راهنمای کامل دریافت انواع ویزای استرالیا و مدارک لازم

برای سفر به بزرگترین جزیره دنیا در قاره اقیانوسیه یعنی کشور استرالیا، حضور در مکانی مدرن و پیشرفته و لمس فرهنگ و طبیعتی دوست‌داشتنی و یکی از قطب‌های برتر گردشگری و تحصیلی، نیاز به دریافت یکی از انواع ویزای استرالیا خواهید داشت.

بنابر اطلاعات وب‌سایت دولت استرالیا،  از تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ سفارت استرالیا در تهران هیچگونه خدمات حضوری ویزا را به شهروندان ایرانی ارائه نداده و تنها می‌توان به صورت آنلاین برای درخواست هر یک از انواع ویزای استرالیا اقدام کرد.

همچنین وزارت امور داخلی استرالیا طی اقدامی جدید تصمیم گرفته تا از ۲۳ جون ۲۰۱۹ (۲ تیر ۱۳۹۸) از شهروندان ایرانی متقاضی دریافت هر یک از انواع ویزای استرالیا اطلاعات بیومتریک دریافت کند. از این رو متقاضیان باید پس از دریافت نامه‌ای از طرف وب‌سایت سفارت استرالیا، طی ۱۴ روز کاری در محل کارگزاری وی اف اس گلوبال حضور یافته و پروسه اطلاعات بیومتریک (اسکن اثر انگشتان دست و عکس کامل صورت) خود را در این محل بگذرانند.

انجام پروسه بیومتریک در مرکز VFS Global تهران مستلزم پرداخت هزینه بوده و باید پیش از حضور در این محل، به صورت اینترنتی برای دریافت وقت قبلی اقدام نمایید.

در ادامه قصد داریم تا برحسب اهداف سفر شهروندان ایرانی (توریستی، تحصیلی، کاری و غیره) به استرالیا، به طور کامل به مبحث انواع ویزای استرالیا، مدارک، هزینه‌ها و سایر جزئیات ویزای این کشور خوش آب و هوا بپردازیم.

ویزای استرالیا

انواع ویزای استرالیا

بنابر اطلاعات وب‌سایت رسمی دولت استرالیا، ویزای استرالیا از انواع ویزای توریستی Visitor، ویزای تحصیلی و کارآموزی، ویزای خانوادگی، ویزای کار و نیروی کار ماهر، ویزای پناهندگی و امور بشردوستانه و انواع متعددی از سایر ویزا تشکیل می‌شود.

ویزای توریستی استرالیا

این نوع از ویزای استرالیا از انواع مختلف مجوز الکترونیکی سفر ساب‌کلاس ۶۰۱ ، ویزای eVisitor ساب‌کلاس ۶۵۱ ، ویزای ترانزیت ساب‌کلاس ۷۷۱ ، ویزای توریستی ساب‌کلاس ۶۰۰ ، ویزای کار و تعطیلات ساب‌کلاس ۴۶۲ و ویزای تعطیلات کار ساب‌کلاس ۴۱۷ تشکیل شده است.

ویزای توریستی ETA ساب کلاس ۶۰۱

ویزای ETA استرالیا جزو خدمات آنلاین دولت این کشور بوده و جزو راحت‌ترین، سریع‌ترین و کم‌هزینه‌ترین ویزاهای توریستی این کشور محسوب می‌شود. این نوع از ویزا مختص شهروندان کشورهایی نظیر ژاپن، کره‌جنوبی و ایتالیا است و مشمول ایرانیان نمی‌شود.

این نوع ویزای الکترونیکی از نوع ویزای مولتی بوده و هزینه آن تنها ۲۰ دلار استرالیا است و دارندگان آن می‌توانند برای حداکثر ۱۲ماه و در هر بار برای حداکثر ۳ماه در استرالیا اقامت یافته و به گشت و گذار بپردازند.

ویزای توریستی ساب‌کلاس ۶۵۱ eVisitor

این نوع از ویزای استرالیا همانند مجوز ETA یک ویزای مولتی یکساله است و دارنده آن می‌تواند برای حداکثر ۱۲ ماه به صورت نامحدود به استرالیا سفر کرده و در هربار سفر برای حداکثر ۳ماه اقامت داشته باشد. ویزای eVisitor استرالیا نیز برای شهروندان بالای ۱۸سال کشورهایی نظیر اتریش، بلژیک، آلمان است و متاسفانه شامل حال ایرانیان نمی‌شود.

همانند ویزای ETA، برای این نوع از ویزا نیز باید از خارج از استرالیا اقدام نمایید. ویزای eVisitor برچسبی نبوده و به صورت دیجیتالی به پاسپورت شما پیوست داده می‌شود.

ویزای استرالیا توریستی

ویزای توریستی ساب‌کلاس ۷۷۱ ترانزیت

این نوع از ویزای استرالیا از نوع محدود بوده و تنها برای ۷۲ ساعت اعتبار دارد. با دریافت ویزای ترانزیت استرالیا برخلاف سایر ویزاهای ترانزیت، این امکان را دارید تا در کنار انجام فعالیت در محیط فرودگاه و ادامه سفر هوایی به کشور مقصد، طی مدت زمان باقیمانده از ویزا به گشت و گذار در استرالیا پرداخته و یا از دوستان خود در داخل شهر و خارج از محدوده فرودگاهی بازدید کنید.

این نوع از ویزای استرالیا نیز شامل حال متقاضیان ایرانی نمی‌شود و تنها برای شرایط خاص کاربرد دارد.

ویزای توریستی استرالیا ساب‌کلاس ۶۰۰

این نوع از ویزای استرالیا برای متقاضیانی با هدف گردشگری، قرار ملاقات کاری و یا بازدید خانواده و اقوام در این کشور صادر شده و بر مبنای صلاحدید آفیسر سفارت به صورت یکبار ورود و یا مولتی و با اعتبارهای ۳ ماه، ۶ ماه و یا ۱۲ ماه برای فرد صادر خواهد شد.

