امکان تحصیل رایگان در آلمان برای خارجی ها و شرایط آن

آلمان که به عنوان سرزمین ایده‌های خلاقانه و فرصت‌های ارزشمند از آن یاد می‌شود یکی از برترین قدرت‌های اقتصادی دنیا و مقاصد جذاب تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی است، جایی که می‌توان در آن از بالاترین سطح و کیفیت آموزشی برخوردار شد و به صورت رایگان به ادامه تحصیل پرداخت.

بدون شک در کنار فاکتورهایی نظیر حضور دانشگاه‌های برتر بین‌المللی، قرارگیری در حوزه شنگن، امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی و مواردی از این قبیل، مهم‌ترین معیاری که موجب می‌شود دانشجویان بین‌المللی به سمت ادامه تحصیل در آلمان ترغیب شوند، فاکتور تحصیل رایگان در این کشور است؛ چیزی که در بسیاری از دانشگاه‌های و کشورهای هم‌رده از جمله انگلیس، آمریکا، کانادا و استرالیا امری محال بوده و برای دانشجویان بین‌المللی مشمول هزینه‌های زیادی در طی هر ترم و سال تحصیلی می‌شود.

بر همین اساس اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان امکان ادامه تحصیل رایگان در مقاطع مختلف دانشگاهی را برای دانشجویان بومی و بین‌المللی فراهم کرده و تنها برخی از رشته‌ها و دوره‌های تخصصی مشمول پرداخت شهریه ترمیک می‌شوند.

به بیانی دیگر، متقاضیان بین‌المللی ادامه تحصیل در کانادا تنها ملزم هستند تا برای هر ترم تحصیلی در آلمان هزینه‌های ناچیز اجرایی دانشگاه را پرداخت کنند. بنابر گزارشی از اکتبر سال ۲۰۱۴ از همه دانشگاه‌های دولتی آلمان درخواست شده تا در مقاطع کارشناسی و ارشد الزام پرداخت شهریه را حذف کنند. این در حالی است که تقریبا تمامی دانشگاه‌های آلمان موسسات آموزشی دولتی هستند و مزیت تحصیل رایگان را به همه متقاضیان از جمله دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند.

تحصیل رایگان در آلمان دانشگاه‌های دولتی

چرا تحصیل در آلمان؟

در کنار مزیت بسیار مهم تحصیل رایگان در آلمان، ادامه تحصیل در این کشور به دانشجویان امکان دسترسی به سیستم آموزشی باکیفیت، دوره‌های آموزشی مقرون به صرفه و برخورداری از سایر مزایای قرارگیری در کشوری با اقتصاد قوی  و پیشرفته را ممکن می‌سازد.

بر همین اساس، دانشجویان می‌توانند از دامنه وسیعی از رشته‌های تحصیلی و موسسات آموزشی خصوصی و دولتی و از بین صدها دوره و کورس دانشکده‌ها و مدارس تجاری، هنر، کالج‌ها، کالج‌های فنی، دانشگاه‌ها و دانشگاه‌های تکنیکال انتخاب خود را انجام دهند.

مراحل تحصیل رایگان در آلمان

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل رایگان در آلمان را دارند، باید برای دستیابی به این مهم مراحل زیر را به ترتیب طی کنند:

 • انتخاب رشته دانشگاهی
 • پرداخت هزینه‌های اجرایی، پذیرش و جانبی تحصیل
 • آماده‌سازی مدارک تحصیلی
 • درخواست پذیرش دانشگاه
 • دریافت وقت سفارت و درخواست ویزای تحصیلی آلمان
 • فراهم نمودن شرایط مالی لازم برای هزینه‌های زندگی و اقامت در آلمان
 • ثبت‌نام در دانشگاه

مراحل پذیرش و تحصیل رایگان در آلمان

عموما این موضوع برای اغلب دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در آلمان از اهمیت زیادی برخوردار است که بتوانند رشته تحصیلی مورد علاقه خود در دانشگاه‌ را انتخاب کنند. از این رو متقاضیان می‌توانند از طریق سرویس تبادل دانشگاهی آلمان یا همان DAAD که از پایگاه داده‌ای با بیش از ۱۷ هزار رشته تحصیلی از دانشگاه‌های برتر آلمان برخوردار است، رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

لازم به ذکر است که از میان تنوع و تعداد بالای رشته‌های تحصیلی قابل ارائه در دانشگاه‌های آلمان تنها چیزی در حدود ۱۰۰ رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. از این رو پیشنهاد می‌شود تا پیش از اقدام برای ادامه تحصیل در آلمان از مهارت بالای زبان آلمانی برخوردار گردید.

