تخصصی، مهارت‌های زبان و جوایز دریافتی (در صورت وجود)
 • شما باید دلایلی را مبنی بر اینکه چرا این رشته تحصیلی را انتخاب کرده‌اید، چرا دانشگاه انتخابی را دوست دارید و انتظارات شخصی و تحصیلی شما چیست، ارائه کنید.
 • انتظارات شما از بورسیه تحصیلی (طبق اهداف تحصیلی، تخصصی و شخصی)
 • توضیح علایق شخصی نظیر دستاوردهای فوق‌برنامه و یا مهارت‌های شخصی که کاراکتر شما را توضیح دهد.

چه مواردی باید در پروپوزال گنجانده شود؟

چنانچه برای یک کمک‌هزینه تحقیقاتی در آلمان درخواست داده باشید، باید یک پروپوزال دقیق نیز به درخواست خود اضافه کنید. در واقع پروپوزال یک توضیح دقیق و باجزئیات از پروژه‌ای است که شما در حال کار بر روی آن هستید. از این رو شما باید موارد زیر را لحاظ کنید:

 • زمینه کلی تحقیق، تحقیقاتی که انجام داده‌اید، نظریه‌ها، مدل‌های علمی مورد استفاده شما، دلایل استفاده از این مدل‌ها و اطلاعاتی از این قبیل.
 • سوالات تحقیق، اهداف و ارتباط علمی با پروژه
 • استراتژی تحقیق و روش‌های جمع‌آوری اطلاعات
 • ادبیات دانشگاهی مورد استفاده شما
 • مشکلات پیش‌بینی شده در ارتباط با پروسه جمع‌آوری داده و اطلاعات
 • فهرست کتب تحقیقاتی

بورسیه تحصیلی آلمان برای دانشجویان بین‌المللی

 بورسیه Deutschlandstipendium

بیش از ۲۲.۵۰۰ دانشجو از مزایای این برنامه ملی که توسط دولت فدرال آلمان ایجاد شده، استفاده می‌کنند. این برنامه در واقع مشارکتی بین دولت و موسسات خصوصی برای اهدای جوایز مالی به دانشجویان با استعداد و واجدشرایط است. از این رو براساس پشتیبانی مالی کسب و کارهای مختلف، موسسات، دانشگاه‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی، به دانشجویان بالقوه و مستعد مبلغ ۳۰۰ یورو در ماه تعلق می‌گیرد.

در عین حال دانشجویان واجدشرایط از برنامه‌های مشاوره، رویدادهای شبکه و کارآموزی‌های مختلف برخوردار خواهند شد. لازم به ذکر است که در هنگام انتخاب دانشجویان این طرح درآمد شخصی و یا والدین دانشجو و یا حتی ملیت دانشجو در نظر گرفته نمی‌شود.

چنانچه شرایط لازم تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را داشته باشید، می‌توانید برای بورسیه  Deutschlandstipendiumاقدام کنید. این کمک‌هزینه مالی برای حداقل ۲ ترم یعنی بازه استاندارد تحصیل به دانشجو داده خواهد شد، اما در صورت تشخیص دانشگاه مبنی بر صلاحیت دانشجو برای دریافت کمک هزینه بیشتر در خلال تحصیل، مدت آن تمدید خواهد شد.

بورسیه تحصیلی آلمان دولتی

بورسیه‌های تحصیلی غیر دولتی آلمان در سال ۲۰۲۰

The Friedrich Ebert Stiftung

The Friedrich Ebert Stiftung یک موسسه سیاسی است که به دانشجویان آلمانی و بین‌المللی با نمرات بالاتر از متوسط و آن دسته از افرادی که آگاهی از مسئولیت مدنی (اغلب درگیری اجتماعی و سیاسی) را نشان می‌دهند، کمک مالی ارائه می‌دهد.

از این رو دانشجویان واجدشرایط می‌توانند تا حداکثر ۱۰۰۰ یورو در ماه از این موسسه دریافت کنند و با آن هزینه ثبت‌نام، بیمه سلامت و تجهیزات مورد نیاز ماهانه تحصیل از جمله کتاب را پوشش دهند.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

موسسه Heinrich Böll

موسسه Heinrich Böll انواع مختلفی از کمک‌هزینه تحصیلی و بورسیه را به دانشجویان آلمانی و دانشجویان بین‌المللی و پناهندگان در تمامی مقاطع دانشگاهی دولتی ارائه می‌دهد. اگرچه لازم به ذکر است که این موسسه بیشتر به دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌هایی نظیر علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و خصوصا علوم محیط زیست را دارند، کمک هزینه تحصیلی اهدا می‌کند.

ادامه  امکان تحصیل رایگان در آلمان برای خارجی ها و شرایط آن

الباقی بورسیه‌های تحصیلی این موسسه به دانشجویان رشته‌های اقتصاد، مطالعات حقوقی، روزنامه‌نگاری و هنر اختصاص می‌یابد.

امکان درخواست‌ این نوع بورسیه تحصیلی به طور سالانه در تاریخ اول مارچ بسته می‌شود. اما در عین حال متقاضیان واجدشرایط مقاطع ارشدی که موفق به دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی در آلمان شوند، امکان دریافت ۹۷۳ دلار در ماه را خواهند داشت.