دارنده ویزای توریستی ساب‌کلاس ۶۰۰ استرالیا مجاز به انجام کار و یا استفاده از خدمات پزشکی در استرالیا نبوده و در کنار اهداف قانونی و معین گردشگری، امکان گذراندن دوره‌های آموزشی و تحصیلی کوتاه‌مدت حداکثر ۳ماهه را در خاک استرالیا خواهد داشت.

برای درخواست این نوع از ویزای استرالیا باید از خارج از خاک این کشور اقدام کنید که برای شما ۱۴۰ دلار استرالیا هزینه در بر خواهد داشت. لازم به ذکر است که زمان رسیدگی به آن نیز بین ۳ هفته تا یک ماه کاری از زمان درخواست متقاضی است.

همچنین ویزای ساب‌کلاس ۶۰۰ استرالیا دارای دو زیرشاخه ویزای پشتیبانی خانوادگی Sponsored family stream و ویزای ملاقات تجاری Business visitor stream می‌شود. ویزای پشتیبانی خانوادگی مناسب آن دسته از افرادی است که توسط یکی از افراد خانواده دارای اقامت استرالیا پشتیبانی مالی شده و از دعوت‌نامه معتبر برای بازدید اقوام خود در این کشور برخوردار هستند.

مدت زمان این نوع از ویزای توریستی فامیلی به طور معمول ۱۲ ماهه بوده و ۱۴۰ دلار استرالیا هزینه دارد و رسیدگی به آن بین ۱ ماه و نیم تا ۲ماه زمان می‌برد.

ویزای ملاقات تجاری توریستی استرالیا از نوع ویزای کوتاه‌مدت محسوب شده و حداکثر تا ۳ماه اعتبار خواهد داشت. از این رو دارنده آن این امکان را دارد تا در این مدت زمان به اموری نظیر مصاحبه‌های کاری، جلسات و قراردادهای تجاری و حضور در نمایشگاه‌ها بپردازد؛ در عین حال با در دست داشتن این نوع از ویزای استرالیا امکان کار، فروش محصول یا خدمات را در این کشور نخواهید داشت.

هزینه درخواست آنلاین ویزای ملاقات تجاری ۱۴۰ دلار استرالیا است و رسیدگی به آن بین ۳ هفته تا یک ماه کاری زمان می‌برد.

ویزای استرالیا بیزینس

ویزای توریستی کار و تعطیلات ساب‌کلاس ۴۶۲

این نوع از ویزای استرالیا مختص متقاضیان ۱۸ تا ۳۰ سال است و به دارندگان آن این اجازه را می‌دهد تا حداکثر ۱۲ ماه در خاک استرالیا اقامت داشته باشند و هم‌زمان با سپری کردن تعطیلات خود برای حداکثر ۶ماه به کار قانونی در این کشور بپردازند.

ویزای کار و تعطیلات استرالیا از نوع مولتی یا همان چندبار ورود بوده و به دارنده آن امکان تحصیل تا حداکثر ۴ماه در استرالیا را می‌دهد. اما متاسفانه این نوع از ویزای استرالیا برای کشورهایی نظیر چین، جمهوری چک و پرتغال در دسترس بوده و شامل حال ایرانیان نمی‌شود.

هزینه ویزای توریستی کار و تعطیلات استرالیا ۴۵۰ دلار بوده و در صورت کار کردن از طریق این ویزا در خاک استرالیا، مشمول پرداخت مالیات و قوانین سازمان کار این کشور خواهید بود.

ویزای توریستی استرالیا ساب‌کلاس ۴۱۷

این نوع از ویزای استرالیا نیز مناسب متقاضیان ۱۸ تا ۳۰ سال است و شهروندان کشورهایی نظیر قبرس، انگلیس، هلند را در بر می‌گیرد و شامل حال ایرانیان نمی‌شود. به طور معمول مدت زمان اعتبار آن بیشتر از ویزای توریستی معمولی استرالیا است، این بدین خاطر است که دارنده ویزا بتواند در زمان اقامت کار کرده و بخشی از هزینه‌های تعطیلات خود در استرالیا را تامین کند.

ویزای استرالیا تحصیلی

ویزای تحصیلی و کارآموزی استرالیا

ویزای تحصیلی و کارآموزی استرالیا شامل ۳ نوع ویزای تحصیلی ساب‌کلاس ۵۰۰ ، ویزای قیم و سرپرست قانونی ساب‌کلاس ۵۹۰ و ویزای دوره آموزشی و کارآموزی ساب‌کلاس ۴۰۷ می‌شود که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

ویزای تحصیلی ساب‌کلاس ۵۰۰

این نوع از ویزای استرالیا مناسب آن دسته از متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در استرالیا به همراه کار پاره‌وقت دانشجویی را دارند، از این رو برای دریافت این نوع از ویزای تحصیلی، متقاضی باید در یک دوره آموزشی با حداقل اعتبار ۱۲ هفته‌ای یا همان ۳ماهه در استرالیا ثبت‌نام کند.

بر همین اساس، عموما ویزای تحصیلی ساب‌کلاس ۵۰۰ استرالیا، بازه زمانی دوره آموزشی و مدت زمان کوتاهی برای تعطیلات فرد را پوشش می‌دهد. برای مثال در صورتی که دوره تحصیلی شما در استرالیا ۶ماهه باشد، مدت اعتبار ویزای تحصیلی شما از سوی سفارت در اغلب موارد ۸ماهه صادر خواهد شد.

چنانچه بخواهید با استفاده از ویزای تحصیلی استرالیا یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت را در این کشور بگذرانید، با مواردی نظیر محدودیت سنی و یا وقفه تحصیلی روبرو نبوده و می‌توانید بدون نیاز به ارائه مدرک زبان، نسبت به دریافت ویزا اقدام کنید.

اما برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی و طولانی‌مدت دانشگاه‌های استرالیا مستلزم داشتن شرایط و مدارک مختلف و متناسب با رشته و مقطع تحصیلی موردنظر خود در این کشور خواهید بود.