به طور معمول متقاضیان می‌توانند محتوای دوره تحصیلی و جزئیات مختلف دانشگاه مورد نظر خود را از طریق وب‌سایت رسمی دانشگاه یا کالج آلمانی خود بدست بیاورند، همچنین دانشگاه‌های آلمان در طول یک سال تحصیلی دوبار در ماه‌های ژانویه و سپتامبر از متقاضیان پذیرش به عمل می‌آورند. اگرچه پذیرش تحصیلی مقطع ژانویه عموما بسیار محدود است.

ادامه  بهترین دانشگاه‌های کانادا در سال 2020 کدامند؟

تحصیل رایگان در آلمان کارشناسی و ارشد

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

با وجود پایین بودن هزینه‌های تحصیل در آلمان به نسبت سایر مقاصد برتر تحصیلی دنیا، هزینه‌های تحصیلی در این کشور به سه بخش زیر تقسیم می‌شود که در ادامه به جزئیات هر یک می‌پردازیم:

 • شهریه
 • هزینه‌های دانشگاه
 • هزینه‌های زندگی

شهریه

چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را داشته باشید، شهریه دانشگاهی برای شما وجود نداشته و رایگان خواهد بود. این بدین خاطر است که به طور کلی برای مقطع کارشناسی و به اصطلاحunder graduate دانشگاه‌های دولتی آلمان شهریه در نظر گرفته نشده است.

اما چنانچه بخواهید در معدود دانشگاه‌های خصوصی این کشور ثبت‌نام کنید نیاز به پرداخت شهریه خواهید داشت.

اما موضوع شهریه برای رشته‌های مقاطع ارشد و دکترا در آلمان کمی متفاوت بوده و در حالی که برخی از دانشگاه‌های دولتی این کشور کماکان شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند، برخی از آنها هزینه‌ای را به عنوان شهریه دریافت خواهند کرد.

دریافت شهریه برای مقاطع ارشد و دکترا در آلمان بنابر دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی موضوعی کاملا متغیر است. از این رو بهتر است دانشجویان بین‌المللی پیش از ارسال درخواست پذیرش و ثبت‌نام در رشته دلخواه خود در هر یک از دانشگاه‌های آلمان از رایگان بودن و یا الزام برای پرداخت شهریه نسبی برای دوره اطمینان کسب کنند.

در واقع ممکن است شهریه سال اول برخی از دانشگاه‌های آلمان چیزی بیش از ۱۰۰۰ یورو باشد. اما با این حال امکان استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی و بورسیه برای مقاطع ارشد و دانشجویان بین‌المللی واجدشرایط وجود خواهد داشت. چنانچه در خلال تحصیل در آلمان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوید، در اغلب موارد شهریه دانشگاه و بیمه دانشجویی شما توسط این کمک هزینه تحصیلی پوشش داده خواهد شد.

شهریه و تحصیل رایگان در آلمان

هزینه‌های دانشگاه

در حالی که در اغلب موارد شهریه‌ای برای دانشجویان دانشگاه‌های آلمان در نظر گرفته نشده است، یکسری از هزینه‌ها وجود دارد که متقاضیان ادامه تحصیل در آلمان باید به آن توجه داشته باشند. عموما هزینه‌های اداری و اجرایی در زیر دسته هزینه‌های دانشگاه دسته‌بندی شده و شامل مشارکت اجتماعی اجباری دانشجویان و هزینه‌های هر ترم تحصیلی می‌شود.

هزینه‌های ترم تحصیلی در هر یک از دانشگاه‌های آلمان متفاوت بوده و شامل مقاطع کارشناسی و ارشد دانشگاهی می‌شود. در ادامه به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

دانشگاههزینه ترم تحصیلی
دانشگاه فنی مونیخ۱۱۱ یورو
دانشگاه لودویگ ماکسی‌میلیان مونیخ۱۱۱ یورو
دانشگاه اشتوتگارت۱۶۵ یورو
دانشگاه آخن RWTH۲۰۰ یورو
دانشگاه کیل۱۲۰ یورو

در کنار این هزینه، مورد دیگری که به عنوان هزینه‌ای اجباری برای تمام دانشجویان وجود دارد هزینه‌های ماهانه بیمه درمانی دانشجویی در آلمان است. هزینه بیمه نیز به نسبت دانشگاه متغیر بوده ولی به طور میانگین در حدود ۱۰۰ یورو در ماه است.

همچنین ممکن است بنابر قوانین دانشگاه آلمانی هزینه‌هایی بابت ثبت‌نام، مشارکت‌های اجتماعی و غیره از دانشجو دریافت شود. به طور کلی تمامی این خرج‌ها در هر ترم تحصیلی برای شما بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو هزینه در بر خواهد داشت.