این در حالی است که متقاضیان آسیایی مقاطع دکترا امکان دریافت دستمزد ماهانه ۱۱۴۵ دلار، ۱۱۴ دلار حقوق معلولیت (در صورت وجود) و سایر کمک‌هزینه‌ها را خواهند داشت.

بورسیه تحصیلی و اسکالرشیپ آلمان

بورسیه تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)

آن دسته از دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند تا در مقطع ارشد و دکترا در دانشگاه‌های المان به تحصیل بپردازند، برای درخواست بورسیه تحصیلی Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) واجدشرایط محسوب می‌شوند.

این کمک‌هزینه تحصیلی به طور سالانه در تاریخ پانزدهم جولای بسته می‌شود و یکی از موارد مهمی که متقاضیان این نوع از بورسیه تحصیلی ملزم به داشتن آن هستند (حتی در صورتی که دوره تحصیلی آنها به زبان انگلیسی باشد)، داشتن مدرک زبان آلمانی سطح ۲ CEFR است. در عین حال، متقاضیان باید از حداکثر ۳۰ سال سن برای درخواست این کمک‌هزینه تحصیلی برخوردار باشند.

آن دسته از متقاضیان واجدشرایطی که برای مقطع ارشد در این برنامه اسکالرشیپ موفق شوند، امکان دریافت ۹۷۳ دلار در ماه را برای مدت زمان ۲ سال خواهند داشت. در این بین دانشجویان مقطع تکمیلی postgraduate نیز به طور ماهانه امکان دریافت ۱۲۵۹ دلار را برای مدت زمان ۳ سال خواهند داشت. همچنین این دانشجویان امکان دریافت بازپرداخت شهریه تا حداکثر ۵۷۲ دلار را در کنار هزینه ۱۳۷ دلاری بیمه خدمات درمانی در هر ترم را خواهند داشت.

بورسیه تحصیلی آلمان غیردولتی

موسسه بایر Bayer

این موسسه به دانشجویان و متخصصان جوان آلمانی و بین‌المللی که قصد ادامه تحصیل و یا پیگیری یک پروژه تحقیقاتی در آلمان را داشته باشند، کمک مالی اهدا می‌کند. شرط اولیه و اصلی متقاضیان این کمک‌هزینه تحصیلی اثبات نتایج و نمرات دانشگاهی بسیار خوب است و اینکه پروژه فرد باید بر موضوعات و رویکرد خلاقانه تمرکز داشته باشد.

در این بین برخی دیگر از موسسات مرتبط نظیر  Friedrich Naumann Stiftungو Rosa Luxemburg Stiftung هستند که کمک‌های مالی را به افراد واجد شرایط در آلمان ارائه می‌کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند از کمک‌های مالی سازمان‌های مذهبی نظیر Cusanuswerk ،  KAAD،  Evangelischen Studienwerk e.V. Villigst و یا Evangelischen StudentInnengemeinde استفاده کنند.

در عین حال متقاضیان و دانشجویان می‌توانند در صورت داشتن شرایط لازم از کمک‌هزینه تحصیلی و مالی سازمان‌های زیر بهره‌مند شوند:

بورسیه تحصیلی آلمان بایر

بورسیه‌های تحصیلی اختصاصی دانشگاه‌های آلمان

نکات مهم پیش از درخواست اسکالرشیپ و بورسیه تحصیلی در آلمان

 • همیشه به یاد داشته باشید که پیش از ارسال تقاضای بورسیه تحصیلی خود ضرب‌العجل‌های اعلام‌شده و یا همان ددلاین سازمان مربوطه و یا دانشگاه را چک کنید.
 • از شرایط لازم برای شرکت در طرح و برنامه بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در آلمان مطمئن شوید و در صورت عدم دریافت اطلاعات کامل در این رابطه، برای شفاف‌سازی با مسئول و دپارتمان مربوطه ارتباط برقرار کنید.
 • آخرین و جدیدترین فرصت‌های دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان را از لینک وب‌سایت masterportal چک کنید.

آیا با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نظیر DAAD ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه هستم؟

در حالی که بسیاری از دانشگاه‌های آلمان تقریبا رایگان بوده و به استثنای هزینه‌های اجرایی و پذیرش، مبلغی را به عنوان شهریه از دانشجویان بین‌المللی دریافت نمی‌کنند، ممکن است براساس شرایط و موقعیت دانشگاه شهریه از دانشجو دریافت شود. اما در هر حال، در اغلب موارد بورسیه‌های تحصیلی آلمان نظیر DAAD شهریه دانشگاه را پوشش نمی‌دهد.

آیا با دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نظیر DAAD امکان کار دانشجویی وجود دارد؟

چنانچه بخواهید به هنگامی که تحت پوشش بورسیه تحصیلی آلمان قرار گرفته‌اید به کار دانشجویی پاره‌وقت مشغول شوید، باید موافقت سازمان اهداکننده بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی را جلب نمایید. همچین سرپرست و هماهنگ‌کننده دوره آموزشی شما نیز باید رضایت خود را در این زمینه اعلام کنند. اشتغال پاره‌وقت نباید با اهداف تحصیلی و کمک‌هزینه آموزشی شما تداخل داشته باشد و در صورتی که درآمد جانبی شما از ۴۹۸ دلار در ماه تجاوز کند، دریافتی شما از سازمان ارائه‌دهنده بورسیه تحصیلی کاهش خواهد یافت.

پاسخی بگذارید

بستن منو