ادامه  شرایط دریافت سود بانکی از زراعت بانک ترکیه

به طور کلی ویزای تحصیلی استرالیا از نوع کوتاه‌مدت بوده و بنابر دوره و مقطع تحصیلی دانشجو با اعتبار حداکثر ۵ساله صادر می‌شود. همچنین دانشجوی بین‌المللی می‌تواند در حین تحصیل در استرالیا، در هر ۲هفته ۴۰ ساعت کار دانشجویی انجام دهد. در عین حال، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو نیز امکان همراهی وی در این کشور را خواهند داشت. هزینه درخواست ویزای تحصیلی استرالیا ۶۲۰ دلار بوده و برای اعضای خانواده همراه دانشجو هزینه‌ای جدا در نظر گرفته شده است.

برای گذراندن دوره‌های زبان انگلیسی ELICOS استرالیا ارائه مدرک زبان به سفارت این کشور مورد نیاز نبوده و تنها برای دوره‌های آموزشی و فنی نظیر VET و TAFE و یا رشته‌های دانشگاهی، ارائه مدرک معتبر زبان به دپارتمان پذیرش دانشگاه و سفارت استرالیا الزامی است.

لازم به ذکر است که ویزای تحصیلی ساب‌کلاس ۵۰۰ استرالیا علاوه هزینه اصلی شامل هزینه‌های چکاپ پزشکی، سوءپیشینه، بیمه درمانی برای مدت زمان اقامت در استرالیا و خدمات بیومتریک وی اف اس می‌شود.

ویزای استرالیا کارآموزی

ویزای قیم و سرپرست قانونی دانش‌آموز ساب‌کلاس ۵۹۰-Student Guardian

این نوع از ویزای استرالیا همانطور که از نامش پیداست مناسب والدین، قیم قانونی و یا اقوام دانش‌آموز خارجی زیر ۱۸ سال و یا دارای شرایط خاص فیزیکی است. از این رو متقاضی این نوع از ویزا باید از تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه‌های فردی و دانش‌آموز در زمان اقامت خود در استرالیا برخوردار بوده و امکان فراهم کردن اقامتگاه، رفاه و سایر پشتیبانی‌های لازم را داشته باشد.

ویزای قیم و سرپرست قانونی از نوع کوتاه‌مدت بوده و درخواست آن ۶۲۰ دلار استرالیا هزینه دارد. البته هزینه‌های جانبی دیگری برای چکاپ پزشکی، سوءپیشینه پلیس و اطلاعات بیومتریک به هزینه‌های ویزا اضافه خواهد شد. با دریافت این ویزا دارنده آن می‌تواند از بیش از یک دانش‌آموز در استرالیا مراقبت کرده و در عین حال برای کمتر از ۲۰ ساعت در هفته در دوره‌های زبان انگلیسی ELICOS و یا دوره آموزشی حداکثر ۳ماهه شرکت کند.

به طور معمول مدت زمان این نوع از ویزا رابطه مستقیمی با مدت اعتبار ویزای تحصیلی دانش‌آموز و یا مدت زمان باقیمانده تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی وی دارد.

ویزای استرالیا قیم قانونی

ویزای دوره آموزشی و کارآموزی ساب‌کلاس ۴۰۷

با این نوع از ویزای استرالیا شما می‌توانید برای تکمیل دوره کارآموزی در محیط کار ( برای ارتقای مهارت در حرفه فعلی، مقطع سوم تحصیلی و یا زمینه تخصص و یا یک برنامه آموزشی و حرفه‌ای توسعه به این کشور سفر کنید.

ویزای ساب‌کلاس ۴۰۷ از نوع ویزای مولتی کوتاه‌مدت بوده و تا حداکثر ۲سال اعتبار دارد و هزینه آن برای متقاضی اصلی ۳۱۰ دلار استرالیاست. برای استفاده از ویزای آموزشی و کارآموزی شما باید دارای حامی مالی ، نامزد و کاندیدا باشید (مگر اینکه آژانس دولتی مشترک‌المنافع اسپانسر شما باشد) و یا اینکه دعوت شده باشید ( در صورتی که اسپانسر شما یک آژانس دولتی و مشترک‌المنافع باشد).

الزامات کاندیدا شدن برای ویزای ساب‌کلاس ۴۰۷ استرالیا براساس هدف و نوع کارآموزی که قصد شرکت در آن را دارید متفاوت است. به طور کلی سه نوع کارآموزی تحت این عنوان ویزا پوشش داده می‌شود:

 • کارآموزی و آموزش شغلی برای ثبت‌نام، عضویت یا مجوز
 • کارآموزی برای ارتقا مهارت در یک شغل قانونی و واجدشرایط
 • آموزش شغلی برای ظرفیت‌سازی در خارج از کشور

ویزای استرالیا تحصیلی کارآموزی

ویزای خانوادگی استرالیا

این نوع از ویزای استرالیا از مجموعه وسیعی از انواع ویزای پذیرش فرزندخوانده ساب‌کلاس ۱۰۲ ، ویزای اقوام وابسته و مسن ساب‌کلاس ۱۱۴، ویزای اقوام سالخورده و وابسته ساب‌کلاس ۸۳۸، ویزای والدین ساب‌کلاس ۸۰۴ ، ویزای مراقبت ساب‌کلاس ۸۳۶، ویزای مراقبت ۱۱۶ ، ویزای کودک ساب‌کلاس ۱۰۱، ویزای کودک ساب‌کلاس ۸۰۲ ، ویزای موقت والدین سالخورده ساب‌کلاس ۸۸۴ ، ویزای والدین سالخورده ساب‌کلاس ۸۶۴ ، ویزای موقت والدین سالخورده ساب‌کلاس ۱۷۳ ، ویزای والدین سالخورده ساب‌کلاس ۱۴۳ ، ویزای کودک وابسته ساب‌کلاس ۴۴۵ ، ویزای موقت اقوام شهروند نیوزلند ساب‌کلاس ۴۶۱ ، ویزای خویشاوند یتیم ساب‌کلاس ۱۱۷، ویزای خویشاوند یتیم ساب‌کلاس ۸۳۷، ویزای والدین ساب‌کلاس ۱۰۳، ویزای همسر (طرح موقتی، مهاجرت) ساب‌کلاس ۳۰۹ و ۱۰۰ ، ویزای همسر ساب‌کلاس ۸۲۰ و ۸۰۱ ، ویزای همسر آینده ساب‌کلاس ۳۰۰، ویزای اقوام باقیمانده ساب‌کلاس ۱۱۵، ویزای اقوام باقیمانده ساب‌کلاس ۸۳۵، ویزای موقت والدین ساب‌کلاس ۸۷۰ تشکیل می‌شود.