سایر هزینه‌های تحصیل رایگان در آلمان

هزینه‌های زندگی دانشجویی در آلمان

همانند هزینه‌های تحصیل نسبتا پایین و رایگان دانشگاه‌های آلمان، هزینه‌های زندگی دانشجویی نیز به شرط مراعات دانشجو منطقی و مقرون به صرفه خواهد بود. بنابر قوانین دولت آلمان، هر دانشجو باید از طریق ارائه یک حساب بانکی بین‌المللی که به آن اصطلاحا Blocked Account گفته می‌شود، تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان را به اثبات برساند.

ادامه  بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکتری، فوق لیسانس و لیسانس در سال 2020

این مبلغ در هر استان آلمان متغیر بوده و چیزی در حدود ۶۸۵ تا ۷۵۰ یورو در ماه است که در مجموع بالغ بر ۸۶۴۰ یورو برای یک سال تحصیلی می‌شود. این مقدار هزینه به طور میانگین هزینه‌هایی نظیر اقامت، زندگی و حمل و نقل دانشجو را در المان پوشش خواهد داد.

البته دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای پوشش بخشی از هزینه‌های جانبی تحصیل و زندگی در آلمان برای حداکثر ۲۰ ساعت در هفته به کار دانشجویی پاره‌وقت مشغول شوند. ( در مجموع ۱۲۰ روز تمام‌وقت یا ۲۴۰ روز پاره‌وقت در هر سال)

تحصیل رایگان در آلمان و هزینه‌های زندگی

اهمیت مدرک زبان در تحصیل در آلمان

پس از انتخاب رشته تحصیلی، قدم بعدی درخواست پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی شنگن و ثبت‌نام در دانشگاه موردنظر است. در حالی که تمامی دانشگاه‌ها و کالج‌های آلمان دارای شرایط پذیرش متفاوتی به نسبت یکدیگر هستند، فاکتور مهمی که بیش از هر چیز برای حضور در آلمان و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مهم بوده و در اولویت قرار دارد، داشتن مدرک و دانش زبان آلمانی و در کنار آن انگلیسی در صورت امکان است.

به بیانی دیگر دانش و مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی برای زندگی و ادامه تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور الزامی بوده و بدون آن امکان دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای آلمان تقریبا غیرممکن خواهد بود. از این رو دریافت مدارک بین‌المللی و آزمون‌های زبان آلمانی TestDAF و DSH برای دانشجویان بین‌المللی در اولویت بوده و جزو مهم‌ترین شرایط مورد نیاز ادامه تحصیل در آلمان محسوب می‌شود.

این بدین خاطر است که اغلب شهروندان در زندگی روزمره و بازار کار این کشور به زبان آلمانی صحبت کرده و بخش زیادی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های دولتی آلمان به زبان آلمانی ارائه می‌شود. از این رو چنانچه قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را داشته باشید، رشته‌های تحصیلی متنوعی برای انتخاب در اختیار شما نبوده و ممکن است مجبور به ثبت‌نام در دانشگاه‌های خصوصی و پرداخت شهریه دانشگاهی شوید.

مدرک زبان برای تحصیل رایگان در آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

به طور کلی متقاضیان برای حضور در آلمان و ادامه تحصیل در این کشور نیازمند دریافت ویزای تحصیلی و مجوز اقامت هستند. از این رو متقاضی ادامه تحصیل در آلمان باید با دریافت وقت سفارت اینترنتی در موعد مقرر به کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه کرده و با ارائه مدارک تحصیلی از جمله نامه پذیرش دانشگاه آلمانی و سایر مدارک مهم از جمله نامه تمکن مالی و مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی برای ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهد.

بر همین اساس، متقاضیان ملزم به اثبات این موضوع به آفیسر سفارت آلمان هستند که از حداقل توان مالی تعیین شده یعنی ماهانه ۶۸۵ تا ۷۵۰ یورو و سالانه ۸۲۲۰ یورو موجودی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور برخوردار هستند.

در صورت موفقیت در دریافت ویزای تحصیلی ، مجوز اقامت با اعتبار حداکثر دوساله برای متقاضی واجد شرایط ادامه تحصیل رایگان در آلمان صادر خواهد شد و چنانچه مقطع دانشگاهی دانشجو بیش از این زمان طول بکشد، فرد ملزم به تمدید این مجوز در آلمان خواهد بود.

ادامه  راهنمای تحصیل در سوئد

به دلیل زمان‌بر بودن پروسه وقت سفارت و درخواست ویزای تحصیلی آلمان در ایران، باید پس از آماده‌سازی مقدمات دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه موردنظر خود در آلمان، در اسرع وقت برای ویزای تحصیلی و مجوز اقامت آلمان در ایران اقدام کنید که بنابر قوانین جدید ویزای شنگن حداکثر ۶ ماه قبل از زمان سفر متقاضی (شروع سال تحصیلی در آلمان) خواهد بود.

تحصیل رایگان در آلمان با ویزای تحصیلی شنگن

در کدامیک از دانشگاه‌های آلمان می‌توان به صورت رایگان به ادامه تحصیل پرداخت؟

همانطور که گفتیم ادامه تحصیل در اغلب دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و به طور تقریبی در حدود ۳۰۰ دانشگاه دولتی در این کشور وجود دارد. برخی از دانشگاه‌های دولتی و برتر کشور آلمان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه آخن RWTH
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه رور بوخوم
 • دانشگاه دویسبورگ اسن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ
 • دانشگاه فنی مونیخ TUM

نکات تحصیل در آلمان

 • تنها دانشگاه‌های دولتی آلمان بدون شهریه هستند و در صورتی که بخواهید بنابر شرایط خود در یکی از ۱۰۰ دانشگاه خصوصی آلمان مشغول به تحصیل شوید، ملزم به پرداخت شهریه همانند دانشگاه‌های انگلیس و کانادا خواهید بود. البته به دلیل رقابت این نوع از دانشگاه‌ها با دانشگاه‌های دولتی آلمان، معمولا رشته‌های اختصاصی و ویژه‌ای به همراه مزایای مختلف به دانشجویان ارائه می‌شود که موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه دانشجویان می‌شود. شایان ذکر است که انواع کمک هزینه و بورسیه تحصیلی نیز برای دانشجویان واجد شرایط وجود خواهد داشت.
 • دانشگاه‌های آلمان به دو دسته پیوسته consecutive و غیرپیوسته non-consecutive برای رشته‌های مقاطع ارشد دانشگاهی تقسیم می‌شوند. رشته‌های پیوسته آن دسته از دوره‌های آموزشی است که شما می‌توانید بعد از فارغ‌التحصیلی در مقطع کارشناسی بدون فوت وقت در آن ثبت‌نام کنید. اما دوره‌های غیر پیوسته دانشگاهی نظیر رشته مدیریت اجرایی MBA معمولا نیازمند چندین سال تجربه کاری مرتبط است. این نوع از رشته‌های دانشگاهی غیرپیوسته معمولا حتی در دانشگاه‌های دولتی آلمان نیز مشمول پرداخت شهریه می‌شوند.
 • از سال ۲۰۱۷، دانشگاه‌های دولتی ایالت بادن وورتمبرگ Baden-Württemberg از دانشجویان غیر اروپایی non-EU/EEA شهریه دریافت می‌کنند که شامل دانشگاه‌های اشتوتگارت، کارلسروهه، مانهایم، فرایبورگ، هایدلبرگ و چندین شهر دیگر آلمان می‌شود. شهریه تحصیلی این دانشگاه‌ها برای هر ترم ۱۵۰۰ یورو است که در مقایسه با بسیاری از کشورهای هم‌رده اروپایی، کماکان هزینه‌ای منطقی و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

نکات تحصیل رایگان در آلمان

آیا می‌توان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های آلمان در این کشور اقامت یافت؟

بله این امکان وجود دارد. به عنوان یک دانشجوی غیر اروپایی شما می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی برای مجوز اقامت ۱۸ ماهه تحت عنوان ویزای جستجوی کار درخواست داده و بنابر رشته و مهارت خود به جستجوی کار مناسب در بازار کار این کشور بپردازید و طی این ۱۸ ماه به کار تمام‌وقت در این کشور مشغول شوید. در صورتی که بخواهید در این رابطه اطلاعات بیشتری کسب کنید، می‌توانید به وب‌سایت وزارت امور اقتصادی و انرژی فدرال آلمان مراجعه کنید.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‎‌المللی وجود دارد؟

بله. تعداد زیادی از انواع مختلف کمک هزینه و بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های آلمان وجود دارد که می‌توان از طریق وب‌سایت رسمی DAAD به آن دسترسی داشت. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت براساس ملیت خود به جستجوی بورسیه‌ها پرداخته و از جزئیات آنها باخبر شوند.

پاسخی بگذارید

بستن منو

medyum php shell, shell indir Buy Rick Simpson Oil Kenevir Yağı Kenevir Yağı instagram takipçi paketleri twitter takipçi paketleri