ویزای پذیرش فرزندخوانده ساب‌کلاس ۱۰۲

این نوع از ویزای خانوادگی برای اقامت دائم در استرالیا بوده و به کودک این اجازه را می‌دهد تا به عنوان مقیم دائم به این کشور مهاجرت کرده و با والدین جدید خود زندگی کند و در عین حال امکان تحصیل و دسترسی به خدمات درمانی Medicare را داشته و می‌تواند برای شهروندی استرالیا درخواست دهد.

بر همین اساس کودک باید به هنگام  فرزندخواندگی زیر ۱۸ سال باشد، در هنگام ارسال درخواست و تصمیم‌گیری سفارت در خارج از استرالیا باشد و اینکه توسط والدین حامی خود تحت عنوانsponsor parent تحت سرپرستی قرار گیرد.

هزینه این نوع از ویزای استرالیا ۲۶۶۵ دلار بوده و برای ۵ سال دارای اعتبار است. البته در کنار هزینه درخواست ویزا، هزینه‌های چکاپ پزشکی، سوءپیشینه و اطلاعات بیومتریک نیز به هزینه‌های اولیه درخواست ویزا اضافه خواهد شد.

ویزای استرالیا فرزندخواندگی

ویزای اقوام وابسته و مسن ساب‌کلاس ۱۱۴

این نوع از ویزای استرالیا به فردی سالخورده که از لحاظ مالی به فرد مقیم استرالیا وابسته است این اجازه را می‌دهد تا به طور دائم به استرالیا مهاجرت کند. اعتبار ویزای اقوام وابسته ۵ساله بوده و قابل تمدید است. دارنده این نوع از ویزا این امکان را دارد تا به طور نامحدود در این کشور اقامت یافته، به کار و تحصیل بپردازد، در سامانه خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کرده، اسپانسر مالی سایر اقوام واجدشرایط شود و همچنین برای شهروندی استرالیا درخواست دهد.

هزینه این نوع از ویزای استرالیا از ۶.۴۱۵ دلار شروع می‌شود و برای هر عضوی از خانواده که با متقاضی درخواست دهد به این هزینه اضافه خواهد شد. در کنار سایر هزینه‌های چکاپ پزشکی، سوءپیشینه و بیومتریک، امکان پرداخت هزینه درخواست این نوع از ویزا در دو قسط وجود دارد.

ویزای اقوام سالخورده و وابسته ساب‌کلاس ۸۳۸

این نوع از ویزای استرالیا از لحاظ شرایط بسیار نزدیک به ویزای ساب‌کلاس ۱۱۴ است. از این رو دارنده این نوع از ویزا امکان اقامت دائم در استرالیا را داشته، می‌تواند به عنوان اسپانسر مالی برای آوردن اقوام واجدشرایط خود به استرالیا عمل کند و همچنین برای حق شهروندی استرالیا درخواست داده، امکان کار و تحصیل و استفاده از خدمات درمانی جامع Medicare را خواهد داشت.

متقاضی ویزای اقوام سالخورده باید در داخل استرالیا حضور داشته باشد، اما در موقعیت مهاجرتی نباشد و در عین حال توسط اقوام خود از حمایت مالی کافی برای اقامت در استرالیا برخوردار باشد. هزینه درخواست این ویزا نیز ۶۴۱۵ دلار بوده و هزینه‌های جانبی بیومتریک، گواهی سوءپیشینه و چکاپ پزشکی به آن اضافه خواهد شد.

ویزای استرالیا اقوام مسن

ویزای والدین ساب‌کلاس ۸۰۴

این نوع از ویزای استرالیا نیز تقریبا مشابه دو ویزای اشاره‌شده در بالا برای اقامت دائم در استرالیا بوده و درخواست آن ۶۴۱۵ دلار هزینه دارد. بر همین اساس، متقاضی باید بدون داشتن موقعیت مهاجرت در زمان درخواست برای این ویزا در استرالیا حضور داشته باشد، از یک فرزند واجدشرایط شهروند، مقیم دائم استرالیا و یا شهروند نیوزلند برخوردار باشد و به اندازه‌ای سالمند باشد که بتواند حقوق بازنشستگی استرالیا را دریافت کند.

ویزای والدین ساب‌کلاس ۸۰۴ از نوع ۵ساله بوده و به دارنده آن اجازه کار و تحصیل، ثبت‌نام و استفاده از خدمات درمانی Medicare ، اسپانسر سایر اعضای واجدشرایط خانواده شدن و درخواست برای حق شهروندی استرالیا را می‌دهد.

ویزای مراقبت ساب‌کلاس ۸۳۶

این نوع از ویزای استرالیا که به Carer visa  معروف است به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا برای مراقبت از شخصی با وضعیت پزشکی طولانی‌مدت و بدون دسترسی منطقی به خدمات مراقبتی، در کشور استرالیا اقامت یابد.

از این رو با در دست داشتن ویزای مراقبت شما می‌توانید به صورت دائم در استرالیا اقامت داشته، به کار و تحصیل بپردازید، از خدمات درمانی Medicare استفاده کنید، اسپانسر سایر اعضای خانواده شوید و برای مدت زمان ۵ سال به این کشور رفت و آمد کنید و همچنین برای حق شهروندی استرالیا درخواست دهید. در عین حال باید به هنگام درخواست این نوع از ویزا در استرالیا حضور داشته، به عنوان مراقب اقوام و یا عضوی از خانواده آنها باشید و برای ۲ سال اول حضور خود توسط یکی از این افراد تحت حمایت مالی قرار بگیرید.

ادامه  هزینه‌های تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی سوئد

هزینه ویزای مراقبت از ۳۸۶۰ دلار شروع می‌شود، امکان پرداخت آن در ۲ قسط وجود داشته و هزینه‌های جانبی بیومتریک، سوءپیشینه و چکاپ پزشکی به آن اضافه خواهد شد.

ویزای استرالیا مراقبت

ویزای مراقبت ساب‌کلاس ۱۱۶

این نوع از ویزای استرالیا به دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا برای مراقبت از فردی با وضعیت بلندمدت پزشکی به استرالیا مهاجرت کند. البته فرد مراقبت‌شونده باید هیچ‌گونه دسترسی منطقی به خدمات مراقبتی در استرالیا نداشته باشد.

از این رو با در دست داشتن ویزای مراقبت ساب‌کلاس ۱۱۶ شما می‌توانید بدون محدودیت در استرالیا اقامت داشته، به کار و تحصیل بپردازید، در سیستم خدمات درمانی Medicare استرالیا ثبت‌نام کرده، اسپانسر سایر اعضای خانواده شوید، برای ۵سال در رفت و آمد به استرالیا باشید و برای حق شهروندی این کشور درخواست دهید.

در عین حال شما باید به هنگام درخواست ویزا خارج از استرالیا به سر ببرید، برای ۲ سال اول حضور خود توسط عضو خانواده حاضر در استرالیا حمایت مالی شوید و در زمان حضور خود در این کشور، خدمات مراقبتی را به اقوام یا عضوی از خانواده وی که دسترسی به خدمات مراقبتی استرالیا ندارند، ارائه دهید.

هزینه این نوع از ویزا نیز از ۳۸۶۰ دلار شروع می‌شود و سایر هزینه‌های جانبی چکاپ کامل پزشکی، سوءپیشینه و اطلاعات بیومتریک به آن اضافه خواهد شد.

ویزای کودک ساب‌کلاس ۱۰۱

این نوع از ویزای استرالیا به کودکی در خارج از این کشور این امکان را می‌دهد تا به استرالیا مهاجرت کرده و با والدین خود زندگی کند. بر همین اساس، دارنده این ویزا ۵ساله می‌تواند به صورت نامحدود در استرالیا اقامت داشته، به کار و تحصیل بپردازد، در خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کرده، اسپانسر سایر اقوام واجدشرایط شود و برای شهروندی استرالیا درخواست دهد.

اما در عین حال کودک باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 • فرزند وابسته یک والد شهروند استرالیا، شهروند واجدشرایط نیوزلند و یا دارنده ویزای اقامت دائم این کشور باشد.
 • زیر ۱۸ سال باشد، یک دانشجوی تمام‌وقت بالای ۱۸ سال و زیر ۲۵ سال که از لحاظ مالی به والدین خود وابسته است باشد و یا بالای ۱۸ سال بوده و بخاطر داشتن معلولیت و ناتوانی جسمی امکان انجام کار ندارد.
 • مجرد و وابسته به والدین باشد.
 • در زمان درخواست ویزا و تصمیم‌گیری سفارت استرالیا در خارج از کشور حضور داشته باشد.

هزینه درخواست ویزای کودک از ۲.۶۶۵ دلار شروع شده و خدمات چکاپ پزشکی، سوءپیشینه و بیومتریک شامل پرداخت هزینه جداگانه می‌گردد.

ویزای استرالیا کودک

ویزای کودک ساب‌کلاس ۸۰۲

این نوع از ویزای استرالیا به کودک این امکان را می‌دهد تا در استرالیا اقامت دائم داشته و با خانواده خود زندگی کند. با این ویزای ۵ساله کودک می‌تواند به کار و تحصیل در استرالیا پرداخته، در سامانه خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کند و برای حق شهروندی درخواست دهد.

از این رو متقاضی مورد نظر باید یک کودک وابسته از یک والد شهروند استرالیا، شهروند واجدشرایط نیوزلند و یا دارنده اقامت دائم استرالیا باشد، زیر ۱۸ سال بوده و یا دانشجو تمام‌وقت بالا ۱۸ تا ۲۵ سال و یا بالای ۱۸ سال دارای معلولیت جسمی باشد (قادر به کار کردن نباشد).

همچنین متقاضی این نوع از ویزا باید مجرد و وابسته به والدین خود بوده و در زمان درخواست و تصمیم‌گیری سفارت در استرالیا حضور داشته باشد. هزینه ویزای کودک استرالیا ۲۶۶۵ دلار است و انجام چکاپ پزشکی، اطلاعات بیومتریک و مدرک سوءپیشینه مشمول هزینه جداگانه می‌شود.

ویزای موقت والدین سالخورده ساب‌کلاس ۸۸۴

این نوع از ویزای استرالیا به والد سالخورده یک شهروند استرالیا، فرد دارای اقامت دائم و یا شهروند واجدشرایط نیوزلند اجازه اقامت موقت در این کشور را می‌دهد. با برخورداری از این ویزا دارنده آن می‌تواند تا حداکثر ۲سال در استرالیا زندگی کند، به کار و تحصیل بپردازد (از پشتیبانی دولتی بهره‌مند نمی‌شود) و برای ویزای دائم ساب‌کلاس ۸۶۴ درخواست دهد.

متقاضی درخواست ویزای موقت والدین باید دارای شرایط زیر باشد:

 • از یک فرزند واجد شرایط به عنوان شهروند استرالیا؛ مقیم دائم استرالیا و شهروند واجدشرایط نیوزلند برخوردار باشد
 • به اندازه‌ای مسن باسد که بتواند از مزایای بازنشستگی استرالیا استفاده کند
 • بدون داشتن وضعیت مهاجرتی در هنگام درخواست ویزا و تصمیم‌گیری سفارت در استرالیا حضور داشته باشد.

دارنده این ویزا امکان تمدید یا درخواست مجدد آن را نداشته و تنها می‌تواند برای نوع دیگری از ویزای استرالیا درخواست دهد. هزینه این نوع ویزای والدین ۳۳.۲۸۵ دلار بوده و می‌توان در ۲ قسط آنرا پرداخت کرد. در عین حال چکاپ پزشکی، سوءپیشینه پلیس و انگشت‌نگاری و اطلاعات بیومتریک مشمول پرداخت هزینه جداگانه می‌شود.

ویزای استرالیا والدین

ویزای والدین سالخورده ساب‌کلاس ۸۶۴

این نوع از ویزای استرالیا دارای قوانین مشابهی با ویزای ساب‌کلاس ۸۸۴ است با این تفاوت که این ویزا ۵ ساله بوده و امکان درخواست حق شهروندی برای فرد وجود خواهد داشت. در عین حال هزینه درخواست آن معادل ۴۷.۷۵۵ دلار استرالیاست که امکان پرداخت آن در دو قسط وجود دارد.

ویزای موقت والدین سالخورده ساب‌کلاس ۱۷۳

این نوع از ویزای استرالیا به والد یک شهروند استرالیایی، فرد دارای اقامت دائم استرالیا و یا شهروند واجدشرایط نیوزلند این امکان را می‌دهد تا به طور موقت در استرالیا اقامت یابد. از این رو دارنده ویزا می‌تواند برای حداکثر ۲سال در استرالیا زندگی کرده، به تحصیل و کار بپردازد( پشتیبانی دولتی دریافت نخواهد کرد)، در سامانه خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کرده و برای ویزای دائم والدین ساب‌کلاس ۱۴۳ درخواست دهد.

متقاضی این نوع از ویزا باید توسط فرزند دارای شهروندی استرالیا، اقامت دائم استرالیا و یا شهروند واجدشرایط نیوزلند تحت حمایت مالی قرار بگیرد، در آزمون balance-of-family  شرکت کند، تابع قوانین استرالیا بوده و برای ویزای والدین واجد شرایط باشد.

لازم به ذکر است که هزینه این ویزا ۳۱.۹۳۰ دلار استرالیا بوده و غیرقابل تمدید است.

ویزای والدین سالخورده ساب‌کلاس ۱۴۳

این نوع از ویزای استرالیا به والد سالمند یک شهروند یا مقیم دائم استرالیا و یا شهروند واجدشرایط نیوزلند امکان مهاجرت به استرالیا را می‌دهد. از این رو دارنده این نوع از ویزای ۵ساله می‌تواند به صورت نامحدود در استرالیا اقامت داشته، به کار و تحصیل بپردازد، در سامانه درمانی Medicare ثبت‌نام کرده، اسپانسر سایر اعضای خانواده شود و برای حق شهروندی استرالیا درخواست دهد.

در عین حال متقاضی ویزای والدین سالخورده باید به هنگام تصمیم‌گیری برای درخواست ویزا در خارج از خاک استرالیا باشد، به استثنای درخواست برای طرح Retirement Pathway از یک فرزند واجدشرایط شهروند و یا مقیم دائم استرالیا و یا شهروند نیوزلند و پشتیبانی مالی برخوردار باشد.

هزینه این نوع از ویزای استرالیا ۴۷.۷۵۵ دلار بوده و چکاپ پزشکی، سوءپیشینه پلیس و اطلاعات بیومتریک مشمول پرداخت هزینه جدا می‌شود.

ویزای استرالیا والدین سالخورده

ویزای کودک وابسته ساب‌کلاس ۴۴۵

این نوع از ویزای استرالیا به کودک این امکان را می‌دهد تا به هنگام رسیدگی به درخواست ویزای شریک دائمی والدین، به طور موقت در استرالیا اقامت یابد. از این رو دارنده ویزا می‌تواند به استرالیا رفت و آمد داشته باشد و به کار و تحصیل در این کشور بپردازد. زمانی که این ویزا برای کودک صادر شود، والدین باید وی را به درخواست ویزای permanent Partner اضافه کنند.

زمانی که درخواست اضافه کردن فرزند به درخواست ویزای شریک دائمی والدین ارسال شود، کودک می‌تواند در خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کند. به طور کلی متقاضی باید یک فرزند وابسته به والد دارای ویزای استرالیا باشد و توسط کاندیدا و یا اسپانسر والدین دارای ویزا حمایت مالی شود.

هزینه این ویزا ۲۶۶۵ دلار استرالیاست و مواردی نظیر چکاپ پزشکی، سوءپیشینه و انگشت‌نگاری بیومتریک مشمول هزینه جداگانه می‌شود.

ویزای موقت اقوام شهروند نیوزلند ساب‌کلاس ۴۶۱

این نوع از ویزا برای فردی است که شهروند نیوزلند نبوده، اما عضوی از خانواده نیوزیلندی است و می‌تواند از طریق این ویزا برای مدت ۵سال به کار و زندگی در استرالیا بپردازد. در صورت تمایل امکان درخواست مجدد ویزا برای اقامت طولانی‌تر وجود خواهد داشت.

هزینه این نوع از ویزای استرالیا به استثنای هزینه چکاپ، بیومتریک و سوءپیشینه، ۳۶۵ دلار بوده و شامل انواع قوانین و تبصره‌های مختلف می‌شود.

ویزای خویشاوند یتیم ساب‌کلاس ۱۱۷

این نوع از ویزای استرالیا به کودک این اجازه را می‌دهد تا در صورتی که خانواده وی فوت کرده، گمشده و یا توانایی مراقبت از وی را ندارد، به استرالیا آمده و با اقوام خود زندگی کند. متقاضی می‌تواند با در دست داشتن این ویزا به صورت نامحدود در استرالیا اقامت داشته، با رعایت قوانین این کشور به کار و تحصیل بپردازد؛ در سامانه خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کرده، اسپانسر اقوام شود و برای شهروندی این کشور درخواست دهد.

ادامه  آب و هوای کانادا چگونه است؟ | گرمترین شهرهای کانادا کدامند؟

از این رو متقاضی باید زیر ۱۸ سال و مجرد بوده و از والد دارای توان مراقبت برخوردار نباشد؛ دارای فامیلی با شهروندی استرالیا، شهروند واجدشرایط نیوزلند و یا مقیم دائم استرالیا باشد و در هنگام آماده‌سازی درخواست و تصمیم‌گیری سفارت در خارج از استرالیا اقامت داشته باشد.

هزینه این ویزای ۵ساله استرالیا ۱۶۳۰ دلار بوده و هزینه‌های بیومتریک، چکاپ و سوءپیشینه پلیس باید جداگانه پرداخت شود.

ویزای استرالیا خویشاوند یتیم

ویزای خویشاوند یتیم ساب‌کلاس ۸۳۷

این ویزای ۵ ساله دارای شرایط مشابهی با ویزای ساب‌کلاس ۱۱۷ است، با این تفاوت که متقاضی باید در زمان درخواست ویزا و تصمیم‌گیری سفارت در استرالیا حضور داشته باشد و از موقعیت مهاجرتی برخوردار نباشد.

ویزای والدین ساب‌کلاس ۱۰۳

این نوع از ویزای استرالیا به والد یک شهروند استرالیایی، فرد دارای اقامت دائم و یا شهروند واجدشرایط نیوزلند این امکان را می‌دهد تا به این کشور مهاجرت کند. از این رو دارنده این ویزای ۵ساله می‌تواند به صورت نامحدود در استرالیا اقامت داشته، به کار و تحصیل بپردازد؛ در سامانه درمانی Medicare ثبت‌نام کرده، اسپانسر سایر اعضای خانواده شود و برای حق شهروندی استرالیا درخواست دهد.

از این رو متقاضی باید:

 • به هنگام‌ تصمیم‌گیری برای درخواست ویزا در خاج از استرالیا باشد
 • از یک فرزند واجدشرایط شهروند، مقیم دائم استرالیا و یا شهروند واجد شرایط نیوزلند برخوردار باشد
 • تابع قوانین استرالیا بوده و تمامی شرایط ویزا را رعایت کند.

این ویزا هم‌چون سایر ویزاهای بلندمدت استرالیا نیازمند چکاپ کامل پزشکی، مدرک سوءپیشینه و اطلاعات بیومتریک است و هزینه درخواست آن برای هر متقاضی ۶۴۱۵ دلار استرالیاست.

ویزای همسر (طرح موقتی، مهاجرت) ساب‌کلاس ۳۰۹ و ۱۰۰

این ویزا به همسر یک شهروند یا دارای اقامت دائم استرالیایی و یا شهروند واجد شرایط نیوزلند، امکان مهاجرت و زندگی در استرالیا را می‌دهد. از این رو متقاضی با دریافت ویزای ساب‌کلاس ۳۰۹ قدم اول برای ویزای دائم ساب‌کلاس ۱۰۰ را برداشته است.

این نوع از ویزای استرالیا موقتی بوده و هزینه درخواست آن ۷.۷۱۵ دلار استرالیا است.

 ویزای همسر ساب‌کلاس ۸۲۰ و ۸۰۱

این نوع از ویزای استرالیا نیز برای همسر یک شهروند استرالیایی، فرد دارای اقامت استرالیا و یا شهروند واجد شرایط نیوزلند است و امکان درخواست هر دو ساب‌کلاس موقت و دائم در یک زمان وجود دارد. دریافت ویزای موقت ساب‌کلاس ۸۲۰ مقدمه‌ای بر دریافت ویزای دائم ساب‌کلاس ۸۰۱ است. از این رو شما باید به هنگام درخواست در استرالیا حضور داشته باشید.

هزینه این ویزا برای اغلب متقاضیان ۷۷۱۵ دلار است، اما برای دارندگان ویزای ازدواج ساب‌کلاس۳۰۰ هزینه آن از ۱۲۸۵ دلار شروع می‌شود.

ویزای استرالیا همسر

ویزای همسر آینده ساب‌کلاس ۳۰۰

این نوع از ویزای استرالیا به شما این امکان را می‌دهد تا به استرالیا سفر کرده و با همسر آینده (نامزد) خود ازدواج کنید و سپس برای ویزای Partner ساب‌کلاس ۸۲۰ و ۸۰۱ درخواست دهید. با این ویزا شما می‌توانید برای حداکثر ۹ ماه در استرالیا اقامت داشته و کار کنید، با هزینه شخصی تحصیل کرده و به صورت نامحدود تا مدت زمان اعتبار ویزا به استرالیا در رفت و آمد باشید.

از این رو شما باید ۱۸ ساله یا بزرگتر بوده، دارای اسپانسر مالی باشید و پیش از اتمام اعتبار ویزای استرالیا قصد ازدواج با نامزد خود را در این کشور داشته باشید. هزینه این ویزا ۷.۷۱۵ دلار استرالیاست و مواردی نظیر چکاپ پزشکی، سوءپیشینه و بیومتریک مستلزم پرداخت هزینه جداگانه است.

ویزای استرالیا نامزدی

ویزای اقوام باقیمانده ساب‌کلاس ۱۱۵

این نوع از ویزای استرالیا به فرد این اجازه را می‌دهد تا به استرالیا مهاجرت کرده و با تنها عضو نزدیک خانواده خود در این کشور همراه باشد. از این رو دارنده ویزا می‌تواند به صورت نامحدود در استرالیا اقامت یافته، به کار و تحصیل بپردازد، در سامانه خدمات درمانی Medicare ثبت‌نام کرده و برای حق شهروندی استرالیا درخواست دهد.

بر همین اساس متقاضی ویزا باید:

 • به هنگام درخواست ویزا و تصمیم‌گیری سفارت در خارج از استرالیا حضور داشته باشد.
 • یکی از اقوام باقیمانده یک شهروند و یا مقیم استرالیا و یا شهروند واجدشرایط نیوزلند باشد
 • از یک اسپانسر و حامی مالی واجد شرایط برخوردار باشد

هزینه این ویزای ۵ساله استرالیا ۶۴۱۵ دلار بوده و امکان پرداخت آن در دو قسط وجود دارد.

ویزای اقوام باقیمانده ساب‌کلاس ۸۳۵

این نوع از ویزای دائم استرالیا به فرد این اجازه را می‌دهد تا به استرالیا مهاجرت کرده و با تنها عضو نزدیک خانواده خود در این کشور همراه باشد. از این رو دارنده این ویزا می‌تواند به عنوان مقیم دائم در استرالیا اقامت داشته، به کار و تحصیل بپردازد و از خدمات درمانی Medicare بهره‌مند شود.

شروط و هزینه این ویزا مشابه ویزای ساب‌کلاس ۱۱۵ استرالیا است، با این تفاوت که متقاضی باید به هنگام درخواست ویزا و تصمیم‌گیری سفارت، در داخل استرالیا باشد.

ویزای استرالیا اقوام

ویزای موقت والدین ساب‌کلاس ۸۷۰

این ویزای موقت استرالیا به والد یک شهروند یا مقیم دائمی استرالیا و یا شهروند واجد شرایط نیوزلند این امکان را می‌دهد تا برای ۳ تا ۵ سال به این کشور مهاجرت کند. از این رو دارنده ویزا می‌تواند دوباره در کنار فرزندان و نوه‌های خود باشد، با هر ویزا برای حداکثر ۳ تا ۵ سال در این کشور اقامت یابد و برای اقامت حداکثر ۱۰ ساله در این کشور برای ویزای دیگری درخواست دهد.

بر همین اساس متقاضی باید:

 • پیش از درخواست این نوع از ویزا از یک حامی و اسپانسر مالی برخوردار باشد
 • به صورت آنلاین برای این ویزا درخواست دهد
 • در بازه ۶ماهه تصویب و موافقت با اسپانسرشیپ برای درخواست ویزا اقدام کند، مگر اینکه مجوز درخواست در استرالیا را داشته باشد

این نوع از ویزای استرالیا نیز مستلزم چکاپ پزشکی، سوءپیشینه و اطلاعات بیومتریک است و هزینه آن برحسب مدت زمان درخواستی برای حداکثر ۳ سال (۵۰۰۰ دلار) و برای حداکثر ۵سال (۱۰ هزار دلار) خواهد بود.

با توجه به گسترده بودن انواع زیردسته ویزای استرالیا، می‌توانید جهت اطلاع از سایر انواع ویزای استرالیا از جمله ویزای کار و نیروی کار ماهر این کشور به این لینک مراجعه کنید. 

مراحل اخذ ویزای استرالیا

بنابر اطلاعات وب‌سایت سفارت استرالیا، درخواست هر یک از انواع ویزای استرالیا در ایران تنها به صورت اینترنتی قابل انجام است و مرکز کارگزاری وی اف اس گلوبال تهران تنها مسئول رسیدگی به مرحله جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک متقاضی خواهد بود.

از این رو مراحل درخواست ویزای استرالیا برای شهروندان ایرانی به شرح زیر است:

 • مراجعه به وب‌سایت رسمی دولت استرالیا و ایجاد یک حساب ImmiAccount
 • لاگین شدن در حساب و تکمیل و پرینت فرم درخواست ویزا از منوی My application summary – New application
 • وارد کردن اطلاعات درخواستی و پیوست مدارک با گزینه Import Application و Confirm
 • نهایی‌سازی پروسه با گزینه Submit applications
 • رسیدگی به درخواست و پرداخت هزینه ویزا از طریق منوی Manage Payments و گزینه Pre-pay Paper Service
 • دریافت شماره مرجع و پیگیری درخواست از طریق بخش VEVO ، پس از گذشت حداقل ۳هفته تا یک ماه کاری

به دلیل آنلاین بودن تمامی مراحل و پروسه درخواست ویزای استرالیا، امکان لغو درخواست و یا تغییر و اضافه کردن اطلاعات و مدارک ارسالی برای متقاضی وجود نخواهد داشت. از این رو با توجه به نبود دسترسی به کردیت کارت بین‌المللی برای پرداخت اینترنتی هزینه ویزا در ایران و نبود تجربه کافی برای آماده‌سازی مدارک و درخواست اینترنتی ویزا بهتر است از خدمات آژانس‌های گردشگری مطمئن و معتبر در این زمینه استفاده کنید.

نمونه ویزای استرالیا

مدارک موردنیاز دریافت ویزای استرالیا

بنابر گستردگی انواع ویزای استرالیا و زیردسته‌های آن، ممکن است مدارک خاصی برای ارسال به وب‎‌سایت سفارت استرالیا مورد نیاز باشد، اما در حالت کلی مدارک ویزای استرالیا شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس جدید و رنگی پاسپورت
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • رزرو هتل و بلیط پرواز رفت و برگشت
 • برنامه سفر با ذکر جزئیات و دلایل
 • گردش حساب ۳ماهه اخیر بانکی
 • نامه تمکن مالی
 • فیش حقوقی
 • اسناد ملکی
 • مدارک مالیاتی
 • گواهی ازدواج در صورت وجود
 • اسکن مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی)
 • اسکن گذرنامه با حداقل ۶ماه اعتبار
 • نامه اشتغال به کار
 • نامه مرخصی
 • سوابق بیمه
 • اجاره‌نامه در صورت وجود
 • دعوت‌نامه(بنابر نوع ویزای درخواستی)
 • مدارک یا گواهی اشتغال به تحصیل (بنابر نوع ویزای درخواستی)

تمامی مدارک ذکر‌شده باید توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده و دارای مهر وزارت امور خارجه و دادگستری باشد.

پاسخی بگذارید

بستن منو